Jak odpowiednio przygotować otwory do montażu okien?

Jak odpowiednio przygotować otwory do montażu okien?

Fundamentalnym elementem instalacji okna jest wcześniejsze przygotowanie miejsca ich osadzenia. O co powinniśmy zadbać? W pierwszym kroku zwróćmy uwagę na ościeże. Powinny być oczyszczone z luźnych materiałów budowlanych, gładkie i równe, ewentualne ubytki należy uzupełnić odpowiednimi zaprawami.

W przypadku pustaków ceramicznych bardzo ważne jest zaślepienie otworów w poziomej części wnęki, co w dalszym etapie budowy wykluczy przewiewy (siatka + klej do siatki). Jeżeli montażysta będzie stosował uszczelnienie zewnętrzne w postaci taśmy okiennej wodoszczelnej paroprzepuszczalnej, należy wyrównać zewnętrzną powierzchnię ściany w celu zachowania prawidłowej przyczepności taśmy.

Tu ważne jest zachowanie odpowiedniego luzu dylatacyjnego w zależności od rodzaju montażu i rodzaju wnęki (nie powinien przekraczać 30 mm); zbyt małe szczeliny mogą prowadzić do deformacji profilu i problemu z otwieraniem okna, z kolei zbyt duże osłabiają mocowanie okna.

Kolejnym ważnym krokiem jest wykonanie podmurówki lub zastosowanie poszerzeń systemowych dla okien tarasowych, przesuwnych i balkonowych mocowanych w licu z poziomem posadzki.

W przypadku zastosowania termicznych materiałów podokiennych, jak np. ciepłe parapety czy podwaliny termiczne konieczne jest wyrównanie poziomu ościeża. Warto również pomyśleć nad cofniętym nadprożem umożliwiającym zastosowanie ocieplenia na wysokości skrzynki rolety podtynkowej, jeżeli planujemy taką osłonę w przyszłości.

Często uczulamy inwestorów, że warunki zabudowy są bardzo ważne już w fazie projektowej. Uwzględnienie odpowiedniego miejsca na tym etapie pozwoli uniknąć problemów z doborem okien "po fakcie", czyli gdy stoją już mury.

Robert Szymfeld
Szkoleniowiec w firmie KRISPOL

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz