Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Dekoracja okna

Dobrać dekorację okna tak, by podkreślała styl wnętrza i walory widoku, chroniła przed nadmiarem słońca, a jednocześnie sama w sobie była atrakcyjną kompozycją, to sztuka. Nie warto tego zadania lekceważyć, bo udana okienna oprawa jest wisienką na aranżacyjnym torcie.

BILANS DODATNI

Wnętrza, które dobrze wyglądają bez okiennej konfekcji, należą do rzadkości, choć awangardowa architektura dopuszcza takie rozwiązania. Zwykle jednak decydujemy się na zasłony, firanki lub jedno i drugie. Po okresie fascynacji „czystą formą”, czyli jednowarstwową oprawą okien, powróciła moda na obfitość, a firany, na jakiś czas odłożone do lamusa, pojawiły się w nowej – nomen omen – odsłonie. Dziś ich tradycyjne wzory, połączone z mnogością marszczeń i falbanek, zastąpiła naturalność i prostota, a dyżurną biel coraz częściej wypierają kolory.

 

Zanim zdecydujemy się na określoną okienną oprawę, musimy zadać sobie pytanie, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli zależy nam na skutecznej, ale dyskretnej osłonie, której zadaniem będzie przede wszystkim dawkowanie naturalnego światła, jednobarwne zasłony w kolorze harmonizującym z odcieniem ścian sprawdzą się w tej roli doskonale. Półprzejrzyste firanki przydadzą się tam, gdzie trzeba pogodzić doświetlenie wnętrza z potrzebą zapewnienia intymności – np. w mieszkaniu usytuowanym na parterze lub w domu z salonem wychodzącym na stronę ulicy. Ażurowy splot lub lekka półprzezroczysta materia firany doskonale też kamuflują mankamenty nieciekawego widoku. Duże okno wychodzące na pięknie utrzymany ogród to atrakcyjny obraz niezależnie od ram, w jakie go oprawimy.

 

Decyzja, czy wybrać subtelne, nie konkurujące z panoramą zasłony, czy bogatą dekorację w postaci barwnych, wzorzystych, fantazyjnie upiętych tkanin, powinna zależeć od aranżacji wnętrza. Opinia mówiąca, że efektowna i wyrazista kompozycja osłon okiennych odbiera show pejzażowi za szybą, jest dyskusyjna, ponieważ ta sama kompozycja od progu zwraca na okno uwagę, kierując w jego stronę nasze spojrzenia. Wszak szlachetna, dobrana ze smakiem rama – choćby i najbardziej dekoracyjna – nie zaszkodziła jeszcze żadnemu obrazowi.

fot. Zimmer + Rohde

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny