Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Ściany i podłogi w salonie

Dziś okazują się równie ważne, jak meble i dekoracje. Bo do roli przegród dzielących dom na strefy, dodaliśmy im funkcję estetyczną. A ponieważ ściany z natury działają w dużej skali, potrafią określić styl i nastrój wnętrza skuteczniej, niż niejedna lampa czy fotel.

DESIGN NA METRY

Mogą być białe – nie ma w tym nic niewłaściwego. Tradycyjnie jednolite ściany w najjaśniejszym z kolorów mają wiele zalet: rozświetlają wnętrza, a także pozwalają odegrać pierwszoplanowe role meblom, lampom i ozdobom, słowem – nie wychodzą przed szereg. Jednak niezwykle atrakcyjna oferta tapet, okładzin, boazerii nowej generacji i nietypowych wykończeń zachęca, by zafundować salonowym ścianom oryginalny "strój". Podobnie mają się sprawy w dziedzinie podłóg, choć tu ekstrawagancję pomysłów ogranicza w pewnym stopniu wymóg trwałości i odporności na uszkodzenia.

 

Ulegając pokusie wprowadzenia designu na duże powierzchnie, pamiętajmy o tym, że spektakularne efekty nie lubią konkurencji. Mocny deseń i głęboka faktura na ścianie zawężą nam obszar wyboru mebli i podłogi, które powinny równoważyć wystrój spokojną formą i kolorytem. Modna wzorzysta posadzka nie zniesie sąsiedztwa intensywnych barw; w ich towarzystwie wyda się krzykliwa i pozbawiona smaku.

 

Nie zapomnijmy też o tym, że wyboru dokonujemy na lata. Tapetę, podobnie jak posadzkę z winylowych paneli czy drewnianą "podłogę pływającą", stosunkowo łatwo wymienić, ale z marmurem, żywicą czy betonem nie pójdzie nam już tak łatwo, dlatego nasza decyzja nie może być pochopna.

fot. IMPERO24.PL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny