Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2017
Umywalki, sedesy, bidety

Bez nich łazienka nie istnieje. Do umywalki i miski WC coraz częściej dołącza też nieobowiązkowy, ale bardzo przydatny bidet. Nieodzowność podstawowych urządzeń sanitarnych nie musi jednak oznaczać sprowadzenia ich do czystej funkcji. Dziś wszystkie trzy mogą być także ozdobą.

Z POZYCJI LIDERKI

Ten tytuł może przysługiwać tylko jej – umywalce. Przede wszystkim dlatego, że często bywa elementem wnętrza, który koncentruje na sobie spojrzenia; to ją zwykle widzimy po przekroczeniu progu. Do niej też sięgamy najczęściej – by opłukać ręce, ściereczkę czy nabrać kubek wody. Już te względy wystarczają, żeby wyborowi modelu poświęcić należną uwagę. Sanitariaty – sedes i bidet – nie wymagają jej wprawdzie aż tyle, jednak również ich segment kusi dziś bogactwem kształtów, a od niedawna także kolorów. Jak zatem kupować?

 

Zasada mówiąca, że urządzenia toaletowe i sanitarne, z których komponujemy wystrój łazienki, powinny pochodzić od jednego producenta i z jednej rodziny wyrobów, sprawdza się z reguły doskonale. Z jednym wyjątkiem – nie zawsze dotyczy umywalki. Nie oznacza to, że nie możemy jej zastosować. Jeśli wymarzyliśmy sobie wnętrze pełne kolorów, faktur i spektakularnych efektów świetlnych, dobór spokrewnionej – i stonowanej – ceramiki będzie wręcz stylistycznym obowiązkiem; w przeciwnym razie nie zapanujemy nad aranżacyjnym chaosem. Coraz częściej jednak decydujemy się na odmienny zabieg – wybór harmonijnych form i zrównoważonej palety kolorów. Taka minimalistyczna baza prowokuje do tego, by to właśnie z umywalki uczynić gwiazdę pierwszego planu. Jej misa może wyróżniać się zarówno kształtem i kolorem, jak i materiałem.

 

Po oryginalne modele z malowanej lub zadrukowanej cyfrowo ceramiki, barwionego szkła, kamienia, impregnowanego drewna, miedzi czy stali nie musimy wreszcie jeździć za granicę; ich wybór znajdziemy nawet w sieciowych marketach budowlanych.

fot. Teuco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny