Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Ściany i podłogi w kuchni

Kiedyś w kuchniach królowały płytki. Dziś mają one silną konkurencję. Panele, cegła, kamień, farby, szkło, a nawet tapety. Wszystkie efektowne, oryginalne i odporne na kuchenne rewolucje kończące się czyszczeniem.

ZGRANY DUET

Mimo różnorodności materiałów wykończeniowych większość osób decyduje się na płytki ceramiczne. Mają one wiele zalet – dają możliwość łatwego dostosowania do przestrzeni i układu mebli kuchennych, są wyjątkowo trwałe i łatwe w czyszczeniu. W kuchni najlepiej sprawdza się glazura, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać należy płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego, z których trudno zmyć zabrudzenia. W przypadku glazury warto zwrócić uwagę na odporność na plamienie (klasa 5 jest najwyższa).

 

Istotna kwestia to dobór formatu płytek. Na wąskiej przestrzeni między blatem a linią górnych szafek najlepiej sprawdzają się mniejsze, np. w rozmiarze 20 x 20 cm, a także mozaika. Wciąż modne wielkoformatowe płytki (np. 30 x 60 lub 60 x 90 cm) mogą przysporzyć sporo problemów z układaniem i przycinaniem. Różnorodnym wykończeniem ścian często podkreślamy nieformalny podział przestrzeni.

 

Doskonałym, sprawdzonym towarzystwem dla płytek jest w kuchni farba. Powinna to być jednak farba o szczególnych właściwościach, łatwa do zmywania, odporna na działanie pary. Wybierajmy te z klasą I – odporne na zmywanie na mokro.

fot. FFiL Śnieżka

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny