Parapety wewnętrzne - rodzaje materiału i zasady montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Parapety wewnętrzne - rodzaje materiału i zasady montażu

Warto wybrać parapety wewnętrzne z dobrego, trwałego materiału, odpowiednie do rodzaju pomieszczeń i planowanego wystroju wnętrza. Dowiedz się, co znajdziemy na rynku.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaką funkcję pełnią parapety wewnętrzne?
 • Jakie są zasady montażu parapetów wewnętrznych?
 • Z jakich materiałów można wykonać parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują też kurz unoszący się znad grzejnika. Brak parapetów wewnętrznych nie jest błędem, ale w domu mieszkalnym trudno byłoby to zaakceptować: bez wykończenia trwałym i łatwym do mycia materiałem powierzchnie ścian pod oknami szybko by się brudziły.

Materiał podokiennika warto zatem dobierać z uwzględnieniem przeznaczenia pomieszczenia: w gabinecie czy sypialni parapety mogą być drewniane, w pralni czy łazience - lepiej wybierać materiały odporne na wodę i stosowane w łazienkach środki czystości. Parapety wewnętrzne są dość ważnym detalem wystroju wnętrza, ale z ich eksponowaniem lepiej nie przesadzać. Warto dobrać je tak, by zbytnio nie zwracały uwagi, a więc dopasować je do stylu wnętrza.

Dobry efekt daje zestawienie parapetu i okna z tego samego materiału lub w tym samym kolorze, choć oczywiście nie jest to regułą (fot. z lewej: Dekoria, z prawej: Oknoplast Kraków)

Dobór parapetów do pomieszczenia:

 • Kuchnia 

Jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego blatu, powinien być odporny na zarysowania, wodę i wilgoć oraz na działanie preparatów czyszczących i środków spożywczych. Odpowiedni będzie tu parapet z granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego i kompozytów.

 • Łazienka 

Tu parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na wodę i niechłonącego wilgoci, a także odpornego na kwasy zawarte w przeznaczonych do łazienek środkach do usuwania osadów z kamienia. Najlepsze są więc kompozyty i płytki ceramiczne.

 • Salon 

Wybierając parapety do salonu, oceniamy głównie ich wygląd. Cenione są tu parapety z materiałów naturalnych: kamienia czy drewna, a w tańszej wersji - materiałów imitujących naturalne: konglomerat marmurowy, kamień syntetyczny, postforming i soforming.

 • Pomieszczenia gospodarcze

W takich pomieszczeniach można zastosować parapety z tańszych materiałów: PVC, akryl, laminaty.

Zasady montażu parapetów wewnętrznych

Osadzenie parapetów wewnętrznych najlepiej zlecić firmie, która montuje okna. Montaż podokiennika z drewna można też zlecić stolarzowi lub parkieciarzowi, a z kamienia lub konglomeratu - glazurnikowi. Parapety można montować zarówno przed zakończeniem robót tynkarskich, jak i po ich zakończeniu.

Oto najważniejsze zasady montażu parapetów wewnętrznych:

 • Przestrzeń między ościeżnicą okna a ścianą poniżej należy uszczelnić poliuretanową pianką montażową. Niewłaściwe jest zastępowanie pianki zaprawą, gdyż wtedy wypełnienie to stanie się mostkiem termicznym wychładzającym parapet.
 • Krawędź parapetu powinna być wsunięta pod ościeżnicę okna na głębokość min. 1 cm. Nieco gorszym rozwiązaniem jest osadzenie parapetu na styk z ościeżnicą (miejsce styku należy wypełnić masą uszczelniającą).
 • Dobrze jest zaklinować parapet w otworach głębokości 3-5 cm wyciętych w ścianach, jeśli jednak opiera się na szerokim pasie muru, nie jest to konieczne i wówczas najlepiej przymocować go klejem.
 • Najlepiej, gdy odległość między parapetem i grzejnikiem wynosi 10-20 cm; parapet powinien być na tyle wysunięty, by całkowicie przysłaniał grzejnik (jeśli odległość ta jest mniejsza, parapet nie powinien przysłaniać grzejnika).

Parapety wewnętrzne z kamienia

Z kamieni naturalnych na parapety wewnętrzne stosuje się głównie granit i marmur. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Najbardziej trwały i odporny na wilgoć oraz zabrudzenia jest granit. Bardziej dekoracyjny jest marmur, ale w przeciwieństwie do granitu wymaga zabezpieczania specjalnym impregnatem (impregnację ową trzeba powtarzać, co jest kłopotliwe), bo nawet woda może pozostawić na nim plamę. Jest podatny na uszkodzenia, zwłaszcza w czasie transportu i montażu.

Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym
Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym, o zaokrąglonych brzegach. Podczas użytkowania nie wymaga konserwacji. Jest trwały i bardzo estetyczny (fot. Nemezis)
Podokiennik z kamienia można dopasować niemal do każdego wnętrza, bo ilość dostępnych kolorów, układów żyłek oraz sposobów ich wykończenia jest bardzo duża (fot. z lewej: Dekorator, fot. z prawej: MS więcej niż OKNA)

Parapety wewnętrzne z konglomeratu marmurowego

Materiał ten produkowany jest z kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa przypomina marmur, ale parapety konglomeratowe są kilkakrotnie tańsze od marmurowych. Ponadto są nienasiąkliwe, odporne na uderzenia i niewrażliwe na zaplamienia spowodowane środkami chemicznymi stosowanymi w gospodarstwie domowym. Mogą być barwione na dowolny kolor.

Parapety wewnętrzne z kamienia syntetycznego

Jest to tworzywo wytwarzane z mieszaniny piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem żywic poliestrowych i pigmentów. Wyglądem przypomina marmur lub granit, ale jest od nich lżejszy. Kamień syntetyczny ma gładką powierzchnię i jest odporny na uderzenia, działanie wody i większości środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu nie powstają na nim plamy.

Parapety wewnętrzne z kompozytu

Są to tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa z żywicy oraz z pigmentów. Parapety z nich wykonane są wytrzymałe na uderzenia, lecz łatwo je porysować.

Parapety wewnętrzne z płytek ceramicznych

Są odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Można dobrać je tak, by harmonizowały z glazurą i terakotą, którymi wykończone są ściany i podłoga w łazience. Okładziny z płytek będą służyć przez długie lata, jeśli na styku płytek z oknem zastosujemy wypełnienie z materiału o trwałej elastyczności (kruche bardzo szybko popęka i zacznie wypadać z powodu odkształceń termicznych okna).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Drewniane parapety wewnętrzne

Dawniej na parapety używało się grubych i szerokich desek dębowych, modrzewiowych czy jesionowych, ale obecnie parapety wykonuje się głównie z drewna klejonego: sosnowego, bukowego, ewentualnie dębowego.

Drewno klejone jest odporniejsze na zmiany temperatury oraz wilgotności i dlatego nie paczy się tak jak drewno lite.Drewniane parapety mają frezowane krawędzie i są wykańczane woskiem lub lakierem bezbarwnym (nawet najlepszy lakier łatwo porysować doniczkami).

Parapet drewniany
Drewniane parapety są chętnie stosowane. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianym oknem (fot. Dekoria)

Postforming i softforming - co to takiego?

Są to płyty z warstwą nośną z materiału drewnopochodnego (najczęściej płytą wiórową), z wierzchu oklejone laminatem lub powleczone melaminą, a od spodu pokryte papierem przeciwprężnym. Od strony pomieszczenia parapet ma krawędź zagiętą do dołu (postforming) lub doklejoną końcówkę o wybranym kształcie i kolorze (softforming).

Warstwa wierzchnia może mieć nadruk imitujący drewno, kamień lub płytki ceramiczne, a jej wykończenie może być matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Parapet z płyty drewnopochodnej
Parapet z płyty drewnopochodnej z krawędzią zagiętą do dołu (postforming) i wykończeniem imitującym drewno (fot. Juan)

Parapety wewnętrzne z PVC

Parapety wewnętrzne produkuje się z twardego PVC o przekroju komorowym. Ich zaletą jest odporność na wilgoć, lecz pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się pofałdować, dlatego nie powinno się ich umieszczać w odległości mniejszej niż 15 cm od grzejnika. Podokienniki z PVC najczęściej są wykończone laminatem dostępnym w różnych kolorach. Wykończenie może imitować drewno lub kamień.

Parapety wewnętrzne z akrylu

Parapety wytwarza się z masy akrylowej z wypełniaczami. Są bardzo twarde, nie odbarwiają się i są odporne na działanie większości stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. Uszkodzoną powierzchnię podokiennika można zeszlifować (to ważne w pomieszczeniach gospodarczych, bo wszelkie powierzchnie, na które się coś odkłada czy odstawia, bywają narażone na rozmaite uszkodzenia).

Parapety wewnętrzne z laminatu

Składają się z dwóch warstw: spodniej - z maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej i górnej - z żelkotu - materiału o dużej elastyczności i połysku, produkowanego z nienasyconej żywicy poliestrowej. Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45-60 mm. Części boczne są zamknięte zaślepkami (zwykle tylko na pewnym odcinku).

Małgorzata Cuch
fot. otwierająca: Faber

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość obserwatorka

03 Mar 2012, 12:15

Mieszkam w bloku i podczas wymiany okien wypłynął temat parapetów.. Zażyczyłam sobie pozostawienie dotychczasowych betoniaków z lat 60-tych. Wszyscy byli zdziwieni (tzn. ekipa montażowa i mój malżonek), ale stare parapety są bardzo wygodne, mogę na nich stać podczas mycia okien!!! ...

time image

29 Wrz 2010, 11:50

U mnie są parapety też z drewnopodobnej płyty, z Helopalu, mogę każdemu polecić

time image

26 Wrz 2010, 08:02

Podobnie jak autor artykułu uważam, że parapety są istotnym elementem wyposażenia domu i tutaj nie warto oszczędzać na materiale. Gdy kupowałem okna plastykowe, drewnopodobne w mieszkaniu w bloku pamiętałem o tym i zdecydowałem się zabudować parapety z konglomeratu o strukturze ...

time image

Gość keypas

18 Wrz 2010, 20:48

A ja mam parapety z drewnopodobnej płyty. Wyglądem przypominają drewniane, ale są odporne na wilgoć i nie są podatne na uszkodzenia..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje