Markizy zewnętrzne na oknach dachowych obsługiwane ręcznie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Markizy zewnętrzne na oknach dachowych obsługiwane ręcznie

Zwykłe markizy mąż ręcznie rozwija w dni słoneczne i zwija w dni pochmurne (to głównie on się tym zajmuje, ze względu na wysoki wzrost) - mówi Emilia, Czytelniczka Budujemy Dom, która markizy użytkuje od 2018 r.

Markizy zewnętrzne:

  • Na oknach dachowych i kolankowych, 10 sztuk, z siatki z prześwitem względnym 10%, w kolorze grafitowym.
  • Model bez bocznych prowadnic, z zaczepami na dolnej ramie okna.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: wykonał dekarz. Zdjął listwę z górnej ramy okna i przykręcił kasetę z markizą, a do dolnej ramy przykręcił zaczepy.

Decyzja: na oknach w poprzednim mieszkaniu założyłam rolety wewnętrzne, lecz się nie sprawdziły. W tym celu lepiej stosować osłony zewnętrzne, w mniejszym lub większym stopniu niwelują one nagrzewanie się szyb i filtrują intensywne światło. Podczas montażu okien dachowych i kolankowych w nowo budowanym domu, poprosiłam dekarza o założenie na nich markiz zewnętrznych.

Wybrałam ten rodzaj bariery, bo mogą one pochłonąć aż 70% gorąca. Uznałam zatem, że to dobre wsparcie chłodzącego działania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GWC. Ponadto mają bardziej przystępną ceną, niż rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie. Zamówiłam przez Internet firmowe wyroby u producenta naszych okien, więc miałam pewność, że będą pasować, a ich montaż nie zajmie dekarzowi dużo czasu.

Markiza zewnętrzna z prześwitem względnym 10%
W północnym pokoju gościnnym również sprawdza się markiza z prześwitem względnym 10%.

Markizy zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Nie chciałam najgęstszej siatki, z obawy przed nadmiernym zaciemnieniem sypialni na poddaszu - zależy mi na delikatnym filtrowaniu światła słonecznego i efekcie prześwitujących zasłon (pozwala to na spokojny sen bez zrywania się o brzasku i wykonywanie późniejszych czynności bez zwijania takich ekranów - z tego powodu markizę przewidziałam również w pokoju gościnnym od strony północnej). Nie zasłanianie widoku też było istotne. Czas pokazał, że nie pomyliłam się, wybierając materiał z prześwitem względnym 10% i chłonący 70% gorąca tuż przed szybą. Po zaciągnięciu osłon na oknach wychodzących na południe, szkło rzeczywiście jest tylko lekko ciepłe, nie parzące. Markizy działają! Podczas wiatru czy burzy łopocą, ale nie hałasują i nie odpinają się z zaczepów (mechanizm zwijania dobrze je napina).

  • Gdybym miała większy budżet w momencie budowania, to kupiłabym firmowe zewnętrzne rolety z elektrycznym sterowaniem, a jeszcze lepiej - automatyczne z fotowoltaiką. Zwykłe markizy mąż ręcznie rozwija w dni słoneczne i zwija w dni pochmurne (to głównie on się tym zajmuje, ze względu na wysoki wzrost, lecz stara się to robić możliwie najrzadziej, bo przy 10 markizach jest trochę zachodu). Banalnie proste jest samo rozwinięcie i zwinięcie siatek, jednak dostęp do nich jest utrudniony. Na przykład do otwierania skrzydła w oknie połaciowym nie używamy drążka, tylko do rozwijania markizy, bądź odblokowania jej z zaczepu. Drążek nie jest teleskopowy. Łatwiej jest w przypadku części pionowych - w każdej parze tylko jedna jest otwierana, druga to fiks. Dlatego w celu operowania markizą na sąsiednim skrzydle, trzeba się wychylić. Markizy rozwijamy nawet w zimie, kiedy światło jest zbyt intensywne i komuś z rodziny przeszkadza. Szczególnie w tym okresie dbamy, żeby wyschły przed zwinięciem do kasety.

Koszty zakupu markiz zewnętrznych:

  • Markizy zewnętrzne 10 szt. - 1850 zł (bez montażu).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Markizę na fiksie wyjmuje się z kasety, wychylając się przez sąsiednie skrzydło pionowe.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje