8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Montaż rolet można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go fachowcom. To drugie rozwiązanie jest zalecane w przypadku modeli instalowanych wraz z oknem.

Przy wyborze ekipy najlepiej skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Pozwoli to zachować gwarancję w razie problemów podczas eksploatacji.

8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych

Najpopularniejszy typ osłon - elewacyjny - można natomiast zamontować we własnym zakresie.

Nie jest to zbyt skomplikowane, a pomóc mogą poniższe wskazówki:

  1. Prace zaczynamy od przyłożenia kasety i prowadnic do ściany oraz wyznaczenia punktów mocowania.
  2. Po sprawdzeniu poziomicą prawidłowości położenia punktów, możemy przystąpić do wywiercenia otworów.
  3. Do mocowania trzeba dobrać odpowiednie kołki rozporowe. Pod uwagę należy wziąć materiał, z jakiego wykonane są ściany i wagę rolety. Łączniki należy zakotwić w warstwie nośnej muru na głębokość co najmniej 60 mm. Jak wspomniano, w przypadku ścian dwuwarstwowych należy zastosować specjalne kotwy chemiczne.
  4. W ścianie obok okna wykonujemy otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Możemy umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.
  5. Kolejnym krokiem jest przykręcenie prowadnic, a następnie zamocowanie nad wnęką okienną wałka.
  6. Nad wałkiem przeprowadzamy pancerz, a następnie umieszczamy go w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy.
  7. Mocujemy kasetę - w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy skrzynką a ścianą należy uszczelnić silikonem.
  8. Po wewnętrznej stronie ściany mocujemy zwijacz, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez przygotowany wcześniej otwór. Roleta jest gotowa do użycia.

Jak dbać o rolety elewacyjne?

Po zamontowaniu rolet warto pamiętać o ich regularnej konserwacji. Dzięki temu będą wyglądać estetycznie i służyć przez wiele lat.

Podstawowym zabiegiem jest czyszczenie pancerza. Osiadający na nim kurz i pył można usuwać np. wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie należy używać twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Sprawdzi się za to miękka ścierka. Z kolei pasek lub linkę, a także uszczelki, trzeba regularnie smarować.

Aby wydłużyć żywotność rolet, trzeba też zwracać uwagę na ich prawidłową eksploatację. W momencie gdy opuszczany jest pancerz, w świetle otworu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, np. donice z kwiatami. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno tego elementu, jak i mechanizmu nawijającego.

Ostrożne uruchamianie rolet zalecane jest zwłaszcza w zimie. Przed ich podniesieniem trzeba się upewnić, czy dolna listwa pancerza nie przymarzła do parapetu. Jeśli nie usuniemy szronu i nadmiaru lodu, listwa może się oderwać. Rolety nie należy też podnosić jeżeli jest oblodzona i lód blokuje połączenia między lamelami.

Roleta zewnętrzna elewacyjna
Przed uruchomieniem rolety trzeba sprawdzić, czy na parapecie nie ma żadnych przedmiotów, które utrudniałyby opuszczenie pancerza. (fot. Krispol)

Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Anwis

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje