Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience krok po kroku

Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience i z jakich materiałów najlepiej je wykonać?

Podłogowe ogrzewanie elektryczne wykonuje się z przewodów grzejnych, mat lub folii. Jenak zasada jego działania jest zawsze taka sama - prąd przepływa przez element oporowy, czemu towarzyszy wydzielanie ciepła.

Elektryczne maty i przewody grzejne montuje się bezpośrednio na wylewce, w warstwie kleju do płytek, nie są one zależne od c.o. Maty wykonane są z przewodów grzejnych, zespolonych siatką z włókna szklanego. Prace rozpoczyna się od ułożenia mat i dopasowania ich do kształtu pomieszczenia, w tym celu można rozcinać siatkę, ale nie przewody!

Zarówno mat, jak i przewodów grzejnych nie powinno się rozkładać przy ścianach pomieszczenia, gdzie znaleźć się mają przybory sanitarne (WC, wanna, umywalka) lub meble łazienkowe. Następnie po rozłożeniu maty grzewczej należy ją przyłączyć do układu sterowania i instalacji elektrycznej. Zanim zatopimy ją w zaprawie klejowej do płytek, koniecznie trzeba sprawdzić jej działanie. W ostatnim kroku układana jest posadzka.

Stosunkowo nowym produktem do elektrycznego ogrzewania podłogowego są folie, w których element grzejny stanowią np. płaskie pasy grafitu. Folie układa się tak samo jak maty, ale w przeliczeniu na 1 m2 mają one od mat mniejszą moc grzewczą.

Ogrzewanie elektryczne w łazience - krok po kroku

Układanie przewodów grzejnych

Mocowanie przewodów grzejnych do powierzchni posadzki za pomocą kleju na gorąco
Przed rozpoczęciem układania przewodów podłoże musimy zagruntować, a następnie poczekać aż wyschnie. Przewody grzejne rozkłada się w odległościach zalecanych przez producenta - uzależnione to jest od ich mocy grzejnej. Np. wybierając przewody o mocy 80 W/m2, zużyjemy 7 m przewodu na każdy 1 m2 powierzchni pomieszczenia oraz trzeba je ułożyć co 14 cm. Przewody można mocować do powierzchni posadzki używając kleju na gorąco. (fot. Raychem)
Przewody grzejne zatapiane w wylewce wyrównującej
W przypadku pomieszczeń poddawanych renowacji przewody wystarczy zatopić w wylewce wyrównującej. Podłoga najlepiej oddaje ciepło do otoczenia, gdy masa poziomująca ma grubość do 15 mm. Ostrożnie wylewa się ją na przewody i pozostawia do wyschnięcia. Pierwsze podgrzanie i schłodzenie warstwy wylewki powinno być uzgodnione z dostawcą systemu grzewczego i udokumentowane. (fot. Raychem)
Układanie płytek na warstwie samopoziomującej
Na wyschniętej warstwie samopoziomującej, można rozpocząć układanie płytek, a następnie ich spoinowanie. W przypadku wilgotnych pomieszczeń, przed nałożeniem kleju do płytek należy rozprowadzić warstwę przeciwwilgociową. (fot. Raychem)
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytkami
Połączenia płytek między ścianą a podłogą powinny być wykonane silikonem. Pierwsze uruchomienie systemu ogrzewania podłogowego może nastąpić po całkowitym wyschnięciu fug i kleju do płytek. (fot. Raychem)

Układanie mat grzewczych

Rozwijanie mat grzejnych
Maty grzejne również rozkładamy na oczyszczone i zagruntowane podłoże. Wyroby takie mają najczęściej samoprzylepne siatki, dzięki którym łatwo mocuje się je do podłoża. (fot. Fenix Polska)
Przycinanie siatki maty grzejnej
W przypadku konieczności zmiany kierunku układania, należy przeciąć siatkę maty - nie rozcinając przewodu grzejnego! - i zakręcić. W pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach przewód może być wyjęty z siatki tak, aby pokryć nim całą ogrzewaną powierzchnię. (fot. Fenix Polska)
Klej do płytek rozprowadza się bezpośrednio na matach grzewczych
W kolejnym kroku klej do płytek rozprowadza się bezpośrednio na matach grzewczych. W wilgotnych pomieszczeniach, należy stosować wylewki wypełniające pokryte warstwą wodoszczelną (przed nałożeniem kleju). Następnie układamy płytki i przystępujemy do ich spoinowania fugami elastycznymi, przeznaczonymi na ogrzewanie podłogowe. (fot. Fenix Polska)
Układanie płytek na matach grzejnych
Tak samo, jak w przypadku układania przewodów ogrzewania podłogowego, połączenia podłogi ze ścianą należy uszczelnić silikonem. Przed uruchomieniem systemu ogrzewania podłogowego trzeba poczekać na całkowite wyschnięcie materiałów montażowych. (fot. Fenix Polska)

 

Monika Dąbrowska
Fotografia otwierająca: Fenix Polska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Plytkarz

22 Maj 2014, 13:39

Do ogrzewania podlogowego idealnie nadaja sie plytki cementowe, bo ze wzgledu na material z jakiego sa wykonane i ich mase, akumuluja one cieplo, oddaja je przez dłuższy czas. Oddaja one cieplo rownomiernie.

time image

Gość Ojciec

18 Kwi 2013, 08:55

Zaraz zaraz a gdzie izolacja termiczna - trzeba chociaż folię położyć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje