Zamiast klimatyzacji, folia na okno. Przełom dla środowiska?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Zamiast klimatyzacji, folia na okno. Przełom dla środowiska?

Folie statyczne to ciekawa alternatywa dla rolet czy zasłon. Przyklejenie ich na szybę powoduje, że jest ona chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem, a do tego nieprzezierna, przez daje większe poczucie intymności. Co ciekawe, tego typu rozwiązania mogą także znacznie utrudnić wybicie szyby w oknie, a zatem nawet udaremnić włamanie. Rosnąca popularność folii statycznych na okno wynika także z faktu, że ich montaż jest stosunkowo prosty i można wykonać go samodzielnie.

aktualizacja: 2023-11-15 09:31:22
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co to są folie statyczne i jak je stosować?
  • Jakie są zalety stosowania folii statycznych i gdzie można je zastosować?
  • Czym się kierować przy wyborze folii statycznych?
  • Lustro weneckie czy folia ozdobna?
  • Czy folia statyczna zabezpiecza przed włamaniem i wandalami?
  • Jaka jest cena folii statycznych?
  • W jaki sposób aplikować folię statyczną na różne powierzchnie?
  • Jak czyścić folię statyczną na oknie?

Co to są folie statyczne i jak je stosować?

Folie statyczne to specjalne rodzaje folii, które posiadają zdolność przylegania do powierzchni bez użycia kleju. Jak sugeruje sama nazwa, ich przyczepność opiera się na zjawisku elektrostatycznym. Folia tego typu nie blokuje światła, tylko je rozprasza, dzięki czemu w pomieszczeniu nadal jest jasno. Wystarczy przyłożyć cienki arkusz takiej folii do mokrej powierzchni i dokładnie ją wygładzić, a pozostanie na niej do momentu zerwania.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii statycznych. W ofertach producentów znaleźć można różne warianty kolorystyczne, o różnym stopniu przezierności. Wiele modeli dodatkowo zdobiona jest ornamentami lub innymi wzorami, które dopasować można do swojego gustu i wystroju wnętrza. Istnieje także tzw. folia inteligentna, która ma zdolność zmieniania stopnia przezierności.

Zalety stosowania folii statycznych

Jak już wspomnieliśmy, okna wyposażone w folie statyczne zapewniają większą prywatność i chronią przed promieniami UV. Na listę ich zalet wpisać można także walory estetyczne, a wręcz dekoracyjne - dobrze dobrana folia statyczna będzie stanowiła ozdobę każdego okna.

Gdzie stosowane są folie statyczne?

Właściwie nie istnieją ograniczenia co do miejsca, w których można zastosować folie statyczne. To popularne rozwiązanie m.in. w biurach, placówkach medycznych, galeriach handlowych, instytucjach kultury, a także w prywatnych domach.

Czym się kierować przy wyborze folii statycznych?

Jak już wspomnieliśmy, folie statyczne mogą pełnić szereg funkcji. Wybór konkretnego modelu czy rozwiązania uzależniony jest zatem od tego, która z nich jest najważniejsza.

Bardzo często oklejenie okna folią statyczną wynika z potrzeby regulacji temperatury w pomieszczeniu. Dzięki folii zimą mniej ciepła ucieka na zewnątrz, a latem mniejsza jego ilość przedostaje się z zewnątrz do pomieszczeń. Jak pokazują badania, folie statyczne ograniczają transmisję ciepła o połowę, a w niektórych przypadkach nawet o 90%. Takie, przeciwsłoneczne modele, zazwyczaj oferowane są w kolorach brązowym, szarym, zielonym, srebrnym bądź niebieskim. Jeśli decyzja o oklejeniu okna folią statyczną wynika z potrzeby zmniejszenia transmisji cieplnej, warto w specyfikacji produktu zwrócić szczególną uwagę na stopień zacienienia. Na rynku dostępne są warianty, które jednocześnie redukują dopływ ciepła, ale - w zależności od modelu - mogą także przyciemnić pomieszczenie lub - jak to ma miejsce w przypadku folii transparentnych - umożliwić pełen dostęp światła do wnętrza. Jeśli decyzja o oklejeniu okna folią statyczną wynika z potrzeby zapewnienia sobie prywatności, można wybrać pomiędzy dyskretną folią działająca na zasadzie lustra weneckiego i folią ozdobną.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Lustro weneckie czy folia ozdobna?

Lustro weneckie to rozwiązanie oparte na zastosowaniu folii statycznej, która umożliwia pełną widoczność z jednej strony, czyli z wnętrza pomieszczenia, jednocześnie prezentując na zewnątrz efekt lustra. Kluczową cechą tej technologii jest zdolność folii do kontrolowania przepuszczania światła w zależności od warunków oświetleniowych.

Folia statyczna, używana w lustrach weneckich, działa na zasadzie różnicy natężenia światła między stroną zewnętrzną a wewnętrzną. Oznacza to, że gdy wnętrze pomieszczenia jest jaśniejsze niż otoczenie na zewnątrz, np. w nocy lub po włączeniu światła, efekt lustra staje się mniej widoczny, a detale wnętrza stają się bardziej dostrzegalne.

Z kolei folie ozdobne potrafią prawdziwie zachwycić gamą wzorów i rozmiarów. Ich główną funkcją jest oczywiście nie tylko dekoracyjne wykończenie okien, ale także spełnienie praktycznych zadań, takich jak kontrola ilości światła oraz zachowanie poziomu dyskrecji wewnątrz pomieszczenia.

Dostępna na rynku oferta obejmuje zarówno subtelne, jednolite wzory, jak i bardziej rozbudowane grafiki, w tym opcje z motywami dziecięcymi czy abstrakcyjnymi kompozycjami. W przypadku zastosowania folii o białym, mlecznym czy oszronionym efekcie, uzyskujemy bardzo dobre narzędzie do kontrolowaniu ilości światła w pomieszczeniach. Zastosowanie tych folii w obszarach intensywnie nasłonecznionych umożliwia rozproszenie światła, co przyczynia się do stworzenia bardziej komfortowej atmosfery.

Warto zaznaczyć, że folie ozdobne, choć pełnią funkcję dekoracyjną, mogą wprowadzać efekt subtelnego przyciemnienia pomieszczenia. Z tego powodu, w obszarach wymagających odpowiedniego oświetlenia, takich jak blat roboczy czy biurko, zastosowanie tego typu folii w oknach powinno być poprzedzone analizą ilości przenikającego przez nią okna.

Przeciw włamywaczom i wandalom

Folie antywłamaniowe stanowią zaawansowane technologicznie rozwiązanie, wzmacniające strukturę szyb i minimalizujące ryzyko ich rozbicia w wyniku agresji zewnętrznej. Cechują się zdolnością utrzymania integralności struktury szyby nawet po jej uszkodzeniu. Weryfikacja tej odporności odbywa się poprzez standardy certyfikacyjne, takie jak P2A, które wymagają przejścia testów wytrzymałościowych.

Jak taki test wygląda w praktyce? Na szybę o określonej grubości, z naklejoną folią antywłamaniową, zrzucane są stalowe kule o precyzyjnie określonej masie z ustalonej wysokości. W przypadku uzyskania certyfikatu P2A, folia musi wykazać się zdolnością do wytrzymania trzykrotnego uderzenia stalową kulą o masywności przekraczającej 4 kg z wysokości 3 m. Taki stopień wytrzymałości potwierdza podstawową skuteczność folii antywłamaniowej.

Natomiast folie statyczne antygraffiti, specjalnie przystosowane do ochrony powierzchni szklanych, znajdują zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Ich głównym celem jest zapobieganie działaniom wandali, w tym graficiarzy. To rozwiązanie oparte jest na wykorzystaniu technologii, która ułatwia szybkie usuwanie pozostałości po graffiti, minimalizując wpływ aktów wandalizmu na estetykę budynku.

Obie kategorie folii, antywłamaniowa i antygraffiti, stanowią przykłady zaawansowanych technologii z zakresu bezpieczeństwa budowlanego, wpisując się w wymogi standardów certyfikacyjnych i oferując kompleksową ochronę powierzchni szklanych przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz aktami wandalizmu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jaka jest cena folii statycznych?

Ceny folii statycznych zależą od rodzaju oraz parametrów technicznych, ale bez wątpienia to rozwiązanie jest jednym z najbardziej dostępnych cenowo w grupie produktów stanowiących zabezpieczenia okienne. W zależności od specyfikacji, folie statyczne kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

W jaki sposób aplikować folię statyczną na różne powierzchnie?

Aplikacja folii statycznej na różne powierzchnie, szczególnie na szyby, wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni - należy upewnić się, że jest ona czysta, a jeśli nie - umyć ją o dokładnie osuszyć.

Tak przygotowaną szybę zwilżamy następnie używając dołączonego do zestawu płynu lub przygotowując go samodzielnie (1 litr wody + 1 łyżeczka detergentu, płynu do mycia naczyń, szamponu itp.). Taką mieszanką należy obficie zwilżyć szybę.

Na zwilżoną powierzchnię szyby nakłada się kawałek folii statycznej, który wcześniej został odpowiednio docięty, z około 10 cm zapasem na każdą stronę. Im większa szyba, tym większy należy uwzględnić margines. Jeśli spod folii wypływa płyn, trzeba go zdjąć za pomocą gumowej ściągaczki lub specjalnego narzędzia. Proces ten rozpoczynamy od środka i kierujemy się ku brzegom, aby uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza.

Po usunięciu płynu, nadmiar folii można obciąć ostrym nożykiem.

Jeśli folia ma charakter antywłamaniowy, istnieje zalecenie, aby przykleić ją tylko po zewnętrznej stronie szyby. Warto zwrócić uwagę na specyfikacje danej folii, aby określić, czy powinna być zastosowana wewnętrznie czy zewnętrznie.

W przypadku okien zespolonych z dodatkowymi powłokami, takimi jak warstwy samoczyszczące czy niskoemisyjne, konieczne jest zwrócenie uwagi na specyfikacje folii i możliwość jej naklejenia na zewnętrzną powierzchnię okna.

Czyszczenie i konserwacja

Okno z naklejoną folią statyczną w zasadzie można myć wszystkimi dostępnymi środkami do pielęgnacji szkła, przy użyciu gumowych ściągaczek do mycia szyb, miękkich ściereczek oraz ręczników papierowych. Bezwzględnie należy unikać ostrych przedmiotów i czyścików z szorstkimi powierzchniami, ponieważ mogą powodować zarysowania powierzchni folii. Folii statyczne nie należy także czyścic na sucho.

Redaktor: Damian Żabicki
Na zdjęciu otwierającym: Oklejone folią do połowy okno w łazience (fot. sklep.winkhaus.pl)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!