Przy wyborze ekipy najlepiej skorzystać z rekomendacji producenta rolet. Pozwoli to zachować gwarancję w razie problemów podczas eksploatacji.
8 cennych wskazówek dotyczących montażu rolet elewacyjnych
Najpopularniejszy typ osłon - elewacyjny - można natomiast zamontować we własnym zakresie.
Nie jest to zbyt skomplikowane, a pomóc mogą poniższe wskazówki:
- Prace zaczynamy od przyłożenia kasety i prowadnic do ściany oraz wyznaczenia punktów mocowania.
- Po sprawdzeniu poziomicą prawidłowości położenia punktów, możemy przystąpić do wywiercenia otworów.
- Do mocowania trzeba dobrać odpowiednie kołki rozporowe. Pod uwagę należy wziąć materiał, z jakiego wykonane są ściany i wagę rolety. Łączniki należy zakotwić w warstwie nośnej muru na głębokość co najmniej 60 mm. Jak wspomniano, w przypadku ścian dwuwarstwowych należy zastosować specjalne kotwy chemiczne.
- W ścianie obok okna wykonujemy otwór na taśmę, przez który będzie ona przeciągnięta do wnętrza domu. Możemy umieścić w nim plastikową rurkę i poprowadzić przez nią taśmę.
- Kolejnym krokiem jest przykręcenie prowadnic, a następnie zamocowanie nad wnęką okienną wałka.
- Nad wałkiem przeprowadzamy pancerz, a następnie umieszczamy go w prowadnicach, zaczynając od jego dolnej listwy.
- Mocujemy kasetę - w taki sposób, aby był do niej dostęp w razie awarii. Szczeliny pomiędzy skrzynką a ścianą należy uszczelnić silikonem.
- Po wewnętrznej stronie ściany mocujemy zwijacz, na który nawija się taśmę przeprowadzoną przez przygotowany wcześniej otwór. Roleta jest gotowa do użycia.
Jak dbać o rolety elewacyjne?
Po zamontowaniu rolet warto pamiętać o ich regularnej konserwacji. Dzięki temu będą wyglądać estetycznie i służyć przez wiele lat.
Podstawowym zabiegiem jest czyszczenie pancerza. Osiadający na nim kurz i pył można usuwać np. wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Nie należy używać twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Sprawdzi się za to miękka ścierka. Z kolei pasek lub linkę, a także uszczelki, trzeba regularnie smarować.
- Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy
- Masz skośne okna? Które rolety sprawdzą się najlepiej?
- Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX?
- Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować?
Aby wydłużyć żywotność rolet, trzeba też zwracać uwagę na ich prawidłową eksploatację. W momencie gdy opuszczany jest pancerz, w świetle otworu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, np. donice z kwiatami. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia zarówno tego elementu, jak i mechanizmu nawijającego.
Ostrożne uruchamianie rolet zalecane jest zwłaszcza w zimie. Przed ich podniesieniem trzeba się upewnić, czy dolna listwa pancerza nie przymarzła do parapetu. Jeśli nie usuniemy szronu i nadmiaru lodu, listwa może się oderwać. Rolety nie należy też podnosić jeżeli jest oblodzona i lód blokuje połączenia między lamelami.
Redaktor: Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Anwis