Na działce nie ma drzew, budynek jest mocno nasłoneczniony, dlatego wymianę okien i remont potraktowałem jako dobrą okazję do założenia osłon przeciwsłonecznych - mówi Krzysiek, który elewacyjne rolety zewnętrzne użytkuje od 2019 r.
Pancerze - z aluminiowych lameli wysokości 60 mm i grubości 8 mm, ocieplonych pianką PU.
Prowadnice - szerokości 70 mm.
Skrzynki - ze stali ocynkowanej wysokości 20 cm, w kształcie kwadratu.
Klapy rewizyjne - na zewnątrz, od dołu skrzynki.
Sterowanie - elektryczne przewodowe, przy pomocy łączników klawiszowych na ścianie (tylko pojedyncze operowanie roletami).
Montaż: Odbył się w trakcie remontu domu, po osadzeniu nowych okien, przed tynkowaniem elewacji. Nie chciałem zasłaniać szyb, więc poprosiłem o ulokowanie kaset na nadprożu. Instalator przymocował na nim matę termoizolacyjną, a na niej elementy rolety (prowadnice przytwierdził do ścianek wnęki okiennej). Elektryk przygotował wcześniej przewody elektryczne i łączniki do obsługi.
Decyzja: Na działce nie ma drzew, budynek jest mocno nasłoneczniony, dlatego wymianę okien i remont potraktowałem jako dobrą okazję do założenia osłon przeciwsłonecznych. Są konieczne w silnie nagrzewającym się pokoju córki od strony południowej, w dobudowanym pokoju syna od południowego wschodu oraz w salonie i małżeńskiej sypialni od zachodu.
Chociaż zaplanowałem założenie w tych pomieszczeniach klimatyzatorów typu split podczas modernizacji budynku, to jednak obawiałem się, że nie wystarczą do schłodzenia powietrza do komfortowej temperatury. Dlatego dodatkowo zastosowałem na oknach rolety zewnętrzne. Odpowiedni model (elewacyjny) doradził mi specjalista, od razu zamówiłem u niego montaż.
Spodobało mi się, że ulokował pod skrzynkami matę termoizolacyjną. Mimo że jest ona bardzo cienka (5 mm), to zastępuje 7 cm styropianu. Jej użycie eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. Wybrałem sterowanie elektryczne, ale w opcji przewodowej z łącznikami klawiszowymi przy każdym oknie.
Przez rozszczelniony pancerz wpada do pomieszczeń niedużo światła.
Rolety elewacyjne - rady i przestrogi:
Podejście do łączników przy oknach nie jest kłopotliwe, to kwestia nawyku. Codziennie używamy osłon, ich funkcja termiczna jest dla nas najistotniejsza. W lecie chronią pokoje przed słońcem i gorącem, rzadko włączamy klimatyzatory. W zimie stają się barierą mrozu i wiatru - zauważyłem, że szyby okien przy zaciągniętych roletach nie są zaparowane (zamówiłem "ciepły" pakiet złożony z trzech), w pozostałych pojawia się para. Równoważna jest ich rola zacieniająca - w lecie brzask następuje już o 4:00 rano i nie chcemy się wtedy budzić.
Koszty zakupu i montażu 4 rolet elewacyjnych:
4 rolety z elektrycznym sterowaniem (i montażem) 9000 zł.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.