Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa

W domu pod miastem na początku nie czułam się bezpiecznie, bo przyzwyczaiłam się do życia w miejskim bloku. Moje mieszkanie miało powierzchnię 45 m2, więc ogarniałam je wzrokiem i słuchem. Nie mogłam tego zrobić w dwukondygnacyjnym domu, dlatego zleciłam zamontowanie rolet - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje drugi rok.

aktualizacja: 2015-04-03 10:49:03

Dom: powierzchnia 120 m2, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych, ocieplonych styropianem o gr. 10 cm.

Okna w wykuszu zabezpieczono trzema roletami
Okna w wykuszu zabezpieczono trzema roletami

Rolety:

 • Elewacyjne, zamontowane na ramach okien, wykonane z aluminium, kolor srebrny. 
 • Pancerz – tzw. lekki, z profili 40 mm, zimnogiętych, wypełnionych pianką PU. 
 • Prowadnice – o szer. 5 cm. 
 • Skrzynki – sześciokątne. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, od czoła skrzynki. 
 • Lokalizacja – na parterze i poddaszu. Liczba – 9, w tym dwie o wymiarach 200 x 225 cm w oknach tarasowych (na parterze i poddaszu). 
 • Gwarancja – na napęd 5 lat.

Sterowanie: elektryczne i radiowe. W każdym pomieszczeniu umieściłam przełącznik do indywidualnego sterowania roletami, a w holu na parterze – przełącznik do obsługi centralnej wszystkich rolet oraz pilot, obsługujący osobno rolety. Sterowanie ręczne, zwijaczami uchylnymi z linką, zastosowałam w dwóch oknach w wykuszu w salonie, ponadto – w łazience i na klatce schodowej.

 

Chodziło o wpuszczenie światła, kiedy brak zasilania elektrycznego nastąpi w momencie całkowitego opuszczenia rolet. Rozważałam podłączenie rolet do awaryjnej instalacji elektrycznej współpracującej z agregatem prądotwórczym, żeby można je było zawsze otworzyć, ale ze względu na konieczność użycia droższych elektrycznych napędów, ostatecznie tego nie zrobiłam.

 

Montaż: zleciłam specjalistycznej firmie z okolicy, przed przeprowadzką do domu, który kupiłam z drugiej ręki. Ze względu na dwuwarstwowe ściany z zewnętrznym ociepleniem wolałam umocować skrzynki i prowadnice, nie do ścian, lecz do ram okiennych z PVC.

 

Żeby rozłożyć koszty, montaż przeprowadziłam w dwóch etapach – najpierw na parterze, a potem na poddaszu. Przy tak małym zamówieniu miałam kłopoty z dokończeniem inwestycji – właściciel firmy ignorował wyznaczone terminy. W jego przypadku zatrudnienie najbliżej położonej firmy nie zdało egzaminu. Radzę wcześniej zapoznać się z opiniami (np. w Internecie) na temat obsługi zleceń dla małych odbiorców.

 

Montaż trwał o dzień dłużej, ponieważ po osadzeniu rolet postanowiłam dołożyć moskitiery na sześciu wybranych oknach. Trzeba było zdemontować i ponownie założyć skrzynki i prowadnice. Szkoda, że fachowcy nie zapytali o moskitiery przed montażem rolet!

Rolety w wykuszu mają sterowanie radiowe i ręczne
Rolety w wykuszu mają sterowanie radiowe i ręczne

Decyzja: w domu pod miastem na początku nie czułam się bezpiecznie, bo przyzwyczaiłam się do życia w miejskim bloku. Moje mieszkanie miało powierzchnię 45 m2, więc ogarniałam je wzrokiem i słuchem.

 

Nie mogłam tego zrobić w dwukondygnacyjnym domu, dlatego zleciłam zamontowanie rolet. Tak jak chciałam, odgradzają mnie od otoczenia i dają poczucie bezpieczeństwa, kiedy na zewnątrz robi się ciemno.

 

To była pierwsza i najlepsza inwestycja w nowym domu! Wybrałam rolety w kolorze aluminium, ponieważ mają nowoczesny wygląd, a od strony wnętrz sztuczne oświetlenie odbija się od srebrnych pancerzy, jak od lustra. Na srebrnym kolorze nie widać kurzu.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Rolety mnie nie zawiodły! Szybko przekonałam się, że mają inne znaczące zalety. Dzięki termometrowi przyklejonemu do szyby na tarasie wiem, że podczas mrozów temperatura powietrza w przestrzeni między szybami a pancerzem rolety jest zawsze o 5-6°C wyższa i stanowi "poduszkę cieplną" dla okien.

   

  Latem natomiast rolety chronią wnętrza od gorąca. Dobrze wyhamowują wiatr i blokują hałas. Te walory łagodzą główną wadę rolet przymocowanych do ram okien, czyli – częściowe zasłonięcie szyby przez skrzynkę o wysokości 15 cm. W małych oknach ma to znaczenie!

   

 • Po montażu sprawdziłam, czy można z zewnątrz podnieść roletę. Silnik napędu mocno dociska pancerz do podłoża, więc nie jest to możliwe! Muszę uważać, żeby pod roletą tarasową nie znalazła się nawet wycieraczka, bo od razu przekrzywiają się listwy pancerza.

   

  Bardzo polecam zastosowanie dwojakiego rodzaju sterowania – indywidualnego każdą roletą oraz centralnego. Centralne używam, kiedy wychodzę lub wchodzę do domu. Indywidualne przydaje się, kiedy np. w letnie noce potrzebuję rozszczelnić pancerz, by spać przy otwartym oknie. Pilot natomiast mogę swobodnie przenosić po domu oraz wykorzystać do sterowania roletami np. z samochodu.

Rolety zewnętrzne - koszty rolet i montażu:

 • 17 000 zł.
Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa
Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa Rolety zewnętrzne dają poczucie bezpieczeństwa

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Mar 2018, 05:21

Dają poczucie bezpieczeństwa, czy zapewniają bezpieczeństwo? Jestem bezpieczny jak mam yorka, czy wilczura - to pies i to pies... chyba... Chociaż jak mam oba pieski, to york może być "rozrusznikiem" dla wilczura

time image

Gość Ewi

16 Mar 2018, 22:09

Również mam zamontowane i także szczerze polecam.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny