Zalety i odpowiednia pielęgnacja parapetów z konglomeratu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zalety i odpowiednia pielęgnacja parapetów z konglomeratu

Parapety z konglomeratu są co prawda wytrzymalsze i odporne na zarysowania, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Bez niej stracą swój atrakcyjny wygląd oraz funkcjonalność.

aktualizacja: 2021-07-27 08:33:42

Konglomeraty stosowane na parapety można podzielić na marmurowekwarcowe. Konglomerat marmurowy jak sama nazwa mówi składa się w 92–95% odłamków marmuru, z kolei konglomerat kwarcowy składa się z 90–93% kwarcu. W obu przypadkach pozostałą część stanowią żywice i pigmenty.

Połączenie natury i technologii pozwala na uzyskanie wyjątkowych właściwości gotowych wyrobów. Mieszanie naturalnych odłamków różnych rozmiarów oraz stosowanie pigmentów pozwala na uzyskanie dużej gamy wzorów i  odcieni. Parapety z  konglomeratów charakteryzują się podwyższoną odpornością na zarysowania, udarnością oraz wytrzymałością na zginanie. Wypełnienie żywicami pozwala na uzyskanie bardzo niskiej porowatości. Konglomeraty są „cieplejsze” i  lżejsze od naturalnych kamieni. Dodatkowo charakteryzują się niższą ceną. Konglomeraty kwarcowe odporne są na wyższe temperatury (190°C).

W celu zapewnienia długotrwałego wyglądu i funkcjonalności parapetów z konglomeratu należy po zamontowaniu dokładnie je wyczyścić. Służą do tego specjalne preparaty czyszczące do konglomeratów. Konglomeraty marmurowe przed zastosowaniem należy zaimpregnować. Impregnat wniknie w pory oraz utworzy powłokę ochronną. Dobrym rozwiązaniem jest zakup usługi impregnacji na etapie zamawiania parapetów. Większość substancji stosowanych w  domu nie powoduje uszkodzenia powierzchni. Należy szczególnie unikać substancji kwasowych, rozpuszczalników, alkoholi oraz mocnych zasad. W każdym przypadku należy bezzwłocznie usunąć plamy poprzez obfite spłukanie ciepłą wodą. Do okresowego czyszczenia najlepsze są środki o neutralnym pH, ciepła woda i miękka ściereczka.

 

Olaf Czyż
Specjalista ds. Badań i Rozwoju JARO-MAX Sp. z o.o. Sp.k.
Fot. JARO-MAX

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA