Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi

Przy dużych i ciężkich okiennicach ogromne znaczenie mają solidne okucia i ich precyzyjny montaż. Moje są chyba zbyt delikatne. Na przykład pękły zawiasy na jednym fragmencie składanych wersji - muszą być łamane, bo okno znajduje się blisko narożnika budynku - ponadto uszkodził się jeden z drążków zamykania - mówi Jola, Czytelniczka Budujemy Dom, która okiennice użytkuje od 2007 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny, powierzchnia 176 m2.

Okiennice:

  • Pełne, wykonane z drewna mahoniu, z nieruchomymi szerokimi elementami; dwuskrzydłowe, na oknie przy ganku łamane. Okucia stalowe, w tym blokady przeciwwiatrowe i zamknięcie drążkowe.
  • Sterowanie - ręczne.

Montaż: trwał 2 dni. Robotnicy przytwierdzili skrzydła okiennic i blokady przeciwwiatrowe do ścian, przy użyciu stalowych zawiasów i wkrętów do drewna.

Decyzja: pomyślałam, że na drewnianym domu z bali dobrze będą wyglądać okiennice. Generalny wykonawca wciągnął je więc od razu w ogólny kosztorys budowy. Okna z drewnianymi ramami, opaska wokół nich, okiennice i parapety powstały u jednego producenta, wszystkie z drewna mahoniowego, wykończonego matowym lakierem. Takie osłony założyłam prawie na wszystkich oknach głównie w celu chronienia pomieszczeń przed nadmiarem słońca i przed stratami ciepła podczas silnych mrozów.

Drążkowy mechanizm zamykający na skrzydle okiennicy i element przytrzymujący na parapecie
Drążkowy mechanizm zamykający na skrzydle okiennicy i element przytrzymujący na parapecie
Skrzydła osłon i blokady przeciwwiatrowe przytwierdzono do ściany
Skrzydła osłon i blokady przeciwwiatrowe przytwierdzono do ściany, przy użyciu stalowych okuć (m.in. zawiasów) i wkrętów do drewna.

Okiennice w domu z bali - rady i przestrogi:

Nie zawiodłam się! Rzeczywiście, moje okiennice bardzo dobrze sprawdzają się przy intensywnej operacji słonecznej oraz w skrajnej temperaturze podczas największych upałów i mrozów. Zamykam je też wtedy, kiedy mocno wieje i pada. Nie chodzi mi jednak o ochronę szyb przed zacinającym deszczem. Po prostu okiennice trochę opadły na zawiasach, nie wszędzie dobrze trafiają i trzymają się w blokadach przeciwwiatrowych. W pozycji otwartej przy silnym wietrze drgają i tłuką, powstaje bardzo nieprzyjemny hałas, dlatego wolę je zamknąć.

Przy dużych i ciężkich skrzydłach ogromne znaczenie mają solidne okucia i ich precyzyjny montaż. Moje są chyba zbyt delikatne jak do skrzydeł z drewna o grubości 2 cm. Na przykład pękły zawiasy na jednym fragmencie składanych wersji - muszą być łamane, bo okno znajduje się blisko narożnika budynku - ponadto uszkodził się jeden z drążków zamykania. Wiadomo, drewno pracuje i wymaga konserwacji. U mnie skrzydła były początkowo pełne, ale elementy rozeschły się, pojawiły się nieregularne szczeliny. Miejscami nie wygląda to ładnie, denerwuje mnie.

Lakier spełzł od słońca i deszczu, najgorzej radzi sobie na elementach wystawionych na południe, osłony pilnie wymagają odnowienia. Kilka razy prosiłam producenta o przegląd, lecz nie jest zainteresowany naprawami i renowacjami swoich wyrobów. Ma fabrykę w odległości ponad 300 km ode mnie, więc zapewne nie opłaca się mu przyjechać. Rada jest następująca – warto wybierać wykonawców z okolicy.

Ręczna obsługa nie jest uciążliwa, tym bardziej że rzadko zamykam wszystkie okiennice naraz, robię to tylko podczas mrozów i wichur. W lecie korzystam z nich po kolei, wraz z wędrówką słońca. Chcąc poruszyć skrzydła, najpierw muszę zdjąć rzeczy z parapetów. Nieraz mam z tym trochę pracy. Okiennice nie są tak uniwersalne, jak rolety zewnętrzne, które można rozszczelnić w kontrolowany sposób i łatwiej obsłużyć. Gdybym stawiała budynek murowany, założyłabym rolety. Do domu z bali bardziej pasują okiennice.

Okiennice w domu z bali - koszty:

  • okiennice i opaski wraz z montażem około 25 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny