5 kroków do wyboru dużych przeszkleń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
5 kroków do wyboru dużych przeszkleń

Duże przeszklenia, kojarzące się do niedawna przede wszystkim z biurowcami, stały się wyróżnikiem nowoczesnych budynków jednorodzinnych. Ale moda to nie jedyny argument za tym, aby wyposażyć w nie swój dom.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zalety stosowania dużych przeszkleń?
  • Z jakiego materiału wykonane są profile dużych przeszkleń?
  • Jakie parametry izolacyjne powinny mieć wielkoformatowe przeszklenia?
  • Jakie są sposoby otwierania wielkoformatowych przeszkleń?

Stosowanie dużych przeszkleń jest obecnie jednym z bardziej widocznych trendów architektonicznych w budownictwie jednorodzinnym. W nowoczesnych budynkach okna mają coraz większą powierzchnię, nierzadko przeszklone są całe ściany domów.

Nie brak jednak sceptyków tego typu rozwiązań. Podnoszą oni argumenty o tym, że wielkoformatowe okna powodują wychładzanie pomieszczeń w zimie i ich przegrzewanie latem, ponadto są droższe i mniej bezpieczne niż typowa stolarka, a także niewygodne w użytkowaniu.

Prawdą jest, że omawiane rozwiązanie ma wady. To choćby wyższa - w porównaniu z oknami o standardowych rozmiarach - cena czy bardziej wymagający montaż. Jednak liczne zalety przesądzają o tym, że na duże przeszklenia decyduje się coraz więcej inwestorów.

Infografika: 5 kroków do wyboru dużych przeszkleń
5 kroków do wyboru dużych przeszkleń

ZALETY STOSOWANIA DUŻYCH PRZESZKLEŃ

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za oknami panoramicznymi i szerokimi drzwiami tarasowymi w budownictwie jednorodzinnym jest to, że wyglądają one bardzo nowocześnie i nadają bryle lekkości. Ma to niebagatelne znaczenie, bo atrakcyjny wygląd domu korzystnie wpływa na komfort mieszkania.

Inna, równie ważna, zaleta - duże przeszklenia doskonale doświetlają wnętrza. O tym, jak istotny jest dopływ światła dziennego do budynku nie trzeba nikogo przekonywać. Takie rozwiązanie ma duże znaczenie zwłaszcza w naszym klimacie, gdzie przez dużą część roku bardzo szybko zachodzi słońce, a pochmurne dni nie należą do rzadkości. Oczywiście, latem ze słońcem nie ma problemów, silne promienie mogą być nawet kłopotliwe i prowadzić do przegrzewania się wnętrz. Rozwiązaniem jest montaż osłon przeciwsłonecznych - rolet, żaluzji albo markiz. Warto też wspomnieć, że dzięki większym oknom dobrze doświetlone wnętrza wydają się przestronniejsze.

W czasach, gdy dla wielu osób tak ważny jest kontakt z naturą, decydującym argumentem jest to, że duże przeszklenia otwierają budynek na otaczający krajobraz. Dodatkowo, gdy zaplanujemy wyjście na taras, zatrze się granica między domem i jego otoczeniem.

Ogród zimowy

Duże przeszklenie
Duże oszklenia pozwalają zatrzeć granicę pomiędzy domem a otoczeniem. (fot. górne: Veka, fot dolne: Aliplast)

DUŻE PRZESZKLENIA - MATERIAŁ PROFILI

Bezpieczeństwo użytkowania dużej stolarki zależy przede wszystkim od sztywności konstrukcji. Jedno skrzydło może ważyć nawet 500 kg, dlatego profile okienne i okucia muszą być bardzo wytrzymałe. Ramy produkowane są z następujących materiałów:

  • drewno

Profile z drewna charakteryzują się dużą wytrzymałością, dlatego profile mogą być bardzo duże, nawet bez dodatkowych wzmocnień. Termoizolacyjność wykonanych z nich wyrobów zależy od rodzaju budulca i grubości ramy. Najwyższą izolacyjność cieplną wykazuje egzotyczny gatunek meranti. Jeżeli chodzi o głębokość profilu - w sprzedaży są okna energooszczędne nawet ponad 10-centymetrowe;

  • aluminium

Profile okienne z tego materiału mają budowę komorową. Aluminium jest bardzo wytrzymałe, dlatego nie wymaga wzmocnień. Dzięki temu rama może być węższa. Takie profile zapewniają dużą sztywność i izolacyjność. Aby dodatkowo ją podnieść, producenci oferują tzw. ciepłe profile, składające się z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej;

  • PVC

Profile z PVC również mają budowę komorową, ale ze względu na to, że nie są zbyt sztywne, wymagają stalowych wzmocnień. Jednak w przypadku większych rozmiarów okna nawet i to może nie wystarczyć, dlatego często wprowadza się podziały stolarki - odpowiednią sztywność zapewniają pionowe i poziome elementy konstrukcyjne. W tym przypadku profile również wypełnia się wkładkami termicznymi.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Wielkoformatowe oszklenia to jeden z wyróżników nowoczesnej architektury. (fot. z lewej Schuco, fot. z prawej: Abakus)

DUŻE PRZESZKLENIA - WAŻNA ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Stolarka okienna jest przegrodą o znacznie wyższym współczynniku przenikania ciepła niż ściany zewnętrzne. Aby nie dopuścić do wychładzania wnętrz należy więc zadbać, aby okna miały jak najlepsze parametry termoizolacyjne. Zależą one nie tylko od sposobu wykonania profili, ale także od pakietu szybowego.

Bardzo istotna jest liczba szyb, ich grubość, odległości między taflami oraz rodzaj gazu, który wypełnia komory międzyszybowe. Standardem są 2 lub - w oknach energooszczędnych - 3 szyby, przy czym w tym drugim przypadku rama musi być wzmocniona, aby utrzymała większy ciężar. Odległości między szybami wynoszą zazwyczaj 14-16 mm. Z gazów najlepsze parametry zapewniają te szlachetne - argon i krypton. Dodatkowo izolacyjność okna można zwiększyć stosując tzw. ciepłą ramkę, czyli specjalną wkładkę na styku szyby i profilu.

Wyrób z pakietem trzyszybowym i tzw. ciepłą ramką
Najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi charakteryzują się wyroby z pakietem trzyszybowym i tzw. ciepłą ramką, która niweluje mostki cieplne. (fot. Schüco)

W praktyce trudno wymagać, aby inwestor kupujący stolarkę mierzył grubość szyb czy sprawdzał, co znajduje się w profilu okna. Dlatego w opisie technicznym danego produktu warto poszukać informacji o współczynniku przenikania ciepła U. Bardzo ważne jest jednak rozróżnienie - często spotykane oznaczenie Ug nie jest do końca miarodajne, ponieważ dotyczy samego oszklenia ("g" od ang. glass). Od producenta należy wymagać podania parametru Uw, który dotyczy całego okna ("w" od ang. window). Zgodnie z polskim prawem współczynnik ten nie powinien obecnie przekraczać 1,1 W/(m²·K).

Warto jednak mieć świadomość, że już od 2021 roku zwiększą się wymagania w zakresie termoizolacyjności i współczynnik nie będzie mógł być większy niż 0,9 W/(m²•K). Na rynku bez problemu znajdziemy produkty, które spełniają nawet te bardziej wyśrubowane wymogi.

Montowanie okien
Okna zaleca się montować z użyciem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych, zabezpieczających piankę termoizolacyjną przed wilgocią. (fot. Vetrex)

DUŻE PRZESZKLENIA - SPOSOBY OTWIERANIA

Wybierając wielkoformatowe przeszklenia należy zwrócić uwagę na sposób ich otwierania. Ze względu na ich dużą wagę to właśnie od tego w dużej mierze zależy komfort użytkowania stolarki.

Uwaga! W dużych przeszkleniach nie wszystkie elementy muszą być ruchome - zwyczaj otwierane są tylko te skrajne. Skrzydła stałe, zwane fiksami lub witrynami, są najtańsze.

Okno typu fiks
Nie wszystkie duże okna muszą się otwierać albo przesuwać. Aby ograniczyć koszty, w niektórych miejscach można zdecydować się na tańsze rozwiązanie - tzw. witrynę. (fot. Abakus)
  • OKNA ROZWIERANO-UCHYLNE

Wśród skrzydeł otwieranych to najchętniej wybierana i wymagająca najmniejszych nakładów finansowych opcja. Dzięki zawiasom umieszczonym w dwóch płaszczyznach otwierają się zarówno wzdłuż osi poziomej, jak i na jedną ze stron; nie jest natomiast możliwe ich przesunięcie. Poza tym w tego typu oknach wymiary skrzydła są dość mocno ograniczone. Maksymalna szerokość może wynosić 160 cm, zaś wysokość 250 cm.

Wybierając je trzeba też liczyć się z dodatkowym kosztem, związanym z zakupem hamulca, który umożliwi zablokowanie otwartego okna czy drzwi w dowolnej pozycji. Dzięki temu wyeliminujemy ryzyko, że w razie przeciągu skrzydło się zatrzaśnie bądź zbije się szyba.

  • OKNA UCHYLNO-PRZESUWNE

To dużo wygodniejsze w użyciu, ale też droższe rozwiązanie - po otwarciu drzwi tarasowe zachodzą na sąsiednie skrzydła, nie zabierając miejsca w pomieszczeniu. Wygląda to nowocześnie i efektownie. Montowany w nich system okuć pozwala na sprawną pracę drzwi tarasowych o wysokości nawet 250 cm i szerokości 330 cm. Dwa ruchome skrzydła mogą mieć łączną szerokość 6 m.

Okno panoramiczne jako wyjście na taras
Okna panoramiczne zazwyczaj planuje się w salonie - przeważnie jako przesuwne wyjście na taras. (fot. Internorm)
  • OKNA PODNOSZONO-PRZESUWNE

Ze względu na wyższą cenę to najrzadziej wybierany wariant. Takie drzwi otwiera się po odpowiednim przesunięciu klamki i uniesieniu skrzydła. Gdy klamka znajduje się w pozycji zamkniętej, skrzydło opada i rygluje się. Taki model pozwala uzyskać przeszklenie o bardzo dużej powierzchni - z podziałem na skrzydła nawet 12 m.

Norbert Skupiński

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł, to sprawdź także asortyment firm:

geosystem

Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje