Konglomeraty stosowane na parapety można podzielić na marmurowe i kwarcowe. Konglomerat marmurowy jak sama nazwa mówi składa się w 92–95% odłamków marmuru, z kolei konglomerat kwarcowy składa się z 90–93% kwarcu. W obu przypadkach pozostałą część stanowią żywice i pigmenty.
Połączenie natury i technologii pozwala na uzyskanie wyjątkowych właściwości gotowych wyrobów. Mieszanie naturalnych odłamków różnych rozmiarów oraz stosowanie pigmentów pozwala na uzyskanie dużej gamy wzorów i odcieni. Parapety z konglomeratów charakteryzują się podwyższoną odpornością na zarysowania, udarnością oraz wytrzymałością na zginanie. Wypełnienie żywicami pozwala na uzyskanie bardzo niskiej porowatości. Konglomeraty są „cieplejsze” i lżejsze od naturalnych kamieni. Dodatkowo charakteryzują się niższą ceną. Konglomeraty kwarcowe odporne są na wyższe temperatury (190°C).
W celu zapewnienia długotrwałego wyglądu i funkcjonalności parapetów z konglomeratu należy po zamontowaniu dokładnie je wyczyścić. Służą do tego specjalne preparaty czyszczące do konglomeratów. Konglomeraty marmurowe przed zastosowaniem należy zaimpregnować. Impregnat wniknie w pory oraz utworzy powłokę ochronną. Dobrym rozwiązaniem jest zakup usługi impregnacji na etapie zamawiania parapetów. Większość substancji stosowanych w domu nie powoduje uszkodzenia powierzchni. Należy szczególnie unikać substancji kwasowych, rozpuszczalników, alkoholi oraz mocnych zasad. W każdym przypadku należy bezzwłocznie usunąć plamy poprzez obfite spłukanie ciepłą wodą. Do okresowego czyszczenia najlepsze są środki o neutralnym pH, ciepła woda i miękka ściereczka.
Olaf Czyż
Specjalista ds. Badań i Rozwoju JARO-MAX Sp. z o.o. Sp.k.
Fot. JARO-MAX
- Czy aluminium można wyginać?
- Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
- Co to za kolor Winchester?
- Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?