Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Możliwości doświetlenia wnętrz na adaptowanym poddaszu

Zgodnie z polskimi przepisami, w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi powierzchnia okien powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi. Na wielu strychach, gdzie w ogóle nie przewidziano okien lub jest ich za mało, taki warunek jest nie do spełnienia.

Aby doświetlić poddasze, należy zdecydować się na jeden z wariantów:

  • okna dachowe

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Oferta rynkowa jest bardzo różnorodna, bez problemu kupimy produkty o szerokości pasującej do typowego rozstawu krokwi (78 × 118 cm i 78 × 140 cm). Okna można montować pojedynczo, w parach i sekwencjach - rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Aby równomiernie doświetlić wnętrza, lepiej zastosować 2 lub 3 przeszklenia w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni;

  • okna fasadowe

W realizacji to najprostsza opcja. Wystarczy w ścianach szczytowych lub kolankowych (o ile są odpowiednio wysokie) wykuć otwory, wstawić nadproża i okna. W praktyce często zasięg wpadającego przez nie światła jest ograniczony. Dotyczy to zwłaszcza budynków szerokich, w których promienie słoneczne nie sięgną wystarczająco daleko w głąb i nie oświetlą równomiernie całego poddasza. W tym wariancie przeszkodą są też poprzeczne ściany, blokujące dopływ światła dziennego;

  • lukarny

To najtrudniejsze i najdroższe do wykonania rozwiązanie. Wymaga zmian w konstrukcji dachu - wzmocnienia krokwi i wstawienia wymianów, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia doświadczonej ekipy. Poza tym źle dobrana lukarna może popsuć proporcje całego budynku. Z tych powodów typowe lukarny wykonuje się coraz rzadziej.

Można natomiast zdecydować się na rozwiązanie systemowe - specjalne okna dachowe z kołnierzami uszczelniającymi oferowane w zestawie, który po zamontowaniu tworzy lukarnę. System ma także izolację przeciwwilgociową i dopasowane elementy oblachowania zewnętrznego, co minimalizuje ryzyko przecieków na dachu.

Uwaga! Przeszklenia na poddaszu nie powinny być zbyt duże, ponieważ w górnej części budynku słońce operuje dużo intensywniej niż na parterze.

Norbert Skupiński
fot. Okpol

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny