Parapety wewnętrzne - rodzaje materiału i zasady montażu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Parapety wewnętrzne - rodzaje materiału i zasady montażu

Warto wybrać parapety wewnętrzne z dobrego, trwałego materiału, odpowiednie do rodzaju pomieszczeń i planowanego wystroju wnętrza. Dowiedz się, co znajdziemy na rynku.

aktualizacja: 2024-06-19 11:59:21
Streszczenie artykułu
Parapety wewnętrzne są istotnym elementem wnętrz, wspomagającym mieszanie ciepłego i zimnego powietrza oraz chroniącym ściany przed zabrudzeniami. Wybór odpowiedniego materiału zależy od przeznaczenia pomieszczenia: w gabinetach i sypialniach sprawdzą się parapety drewniane, w łazienkach i pralniach – materiały odporne na wilgoć, jak kompozyty i płytki ceramiczne, a w kuchniach – odporne na zarysowania i wilgoć, jak granit czy kamień syntetyczny. Montaż parapetów należy zlecić specjalistom, pamiętając o kilku zasadach, takich jak uszczelnienie pianką montażową i odpowiednia odległość od grzejnika. Dostępne materiały na parapety obejmują drewno, granit, konglomerat marmurowy, kamień syntetyczny, kompozyty, płytki ceramiczne, PVC, akryl, laminat oraz postforming i softforming, każdy z nich charakteryzujący się różnymi właściwościami i przeznaczeniem.
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jaką funkcję pełnią parapety wewnętrzne?
  • Jakie są zasady montażu parapetów wewnętrznych?
  • Z jakich materiałów można wykonać parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują też kurz unoszący się znad grzejnika. Brak parapetów wewnętrznych nie jest błędem, ale w domu mieszkalnym trudno byłoby to zaakceptować: bez wykończenia trwałym i łatwym do mycia materiałem powierzchnie ścian pod oknami szybko by się brudziły.

Parapet wewnętrzny - jaki materiał?

Materiał podokiennika warto zatem dobierać z uwzględnieniem przeznaczenia pomieszczenia: w gabinecie czy sypialni parapety mogą być drewniane, w pralni czy łazience - lepiej wybierać materiały odporne na wodę i stosowane w łazienkach środki czystości. Parapety wewnętrzne są dość ważnym detalem wystroju wnętrza, ale z ich eksponowaniem lepiej nie przesadzać. Warto dobrać je tak, by zbytnio nie zwracały uwagi, a więc dopasować je do stylu wnętrza.

Dobry efekt daje zestawienie parapetu i okna z tego samego materiału lub w tym samym kolorze, choć oczywiście nie jest to regułą (fot. z lewej: Dekoria, z prawej: Oknoplast Kraków)

Dobór parapetów do pomieszczenia:

  • Kuchnia 

Jeśli parapet ma pełnić funkcję dodatkowego blatu, powinien być odporny na zarysowania, wodę i wilgoć oraz na działanie preparatów czyszczących i środków spożywczych. Odpowiedni będzie tu parapet z granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego i kompozytów.

  • Łazienka 

Tu parapet powinien być wykonany z materiału odpornego na wodę i niechłonącego wilgoci, a także odpornego na kwasy zawarte w przeznaczonych do łazienek środkach do usuwania osadów z kamienia. Najlepsze są więc kompozyty i płytki ceramiczne.

  • Salon 

Wybierając parapety do salonu, oceniamy głównie ich wygląd. Cenione są tu parapety z materiałów naturalnych: kamienia czy drewna, a w tańszej wersji - materiałów imitujących naturalne: konglomerat marmurowy, kamień syntetyczny, postforming i soforming.

Może cię zainteresować
Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Co to jest szkło ornamentowe? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Co to za kolor Winchester? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Jak zasłonić okna na parterze? Jak zamontować drzwi techniczne? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Co daje anodowanie aluminium? Jak myć żaluzje fasadowe? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej - jak się do tego zabrać? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Okna na straży bezpieczeństwa Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jaka roleta na skośne okno? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Odkryj piękno za oknem z INNOVIEW: Okna, które harmonizują z naturą Jakie okna przesuwne wybrać? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?
Zobacz więcej Zwiń
  • Pomieszczenia gospodarcze

W takich pomieszczeniach można zastosować parapety z tańszych materiałów: PVC, akryl, laminaty.

Zasady montażu parapetów wewnętrznych

Osadzenie parapetów wewnętrznych najlepiej zlecić firmie, która montuje okna. Montaż podokiennika z drewna można też zlecić stolarzowi lub parkieciarzowi, a z kamienia lub konglomeratu - glazurnikowi. Parapety można montować zarówno przed zakończeniem robót tynkarskich, jak i po ich zakończeniu.

Oto najważniejsze zasady montażu parapetów wewnętrznych:

  • Przestrzeń między ościeżnicą okna a ścianą poniżej należy uszczelnić poliuretanową pianką montażową. Niewłaściwe jest zastępowanie pianki zaprawą, gdyż wtedy wypełnienie to stanie się mostkiem termicznym wychładzającym parapet.
  • Krawędź parapetu powinna być wsunięta pod ościeżnicę okna na głębokość min. 1 cm. Nieco gorszym rozwiązaniem jest osadzenie parapetu na styk z ościeżnicą (miejsce styku należy wypełnić masą uszczelniającą).
  • Dobrze jest zaklinować parapet w otworach głębokości 3-5 cm wyciętych w ścianach, jeśli jednak opiera się na szerokim pasie muru, nie jest to konieczne i wówczas najlepiej przymocować go klejem.
  • Najlepiej, gdy odległość między parapetem i grzejnikiem wynosi 10-20 cm; parapet powinien być na tyle wysunięty, by całkowicie przysłaniał grzejnik (jeśli odległość ta jest mniejsza, parapet nie powinien przysłaniać grzejnika).

Parapety wewnętrzne z kamienia

Z kamieni naturalnych na parapety wewnętrzne stosuje się głównie granit i marmur. Mogą mieć powierzchnię szlifowaną lub polerowaną. Najbardziej trwały i odporny na wilgoć oraz zabrudzenia jest granit. Bardziej dekoracyjny jest marmur, ale w przeciwieństwie do granitu wymaga zabezpieczania specjalnym impregnatem (impregnację ową trzeba powtarzać, co jest kłopotliwe), bo nawet woda może pozostawić na nim plamę. Jest podatny na uszkodzenia, zwłaszcza w czasie transportu i montażu.

Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym
Parapet z marmuru syntetycznego w kolorze białym, o zaokrąglonych brzegach. Podczas użytkowania nie wymaga konserwacji. Jest trwały i bardzo estetyczny (fot. Nemezis)
Podokiennik z kamienia można dopasować niemal do każdego wnętrza, bo ilość dostępnych kolorów, układów żyłek oraz sposobów ich wykończenia jest bardzo duża (fot. z lewej: Dekorator, fot. z prawej: MS więcej niż OKNA)

Parapety wewnętrzne z konglomeratu marmurowego

Materiał ten produkowany jest z kruszywa marmurowego spojonego lepiszczem z żywicy poliestrowej. Dzięki zawartości naturalnego kruszywa przypomina marmur, ale parapety konglomeratowe są kilkakrotnie tańsze od marmurowych. Ponadto są nienasiąkliwe, odporne na uderzenia i niewrażliwe na zaplamienia spowodowane środkami chemicznymi stosowanymi w gospodarstwie domowym. Mogą być barwione na dowolny kolor.

Parapety wewnętrzne z kamienia syntetycznego

Jest to tworzywo wytwarzane z mieszaniny piasku kwarcowego i mączki dolomitowej z dodatkiem żywic poliestrowych i pigmentów. Wyglądem przypomina marmur lub granit, ale jest od nich lżejszy. Kamień syntetyczny ma gładką powierzchnię i jest odporny na uderzenia, działanie wody i większości środków chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu nie powstają na nim plamy.

Parapety wewnętrzne z kompozytu

Są to tworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa z żywicy oraz z pigmentów. Parapety z nich wykonane są wytrzymałe na uderzenia, lecz łatwo je porysować.

Parapety wewnętrzne z płytek ceramicznych

Są odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Można dobrać je tak, by harmonizowały z glazurą i terakotą, którymi wykończone są ściany i podłoga w łazience. Okładziny z płytek będą służyć przez długie lata, jeśli na styku płytek z oknem zastosujemy wypełnienie z materiału o trwałej elastyczności (kruche bardzo szybko popęka i zacznie wypadać z powodu odkształceń termicznych okna).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Drewniane parapety wewnętrzne

Dawniej na parapety używało się grubych i szerokich desek dębowych, modrzewiowych czy jesionowych, ale obecnie parapety wykonuje się głównie z drewna klejonego: sosnowego, bukowego, ewentualnie dębowego.

Drewno klejone jest odporniejsze na zmiany temperatury oraz wilgotności i dlatego nie paczy się tak jak drewno lite.Drewniane parapety mają frezowane krawędzie i są wykańczane woskiem lub lakierem bezbarwnym (nawet najlepszy lakier łatwo porysować doniczkami).

Parapet drewniany
Drewniane parapety są chętnie stosowane. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z drewnianym oknem (fot. Dekoria)

Postforming i softforming - co to takiego?

Są to płyty z warstwą nośną z materiału drewnopochodnego (najczęściej płytą wiórową), z wierzchu oklejone laminatem lub powleczone melaminą, a od spodu pokryte papierem przeciwprężnym. Od strony pomieszczenia parapet ma krawędź zagiętą do dołu (postforming) lub doklejoną końcówkę o wybranym kształcie i kolorze (softforming).

Warstwa wierzchnia może mieć nadruk imitujący drewno, kamień lub płytki ceramiczne, a jej wykończenie może być matowe, półmatowe lub z połyskiem.

Parapet z płyty drewnopochodnej
Parapet z płyty drewnopochodnej z krawędzią zagiętą do dołu (postforming) i wykończeniem imitującym drewno (fot. Juan)

Parapety wewnętrzne z PVC

Parapety wewnętrzne produkuje się z twardego PVC o przekroju komorowym. Ich zaletą jest odporność na wilgoć, lecz pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się pofałdować, dlatego nie powinno się ich umieszczać w odległości mniejszej niż 15 cm od grzejnika. Podokienniki z PVC najczęściej są wykończone laminatem dostępnym w różnych kolorach. Wykończenie może imitować drewno lub kamień.

Parapety wewnętrzne z akrylu

Parapety wytwarza się z masy akrylowej z wypełniaczami. Są bardzo twarde, nie odbarwiają się i są odporne na działanie większości stosowanych w gospodarstwie domowym środków chemicznych, dzięki czemu nie powstają na nich plamy. Uszkodzoną powierzchnię podokiennika można zeszlifować (to ważne w pomieszczeniach gospodarczych, bo wszelkie powierzchnie, na które się coś odkłada czy odstawia, bywają narażone na rozmaite uszkodzenia).

Parapety wewnętrzne z laminatu

Składają się z dwóch warstw: spodniej - z maty szklanej z dodatkiem żywicy poliestrowej i górnej - z żelkotu - materiału o dużej elastyczności i połysku, produkowanego z nienasyconej żywicy poliestrowej. Krawędź parapetu jest zagięta do dołu na odcinku 45-60 mm. Części boczne są zamknięte zaślepkami (zwykle tylko na pewnym odcinku).

Małgorzata Cuch
fot. otwierająca: Faber

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jaką funkcję pełnią parapety wewnętrzne?

    Parapety wewnętrzne wspomagają mieszanie się ciepłego powietrza znad grzejnika z zimnym spływającym od okna, zatrzymują kurz unoszący się znad grzejnika i chronią powierzchnie ścian pod oknami przed zabrudzeniami.
  • Z jakich materiałów można wykonać parapety wewnętrzne?

    Parapety wewnętrzne mogą być wykonane z drewna, granitu, konglomeratu marmurowego, kamienia syntetycznego, kompozytu, płytek ceramicznych, PVC, akrylu, laminatu oraz postformingu i softformingu.
  • Jakie są zasady montażu parapetów wewnętrznych?

    Montaż parapetów wewnętrznych obejmuje uszczelnienie przestrzeni między ościeżnicą a ścianą pianką montażową, wsunięcie krawędzi parapetu pod ościeżnicę na głębokość min. 1 cm, ewentualne klinowanie w otworach ścian oraz zapewnienie odpowiedniej odległości od grzejnika (10-20 cm).
  • Jak dobrać materiał parapetu do pomieszczenia?

    W gabinecie czy sypialni odpowiednie są parapety drewniane, w łazience i pralni - odporne na wodę, takie jak kompozyty czy płytki ceramiczne, w kuchni - odporny na zarysowania i wilgoć granit lub kamień syntetyczny, a w salonie - estetyczne materiały naturalne lub ich imitacje.
  • Dlaczego warto wybrać parapety wewnętrzne z dobrego, trwałego materiału?

    Wybór trwałego materiału na parapety wewnętrzne zapewnia ich długowieczność, odporność na warunki panujące w danym pomieszczeniu (np. wilgoć w łazience, zarysowania w kuchni) oraz estetyczny wygląd, który komponuje się ze stylem wnętrza.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość obserwatorka

03 Mar 2012, 13:15

Mieszkam w bloku i podczas wymiany okien wypłynął temat parapetów.. Zażyczyłam sobie pozostawienie dotychczasowych betoniaków z lat 60-tych. Wszyscy byli zdziwieni (tzn. ekipa montażowa i mój malżonek), ale stare parapety są bardzo wygodne, mogę na nich stać podczas mycia okien!!! ...

29 Sep 2010, 13:50

U mnie są parapety też z drewnopodobnej płyty, z Helopalu, mogę każdemu polecić

26 Sep 2010, 10:02

Podobnie jak autor artykułu uważam, że parapety są istotnym elementem wyposażenia domu i tutaj nie warto oszczędzać na materiale. Gdy kupowałem okna plastykowe, drewnopodobne w mieszkaniu w bloku pamiętałem o tym i zdecydowałem się zabudować parapety z konglomeratu o strukturze ...

Gość keypas

18 Sep 2010, 22:48

A ja mam parapety z drewnopodobnej płyty. Wyglądem przypominają drewniane, ale są odporne na wilgoć i nie są podatne na uszkodzenia..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!