Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne za 50 tys. złotych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne za 50 tys. złotych

Osadzenie drzwi było szczególnie trudne w przypadku szklanych drzwi czteroczęściowych. Nawet stolarze nie potrafili sobie z nimi poradzić. Pomocny okazał się... - mówią Agata i Konrad, członkowie Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 340 m2, dwie kondygnacje.

 

Drzwi zewnętrzne: skrzydła i ościeżnica z klejonego drewna meranti, pomalowane lakierem (Tikkurila). Otwierane na zewnątrz, ocieplone, oszklone wypukłym dmuchanym szkłem o właściwościach lustra weneckiego. Bez atestu antywłamaniowego, ale zabezpieczone kontaktronami.

 • 4 zawiasy, 2 zamki, klamka. 
 • Wymiary 180 × 210 cm (jedno rozwieralne skrzydło o szer. 100 cm). 
 • Drzwi wykonane na zamówienie w zakładzie stolarskim w południowo-wschodniej Polsce.
Drzwi z drewna meranti oszklono dmuchanym szkłem, zachowującym się jak lustro weneckie. Mają solidne zawiasy i zamki Szersza część drzwi jest otwierana, węższa zamontowana na stałe. W głębi oszklone drzwi w wiatrołapie

Drzwi wewnętrzne: wytworzone przez tego samego producenta (jak wyżej) z klejonego litego drewna sosnowego (sosna szwedzka), pomalowanego białym satynowym lakierem (Flügger).

 • Czteroczęściowe drzwi z podziałami 1 szt. 360 × 230 cm;
 • 40 szyb jednostronnie fazowanych, po 6 zawiasów na skrzydle, zamek z pozłacaną klamką. 
 • Drzwi dwuskrzydłowe, częściowo oszklone 1 szt. 200 × 210 cm, po 3 zawiasy na skrzydłach, 1 zamek. 
 • Drzwi jednoskrzydłowe, częściowo oszklone, z matowymi szybami 4 szt. 90 × 210 cm, po 2 zawiasy i 1 zamku. 
 • Pełne 11 szt. o wymiarach 100 × 210 cm. 
 • Stalowe drzwi przeciwpożarowe: 1 szt. między garażem a kotłownią, 90 × 200 cm. 
 • Pełne drewniane ocieplone drzwi między poddaszem a nieogrzewanym strychem 80 × 160 cm.

Montaż: wykonał go producent drzwi – zewnętrzne obsadził po wykonaniu elewacji i podczas prac wykończeniowych, wewnętrzne po pomalowaniu wnętrz. Radzimy, żeby zawsze zlecać go wykonawcy drzwi. Ciężkie zewnętrzne drzwi zamontowaliśmy na kotwach. Osadzenie wszystkich drzwi trwało... 3 tygodnie! Szczególnie trudne było w przypadku szklanych drzwi czteroczęściowych. Nawet stolarze nie potrafili sobie z nimi poradzić. Pomocny okazał się ojciec, inżynier.

Białe drzwi z drewna sosny szwedzkiej, z ozdobnymi ościeżnicami i portalami, podkreślają charakter wnętrz, urządzonych w stylu amerykańskim i angielskim Na granicy salonu i gabinetu 4-częściowe drzwi z fazowanymi przezroczystymi szybami. Zewnętrzne części są stałe, wewnętrzne otwierane

Decyzja: drzwi zewnętrzne i wewnętrzne potraktowaliśmy jako ważną ozdobę domu. Miały mieć styl i klasę. Najpierw zapoznaliśmy się z różnymi technologiami. Potem ustaliliśmy, jaki mają mieć design i kolor, ponieważ to determinuje, z czego powinny być wykonane. 

 

Zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrz w stylu amerykańskim i angielskim, a co za tym idzie na białe drzwi z ozdobnymi portalami oraz szprosami. Miały harmonizować z szerokimi białymi gzymsami pod sufitem i listwami przypodłogowymi. Braliśmy pod uwagę płyty MDF, bo dobrze wyglądają pomalowane na biało.

 

Mieliśmy kosztorys i zamysł podpisania umowy z wybraną firmą. Rzutem na taśmę wygrał jednak zakład stolarski z południowo-wschodniej Polski. Zaoferował, po niższej o 8000 zł cenie, wyprodukowanie drzwi ze szlachetnego, litego drewna i szkła. Aby sprawdzić wykonawcę, obejrzeliśmy jego realizacje w kilku domach pod Warszawą. Ale to nie było wystarczające.

 

Poprosiliśmy, żeby najpierw na własne ryzyko wykonał i zamontował oszklone dwuskrzydłowe drzwi do wiatrołapu. Musieliśmy zobaczyć, co naprawdę potrafi przed złożeniem dalszego zamówienia. Zdał egzamin. Jesteśmy zadowoleni z drzwi, bo podkreśliły charakter wnętrz.

 

Dobieranie drzwi to nie jest łatwy etap budowania domu! Oferta rynkowa jest ogromna, a wybory trudne. Tylko drzwi do kotłowni kupiliśmy w hipermarkecie budowlanym, choć dokładnie przejrzeliśmy tam propozycję również wszelkiego rodzaju innych drzwi.

W 4-częściowych drzwiach do gabinetu założono pozłacaną klamkę z kryształami Swarovskiego Dwuskrzydłowe drzwi do wiatrołapu są częściowo oszklone. Szyby matowe z przezroczystym fazowaniem W pokojach prywatnych zamontowano pełne drzwi

Rady i przestrogi:

 • Z wykonawcą drzwi podpisaliśmy szczegółową umowę, łącznie z terminami i karami. Terminy zostały przekroczone! Zrobienie drzwi na zamówienie trwa kilka lub kilkanaście tygodni. W napiętym harmonogramie budowy trzeba to brać pod uwagę.

   

 • Drzwi wejściowe zaprojektowaliśmy samodzielnie, czerpiąc inspirację z katalogów. Choć składają się z dwóch części, tylko 1 skrzydło mają ruchome. Meble wnosimy przez drzwi tarasowe. Nieruchoma część ma za zadanie usztywnić konstrukcję szerokich drzwi. Dmuchane szkło, z właściwościami lustra weneckiego, bardzo się przydaje. Ciężkie skrzydło podtrzymują 4 solidne zawiasy. Dom zaopatrzyliśmy w system alarmowy i monitoring, więc w drzwiach nie zastosowaliśmy drogich technologii antywłamaniowych. Mają za to dobre zamki.

   

 • Projektowanie oszklonych drzwi ze szprosami nie jest łatwe. Na przykład czteroczęściowe mają aż 40 szyb. Trzeba dokładnie obliczyć wszelkie odległości, układ elementów drewnianych i szklanych. Podaliśmy podstawowe parametry stolarzowi. Reszta to jego zasługa.

   

 • Producent przekonał nas do wykonania drzwi wewnętrznych z sosny szwedzkiej, bo jego zdaniem ma regularne usłojenie i drewno jest gładsze. Zadbaliśmy, by było solidnie wysezonowane. Stolarz pomalował je, na nasze wskazanie, wysokiej jakości lakierami, które są trwałe i łatwe do mycia. Pielęgnacja białych drzwi z licznymi szybkami nie dały się nam we znaki, mimo że mamy małe dzieci. Wyjątek stanowią jedynie szyby matowe. Zabrudzenie ich tłuszczem, po stronie matowej, na stałe pozostawia ślady. Z matowymi szybami miał kłopot pracownik wykonawcy drzwi. Zabrudził je i trzeba je było wymienić. Szkło w drzwiach zostało bardzo solidnie obsadzone i zabezpieczone, więc nie grozi im przeciąg.

   

 • Parametry drzwi i szczegóły wykończenia podłóg należy zaprojektować dużo wcześniej. Nam nie udało się uniknąć błędu. Linia drzwi powinna znajdować się dokładnie w miejscu połączenia płyt gresu z drewnianymi panelami. A tak nie jest np. w wiatrołapie, pralni. Drobne szczegóły składają się na jakość wykończenia wnętrz.
W łazienkach umieszczono szyby całkowicie matowe Na poddaszu ustawiono pełne, drewniane drzwi

Koszty drzwi i montażu:

 • drzwi wejściowe 9500 zł; 
 • drzwi wewnętrzne 37 800 zł; 
 • klamki 1000 zł, 
 • pozłacana klamka 850 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ola

23 Lip 2018, 08:20

Czy jesteście wstanie zdradzić, kto był producentem tych drzwi? Wyglądają pięknie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny