Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu

Zgodnie z polskimi przepisami, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi. Na wielu strychach, gdzie w ogóle nie przewidziano okien lub jest ich za mało, taki warunek jest nie do spełnienia.

Aby doświetlić poddasze, należy zdecydować się na jeden z wariantów:

  • okna dachowe

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Oferta rynkowa jest bardzo różnorodna, bez problemu kupimy produkty o szerokości pasującej do typowego rozstawu krokwi (78 × 118 cm i 78 × 140 cm). Okna można montować pojedynczo, w parach i sekwencjach - rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Aby równomiernie doświetlić wnętrza, lepiej zastosować 2 lub 3 przeszklenia w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni;

  • okna fasadowe

W realizacji to najprostsza opcja. Wystarczy w ścianach szczytowych lub kolankowych (o ile są odpowiednio wysokie) wykuć otwory, wstawić nadproża i okna. W praktyce często zasięg wpadającego przez nie światła jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza budynków szerokich, w których promienie słoneczne nie sięgną wystarczająco daleko w głąb i nie oświetlą równomiernie całego poddasza. W tym wariancie przeszkodą są też poprzeczne ściany, blokujące dopływ światła dziennego;

  • lukarny

To najtrudniejsze i najdroższe do wykonania rozwiązanie. Wymaga zmian w konstrukcji dachu - wzmocnienia krokwi i wstawienia wymianów, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia doświadczonej ekipy. Poza tym źle dobrana lukarna może popsuć proporcje całego budynku. Z tych powodów typowe lukarny wykonuje się coraz rzadziej.

Można natomiast zdecydować się na rozwiązanie systemowe - specjalne okna dachowe z kołnierzami uszczelniającymi oferowane w zestawie, który po zamontowaniu tworzy lukarnę. System ma także izolację przeciwwilgociową i dopasowane elementy oblachowania zewnętrznego, co minimalizuje ryzyko przecieków na dachu.

Uwaga! Przeszklenia na poddaszu nie powinny być zbyt duże, ponieważ w górnej części budynku słońce operuje dużo intensywniej niż na parterze.

Norbert Skupiński
fot. Okpol

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje