Zamiana łazienki z prysznicem na osobne WC

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Zamiana łazienki z prysznicem na osobne WC

Zajmuję się projektowaniem i wyposażaniem wnętrz, więc bolały mnie zęby na widok tak źle zorganizowanej przestrzeni. Zaprojektowałam nowy układ funkcji i wyposażenia w armaturę - mówi Karolina, która łazienkę remontowała w 2019 r.

Zakres remontu:

 • Całościowa zmiana, w tym przerobienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej; wymiana wykończenia przegród, armatury sanitarnej i mebli.
 • Czas trwania - 3 tygodnie.

Łazienka wspólna na parterze:

 • Powierzchnia 3 m2, z oknem.
 • Woda - czerpana z wodociągu, odprowadzana do kanalizacji.
 • Wentylacja - wcześniej grawitacyjna, obecnie mechaniczna.
 • Ogrzewanie - najpierw tradycyjny grzejnik na ścianie i mata elektryczna w posadzce, teraz nowocześniejsza drabinka grzewcza (mata pozostała).
 • Elektryka - tradycyjną wymieniono na przewodową inteligentną (KNX), w tym oświetlenie - lampa górna i kinkiet przy lustrze zamienione na górne oświetlenie LED (sprzężone z wentylacją mechaniczną), aktywowane czujnikiem ruchu.
 • Posadzka - poprzednio płyty z kamienia, teraz mozaika w kolorze czarnym, 5 × 5 cm.
 • Ściany - zielona glazura wymieniona na białe matowe płyty gresu 35 × 90 cm na ścianie czołowej, na reszcie farba do łazienek, biała.
 • Armatura sanitarna - wcześniej sedes stojący, teraz podwieszany; najpierw umywalka narożna, malutka, obecnie nablatowa ceramiczna 40 × 40 cm; dawniej narożna kabina prysznicowa o wymiarach 70 × 70 cm, teraz bez prysznica.
 • Baterie - pierwotnie z metalu, obecnie podtynkowe, w kolorze czarnym.
 • Meble - wcześniej półki z kamienia i plastikowy stojak z półkami.
 • Drzwi - zwykłe z drewna, teraz chowane, bezprzylgowe, wykończone na zewnątrz tapetą, od strony łazienki białym matowym lakierem.

Decyzja: Chociaż łazienka na parterze jest niewielka, to jej remont miał szeroki zakres. Poprzedni właściciele ulokowali w niej sedes i umywalkę, wcisnęli nawet kabinę prysznicową z akrylowym brodzikiem oraz półki. Przestrzeń wydawała się zagracona i niemodna (urządzana ponad 20 lat temu), ale przede wszystkim była bardzo ciasna. Przed remontem nie używaliśmy prysznica, ponieważ nawet drobnej kobiecie niewielka kabina ograniczała ruchy, nie mówiąc już o rosłym mężu i synach. Ze względu na bliskość grzejnika na ścianie, niewygodne było korzystanie z sedesu. Każde umycie rąk w narożnej mini umywalce kończyło się mokrą posadzką.

Zajmuję się projektowaniem i wyposażaniem wnętrz, więc bolały mnie zęby na widok tak źle zorganizowanej przestrzeni, nadmiaru sprzętu oraz pstrokatej ciemnozielonej posadzki z kamienia, imitującego lastryko, i zielonych płytek na ścianach. Oczywiście, niezbędne było uwspółcześnienie, lecz zanim nastąpiło - pozbyłam się licznych półek, haczyków, ozdób. Później, przygotowując się do prac, rozważałam powiększenie przestrzeni o szerokość 70 cm kosztem przyległej pralni, w celu znalezienia odpowiedniejszego miejsca na prysznic. Po namyśle uznałam, że bardziej potrzebujemy funkcjonalnej pralni. Z prysznica na dolnej kondygnacji po prostu zrezygnowałam.

Zaprojektowałam nowy układ funkcji i wyposażenia w armaturę. Naprzeciwko drzwi ulokowałam nablatową umywalkę i podwieszany sedes, natomiast na ścianie przy wejściu - dekoracyjny, wąski i długi, grzejnik (w tym miejscu jest mało widoczny). Dzięki nowoczesnej biało-czarnej kolorystyce i osprzętowi w proporcjonalnym rozmiarze, mała łazienka - obecnie to w zasadzie samo WC - nie wydaje się już ciasna i zagracona. Jest minimalistycznie i stylowo.

Czarny podtynkowy osprzęt i długi wąski grzejnik dekoracyjny (pokazuje go odbicie w lustrze)
Właścicielka zaprojektowała czarny podtynkowy osprzęt i długi wąski grzejnik dekoracyjny (pokazuje go odbicie w lustrze).
Łazienka znajduje się wewnątrz kubika wykończonego wzorzystą tapetą
Łazienka znajduje się wewnątrz kubika wykończonego wzorzystą tapetą.

Kompleksowy remont małej łazienki - rady i przestrogi:

 • Naturalnie, przydałby się drugi prysznic, skoro z rodzinnej łazienki na poddaszu (z wanną i prysznicem) korzystają aż 4 dorosłe osoby. Jednak mimo wszystko cieszę się, że nie zmniejszyłam pralni - radzę utrzymać w niej odpowiednio dużą przestrzeń, także w celu suszenia rzeczy.

 • Podczas remontu podział ról był następujący - ja projektowałam oraz wyszukiwałam materiały i wyposażenie, mąż zajmował się organizacją prac. Ze starej łazienki pozostawiłam jedynie... matę grzewczą, którą poprzednicy ułożyli w wylewce betonowej. Wykonawcy usunęli sprzęty i kafelki, inne instalacje. Pod nasze dyktando przeorganizowali rury wodne i kanalizacyjne (teraz nareszcie są niewidoczne) oraz całą elektrykę. Wymienili płyty g-k na zielone, przeznaczone do mokrych pomieszczeń. Ponieważ przy sprzątaniu posadzki, praktyczniejszym wyposażeniem (w porównaniu z wersją stojącą) jest sedes podwieszany, właśnie taki zastosowałam. Poprosiłam ekipę o zamontowanie stelaża w ścianie (w wykrojonej wnęce), co sprawiło, że muszla jest cofnięta i zajmuje mniej miejsca w przestrzeni łazienki. Zamiast prysznica ulokowałam, na ażurowym lekkim stojaku, nablatową kwadratową umywalkę. Wizualnie pozytywną zmianą są podtynkowe baterie i krany. Podobnie jak grzejnik, spłuczka sedesowa i osprzęt elektroinstalacyjny mają czarny kolor. Odznaczają się na białych ścianach, pasują do czarnych elementów mozaiki na posadzce i farby na suficie (specjalna do łazienek). Nie obawiałam się, że ciemne poziome przegrody optycznie zmniejszą przestrzeń - wcale tak się nie dzieje (matowa czerń daje efekt głębi). Rozważam pomalowanie tych pionowych również na ciemno, ewentualnie położenie tapety.

 • W łazience nie powinno zabraknąć ogrzewania podłogowego. Wydawało się nam, że demontaż rur, kafli i armatury zniszczy maty grzewcze, więc przygotowaliśmy nowe. Zdziwiliśmy się, że te stare jednak przetrwały gruntowny remont (wpuszczono je w wylewkę). Elektryczna wersja jest wygodna i niedroga (mamy od roku ogniwa fotowoltaiczne), dlatego chętnie włączamy ją w zimie i w chłodniejsze dni lata.

 • Ponieważ zależało nam na założeniu w drewnianym domu z bali lepszej wentylacji, do tej łazienki (i wszystkich pomieszczeń) wykonawcy doprowadzili kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rok temu połączyli z dodaną klimatyzacją). Dzięki temu zawsze jest tu świeże powietrze, bez konieczności otwierania okna.

 • Kiedy zdemontowaliśmy drewnianą boazerię, miałam wrażenie, że w holu są same drzwi. Postanowiłam zręcznie je ukryć. Kupiłam tzw. drzwi chowane. Te do pralni zlicowałam z zabudową szafową (znajomi pytają, po co wchodzimy do szafy), te do łazienki - na zewnątrz pokryłam tapetą z geometrycznym wzorem, identyczną jak na ścianie. Maskowanie wyszło świetnie! Nikt się nie domyśla, że wewnątrz znajduje się WC.

Koszty kompleksowego remontu małej łazienki:

 • Materiały i osprzęt około 16 000 zł, w tym bateria 1100 zł, grzejnik 1000 zł, drzwi 2200 zł, tapeta 800 zł.
 • Robocizna w koszcie remontu całego budynku.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zdjęcie archiwalne łazienki przed remontem i nowy układ bez prysznica.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje