Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi

Przy dużych i ciężkich okiennicach ogromne znaczenie mają solidne okucia i ich precyzyjny montaż. Moje są chyba zbyt delikatne. Na przykład pękły zawiasy na jednym fragmencie składanych wersji - muszą być łamane, bo okno znajduje się blisko narożnika budynku - ponadto uszkodził się jeden z drążków zamykania - mówi Jola, Czytelniczka Budujemy Dom, która okiennice użytkuje od 2007 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny, powierzchnia 176 m2.

Okiennice:

  • Pełne, wykonane z drewna mahoniu, z nieruchomymi szerokimi elementami; dwuskrzydłowe, na oknie przy ganku łamane. Okucia stalowe, w tym blokady przeciwwiatrowe i zamknięcie drążkowe.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: trwał 2 dni. Robotnicy przytwierdzili skrzydła okiennic i blokady przeciwwiatrowe do ścian, przy użyciu stalowych zawiasów i wkrętów do drewna.

Decyzja: pomyślałam, że na drewnianym domu z bali dobrze będą wyglądać okiennice. Generalny wykonawca wciągnął je więc od razu w ogólny kosztorys budowy. Okna z drewnianymi ramami, opaska wokół nich, okiennice i parapety powstały u jednego producenta, wszystkie z drewna mahoniowego, wykończonego matowym lakierem. Takie osłony założyłam prawie na wszystkich oknach głównie w celu chronienia pomieszczeń przed nadmiarem słońca i przed stratami ciepła podczas silnych mrozów.

Drążkowy mechanizm zamykający na skrzydle okiennicy i element przytrzymujący na parapecie
Drążkowy mechanizm zamykający na skrzydle okiennicy i element przytrzymujący na parapecie
Skrzydła osłon i blokady przeciwwiatrowe przytwierdzono do ściany
Skrzydła osłon i blokady przeciwwiatrowe przytwierdzono do ściany, przy użyciu stalowych okuć (m.in. zawiasów) i wkrętów do drewna.

Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi:

Nie zawiodłam się! Rzeczywiście, moje okiennice bardzo dobrze sprawdzają się przy intensywnej operacji słonecznej oraz w skrajnej temperaturze podczas największych upałów i mrozów. Zamykam je też wtedy, kiedy mocno wieje i pada. Nie chodzi mi jednak o ochronę szyb przed zacinającym deszczem. Po prostu okiennice trochę opadły na zawiasach, nie wszędzie dobrze trafiają i trzymają się w blokadach przeciwwiatrowych. W pozycji otwartej przy silnym wietrze drgają i tłuką, powstaje bardzo nieprzyjemny hałas, dlatego wolę je zamknąć.

Przy dużych i ciężkich skrzydłach ogromne znaczenie mają solidne okucia i ich precyzyjny montaż. Moje są chyba zbyt delikatne jak do skrzydeł z drewna o grubości 2 cm. Na przykład pękły zawiasy na jednym fragmencie składanych wersji - muszą być łamane, bo okno znajduje się blisko narożnika budynku - ponadto uszkodził się jeden z drążków zamykania. Wiadomo, drewno pracuje i wymaga konserwacji. U mnie skrzydła były początkowo pełne, ale elementy rozeschły się, pojawiły się nieregularne szczeliny. Miejscami nie wygląda to ładnie, denerwuje mnie.

Lakier spełzł od słońca i deszczu, najgorzej radzi sobie na elementach wystawionych na południe, osłony pilnie wymagają odnowienia. Kilka razy prosiłam producenta o przegląd, lecz nie jest zainteresowany naprawami i renowacjami swoich wyrobów. Ma fabrykę w odległości ponad 300 km ode mnie, więc zapewne nie opłaca się mu przyjechać. Rada jest następująca – warto wybierać wykonawców z okolicy.

Ręczna obsługa nie jest uciążliwa, tym bardziej że rzadko zamykam wszystkie okiennice naraz, robię to tylko podczas mrozów i wichur. W lecie korzystam z nich po kolei, wraz z wędrówką słońca. Chcąc poruszyć skrzydła, najpierw muszę zdjąć rzeczy z parapetów. Nieraz mam z tym trochę pracy. Okiennice nie są tak uniwersalne, jak rolety zewnętrzne, które można rozszczelnić w kontrolowany sposób i łatwiej obsłużyć. Gdybym stawiała budynek murowany, założyłabym rolety. Do domu z bali bardziej pasują okiennice.

Okiennice w domu z bali - koszty:

  • okiennice i opaski wraz z montażem około 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje