Jakie kotły c.o. spełniają wymogi dopłat i programu Czyste Powietrze?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie kotły c.o. spełniają wymogi dopłat i programu Czyste Powietrze?

Kotły c.o czy tzw. piece grzewcze 5 generacji emisji, powinny nazywać się fachowo 5 klasy emisji spalin - bo taką przewiduje norma EN 303-5. Reguluje ona emisję spalin przydomowych kotłów grzewczych wodnych.

aktualizacja: 2019-12-04 08:34:09
Cichewicz

Co to jest właściwie kocioł grzewczy wodny? To nic innego jak potocznie nazywany piec centralnego ogrzewania. Kocioł grzewczy wodny wykorzystuje czynnik grzewczy wodę, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania. 5 klasa emisji, wymagana do aktualnych programów dofinansowujących wymianę starego pieca na nowe, to najwyższa klasa sprawności i emisji urządzenia.

5 klasa emisji to minimalny wymóg stawiany urządzeniom grzewczym, które podlegają wymianie w ramach programów dotujących modernizację kotłowni na ekologiczną. W Małopolsce np: wymagane jest, aby kocioł grzewczy spełniał wymogi 5 klasy emisji spalin, ale też ekoprojektu, czyli normy ecodesign. To nowe wymogi, które dopiero wejdą w życie w całym kraju (i w UE), ale już są wymagane w niektórych regionach.

Jest to nowy system przeliczenia średniorocznej emisji spalin i wydajności kotła. Wielu producentów podaje bowiem wartości chwilowe i maksymalne np: sprawności czy emisji spalin. A średniorocznie już to nie wygląda tak dobrze. Dobry piec lub wydajny kocioł grzewczy to urządzenia sprawne i efektywne przez cały rok! Dlatego nowa dyrektywa wymaga przeliczenia wartości na średnioroczne.

Dodatkowo mamy akt prawny - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, które praktycznie wprowadza obowiązek montażu kotłów z podajnikiem. Bo w większości przypadków one spełniają bez problemu normy wskazane w/w rozporządzeniu. Nakłada ona też kary na producentów kotłów wprowadzających do obrotu urządzenia bez wymaganych certyfikatów.

Kocioł co, fot. Cichewicz

Kotły c.o. z podajnikiem mogą być opalane ekogroszkiem jak i peletem lub inną biomasą np: brykietami czy zrąbkami. Nie tylko takie kotły spełniają wymogi 5 klasy i ekodesign na potrzeby dofinansowania np: w ramach programu "Czyste powietrze". Są też piece z ręcznym zasypem zgazowujące drewno, które są równie ekologiczne i tanie w eksploatacji. W ofercie znajdują się też kotły kombinowane tzw. kombi na drewno i pellet, które są droższe, ale umożliwiają jednoczesne spalanie obu paliw w trybie ręcznym i automatycznym.

Trzeba pamiętać, że obecnie każdy sprzedawany kocioł musi spełniać w/w wymogi i przewidziane są duże kary za wprowadzanie do obrotu urządzeń nie certyfikowanych. Tylko certyfikowane kotły zapewnią bezproblemową eksploatację oraz możliwość uzyskania zwrotu środków na ich zakup np w programie "Czyste powietrze".

Kotły c.o. z certyfikatem ecodesign lub ekoprojekt, będą od 2020 standardem. Nie dziwi zatem fakt, że większość programów wymiany pieców na niskoemisyjne wymaga urządzeń z takim certyfikatem. Program "Czyste Powietrze" też wymaga kotłów c.o., kominków certyfikowanych na ekoprojekt.

Ekoprojekt, obowiązujący od 2020 r. to nic innego jak przeliczona na średnioroczną - sprawność i emisja kotła certyfikowanego na 5 klasę emisji. Ekodesign spełnią w większości kotły co opalane biomasą w tym peletem i zrębkiem, a także ekogroszkiem i drewnem. W przypadku firmy Cichewicz kotły mą w ofercie kotły certyfikowane na ekoprojekt i 5 klasę w każdym rodzaju w/w paliwa, a także kotły typ kombi - dualne na 2 paliwa np: drewno pellet czy zrębka pellet.

Kocioł na pelet, fot. Cichewicz

Ekoprojekt wymaga wykonania badań cieplnych bilansowych w zakresie pomiaru:

  • CO2 w spalinach
  • CO w spalinach
  • SO2 w spalinach
  • NOX w spalinach
  • OGC w spalinach
  • pyłów w spalinach

Mierzone są temperatury spalin, strumienia gazów i popiołów a także ciśnienia. Sprawdza się szereg funkcji kotła w tym izolację, kontrolę spalania i płomienia, odpowietrzenie przestrzeni wodnej, systemy bezpieczeństwa i funkcjonalne oraz urządzenia do odprowadzania ciepła nadmiarowego (zabezpieczające). Wszystkie pomiary wykonywane są na mocy częściowej i maksymalnej urządzenia. Przykładowe urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu, certyfikowane jako niskoemisyjne urządzenia grzewcze to np:

Kocioł grzewczy, fot. Cichewicz

Nowość na rynku - innowacyjny kocioł c.o. Sigma dual!

Nowością, jest bardzo innowacyjny kocioł c.o Sigma dual, który ma certyfikat na spalanie drewna opałowego (50 cm kawałki) oraz pelletu. Jest to urządzenie 3 komorowe typ kombi - ma wbudowany palnik na pellet, który samoczynnie uruchamia się kiedy wypali się drewno. Kocioł poza polanami drzewa spala też brykiety trocinowe oraz drewno rozdrobnione w formie klocków, zrzynów czy obrzynów.

Ponieważ na pelecie urządzenie dogrzewa instalację c.o od pewnej temperatury - dotyczy to sytuacji używania kotła w trybie mieszanym - tzn. spalamy drewno a potem automatycznie startuje palnik na pellet - to kocioł charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem pelletu. Ma też wentylator wyciągowy a także intuicyjną automatykę.

Innowacyjny kocioł c.o. Sigma dual
Nowość: innowacyjny kocioł c.o. Sigma dual

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Franek

06 Lut 2020, 08:05

a filtr spalin na komin?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny