Rolety mocno zaciemniające typu blackout są łatwe w obsłudze i pielęgnacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rolety mocno zaciemniające typu blackout są łatwe w obsłudze i pielęgnacji

Do powstrzymywania jaskrawego światła słonecznego zamontowałem na oknach dachowych wewnętrzne rolety. W Internecie poczytałem, jakie osłony zakładają u siebie inni. Polecali między innymi tkaninę blackout z powłoką przeciwsolaryczną - mówi Piotr, który wraz Joanną, jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Rolety wewnętrzne na oknach dachowych użytkują od 2011 r.

Rolety:

  • Wewnętrzne, bez prowadnic.
  • Tkanina typu blackout, mocno zaciemniająca.
  • Sterowanie - manualne, na zaczep.

Montaż: Piotr - nasze rolety nie mają prowadnic bocznych, dlatego do ram okna przykręciłem wkrętami tylko wałek do nawijania tkaniny.

Decyzja: Aż trzy okna dachowe znajdują się na południowej połaci dachu, więc silnie nagrzewają się od słońca, podobnie jak pomieszczenia na poddaszu. Postanowiłem od razu temu zaradzić. Do schładzania nagrzanego powietrza na każde żądanie założyłem tu dobrą instalację klimatyzacyjną z jednym mocnym klimatyzatorem. Natomiast do powstrzymywania jaskrawego światła słonecznego zamontowałem na oknach dachowych wewnętrzne rolety.

W Internecie poczytałem, jakie osłony zakładają u siebie inni. Polecali między innymi tkaninę blackout z powłoką przeciwsolaryczną. Proste akcesoria zwykle się sprawdzają i dopiero jeśli u nas okażą się klapą, kupię inne, np. firmowe od producenta okien dachowych. Nabyłem je na znanym portalu sprzedażowym i bez żadnego problemu sam zamontowałem.

Całkowicie zaciemniające rolety bez prowadnic bocznych
Na oknach w holu na piętrze zamontowano całkowicie zaciemniające rolety bez prowadnic bocznych.
Zwinięta roleta na oknie dachowym
Osłona w pozycji zwiniętej jest prawie niewidoczna.

Rolety typu blackout - rady i przestrogi:

  • Joanna: Rolety są całkiem okej, w zasadzie nie potrzebujemy innych. Specjalna gruba tkanina nie przepuszcza światła, jednak w pomieszczeniu nie jest zupełnie ciemno, ponieważ jej brzegi nie tkwią w prowadnicach. Trochę światła wpada przez wąskie szpary między tkaniną a ramami okna. Oczywiście, wlatuje również gorąco, odbite przez roletę i zgromadzone pod szybami, ale sprawę schładzania powietrza załatwia klimatyzator.

    Podobno takie uwalnianie gorąca jest nawet korzystne - gdzieś słyszałam, że jeśli powierzchnia osłony objęta prowadnicami jest duża, nagrzane powietrze, zebrane między szybą a tkaniną, niekiedy wyrywa materiał z prowadnic, czyli je niszczy. Mimo upływu ośmiu lat nasz materiał jest cały, nie wyblakł, nie zabrudził się. Jeżeli widzę jakieś plamki, np. od owadów, przecieram je wilgotną miękką ściereczką. Prosta roleta jest łatwa w obsłudze i pielęgnacji. I to mi odpowiada.

  • Okna dachowe zasłaniamy głównie podczas upałów i wtedy zaciemnienie na poziomie 90% jest całkiem przyjemne. Intensywne światło słońca nie razi w oczy. Nie brakuje funkcji zaciągania rolety np. do połowy, czy uchylania od góry, albo od dołu. Podoba mi się, że w pozycji zwiniętej - nie jest bardzo widoczna na oknie i w niewielkim stopniu zasłania szyby. Celowo mąż wybrał kolor podobny do drewnianych ram. Zaczep z przezroczystego tworzywa sztucznego zlewa się z drewnem i szkłem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rolety typu blackout - koszty:

  • roleta 100 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny