Montaż standardowy okien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Montaż standardowy okien

Montaż standardowy okien dopuszczalny jest jedynie w przypadku starszych budynków, gdy mniej istotne są kwestie związane z ograniczeniem strat ciepła. Do zamontowania nowego okna potrzebne są dwie osoby oraz narzędzia i materiały, takie jak - poziomnica, wiertarka z odpowiednimi wiertłami, pianka montażowa, klocki i kliny ustalające, kołki mocujące, materiały do wykończenia ościeża.

Montaż standardowy okien - etap 1

Gdy otwór okienny jest już gotowy, przystępuje się do zdjęcia skrzydeł z zawiasów (po wybiciu bolców ustalających). Zależnie od sposobu montażu okna w ościeżu, w rowkach ramy osadza się kotwy bądź wierci otwory pod dyble. Kotwy/otwory należy rozmieścić na obwodzie ościeżnicy w ok. 70 cm odstępach i w odległości ok. 20 cm od narożników (w oknie o wymiarach ok. 150 × 150 cm jest zatem 12 kotew). Zastosowanie dybli wymaga wywiercenia w profilu z PVC otworu o dwóch średnicach - tak by łeb wkrętu lub nakrętka oparła się na ściance wewnętrznej stalowego wzmocnienia (mocowanie na powierzchni plastikowego profilu prowadziłoby do jego deformacji podczas dokręcania, nie zapewniając stabilnego oparcia).

Wstępnie przygotowaną ramę wstawiamy w otwór, umieszczając ją na klockach dystansowych bądź klinach regulacyjnych z tworzywa sztucznego. Wysokość ustawienia musi uwzględniać grubość montowanego później parapetu wewnętrznego i pozostawienie ok. 1,5 cm szczeliny u góry okna. Klocki bądź kliny powinny znaleźć się pod każdym pionowym elementem ościeżnicy - pod słupkiem środkowym i po obu bokach. Kliny układamy parami i przez wzajemne ich przesuwanie regulujemy wysokość okna. Klocki i kliny zostają po zamontowaniu okna, więc nie mogą wystawać poza obrys ościeżnicy. W przypadku skrzydeł o szerokości powyżej 70 cm, wstawiamy dodatkowo dwa klocki oporowe na bokach ramy - jeden u dołu od strony zawiasów, zaś drugi u góry po przeciwnej stronie. Zapobiegną one odkształcaniu się ościeżnicy pod ciężarem skrzydła.

Kotwy mocujące wstępnie doginamy, tak by przylegały otworami montażowymi do ściany. Uzbrojoną ościeżnicę wstawimy w otwór okienny, regulujemy klinami wysokość jej osadzenia oraz poziome ustawienie dolnego boku. Należy uzyskać równomierną szczelinę montażową (o szerokości 1,5-2 cm) na całym obwodzie. Kontrolując odległość ramy od lica ściany, wstępnie blokujemy ją klinami u dołu, a następnie - po sprawdzeniu poziomnicą pionowego ustawienia boków - unieruchamiamy klinami u góry. Po sprawdzeniu ustawienia na całym obwodzie, kotwy mocujemy do muru przy użyciu kołków do szybkiego montażu.

Jeśli zamiast kotew używamy dybli, wiercimy otwory w murze (przez wcześniej wykonane otwory w ramie) i przystępujemy do ich osadzania. Nie dokręcamy dybli zbyt mocno, by nie odkształcić profilu. Przed wywierceniem kolejnego otworu, sprawdzamy prawidłowość ustawienia ościeżnicy.

Montaż standardowy okien - etap 2

Kolejny etap prac to wypełnienie szczeliny montażowej pianką poliuretanową. Przed jej nałożeniem, powierzchnię muru należy zwilżyć, np. przy pomocy rozpylacza. Do aplikacji wykorzystuje się piankę pistoletową, bowiem użycie pojemnika z wężykiem nie pozwoliłoby na precyzyjnie dozowanie i równomierne rozprowadzanie. Piankę aplikuje się od dołu ku górze, zwracając uwagę na staranne wypełnienie szczeliny na całym obwodzie.

Montaż standardowy okien - etap 3

Następnie montujemy na ramie skrzydła okienne. Powinny być zamknięte do czasu stwardnienia pianki. Przed wykończeniem ościeża, usuwamy kliny montażowe, a miejsca po nich wypełniamy pianką. Jej nadmiar po stwardnieniu obcinamy ostrym nożem wzdłuż boków ramy. Jeśli nowe okno przylega do tynku zewnętrznego bądź węgarka, szczelinę wystarczy wypełnić masą akrylową, która zabezpieczy przed wnikaniem wody opadowej. Od zewnątrz montujemy też parapet - z lekkim spadkiem na zewnątrz. Sposób zamocowania zależy od jego rodzaju.

Od wewnątrz ościeże wykańczamy poprzez uzupełnienie tynku na styku z ramą, bądź osłonięcie płytą gipsowo-kartonową. W obu wariantach szczelinę wzdłuż obwodu ramy należy wypełnić silikonem. Można też zastosować specjalne listwy wykończeniowe, przyklejane do ramiaków okien przed ich wstawieniem. Pozostaje jeszcze osadzenie (na piankę lub przy użyciu wsporników) parapetu wewnętrznego i uszczelnienie silikonem jego styku z ościeżnicą. Na koniec sprawdzamy działanie okien i ewentualnie przeprowadzamy regulację okuć zgodnie z zaleceniami ich producenta. Z profili usuwamy folię ochronną - późniejsze jej oderwanie może być niemożliwe.

Redaktor: Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Aluplast

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Barbara

25 Sty 2021, 23:32

Co z wymianą w starych drewnianych domach? Strach ruszać stare ościeżnice, bo nie wiadomo co się stanie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje