Odpowiedź eksperta: Rzeczywiście, dość trudno usunąć ościeżnicę metalową zakotwioną w ścianie. Wykuwanie będzie pracochłonne i może uszkodzić ścianę, grozi jej spękaniem. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wycięcie ościeżnicy przy pomocy szlifierki kątowej z tarczą do cięcia zbrojonego betonu. Szlifierkę prowadzi się w odległości ok. 1 cm od brzegu futryny na głębokości odpowiadającej jej szerokości.
Dla ułatwienia jej wyjęcia, najpierw szlifierką z tarczą do metalu przecina się profil ościeżnicy tuż przy podłodze i i wycina jej fragment u góry, co umożliwi odgięcie boków i wykruszenie resztek zamocowania. Po usunięciu ramy, wymiary otworu muszą pasować do modułowych szerokości drzwi, które wynoszą 70, 80, 90 lub 100 cm i są wymiarem w świetle przejścia między wewnętrznymi bokami ościeżnicy.
Natomiast szerokość otworu w murze powinna być o co najmniej 10 cm większa i dostosowana do wymiaru zewnętrznego nowej ościeżnicy - z uwzględnieniem szczeliny montażowej o szerokości 1-1,5 cm z każdej strony. Ewentualne zwężenie otworu nie jest problemem, natomiast poszerzenie wymaga sprawdzenia rozpiętości nadproża (powinno być przynajmniej o 5 cm szersze z każdej strony). Wysokość otworu drzwiowego powinna się mieścić w granicach 205-210 cm, przy czym dopuszczalne jest nieznaczne skrócenie ościeżnicy, jeśli konstrukcja skrzydła drzwi pozwala na jego podcięcie.
Uwaga! W niektórych modelach drzwi producent nie pozwala na ich podcinanie, automatycznie oznacza to utratę gwarancji.
- Drzwi wejściowe - nie tylko efektowna wizytówka domu
- Nowoczesny inwestor zamawia stolarkę u jednego producenta
- Dlaczego w ciepłym montażu okien panuje zasada - szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz?
- Okno i wyłaz RESET - montaż na dachach o kącie od 5 stopni
- Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System?
Boki otworu po usuniętej ramie trzeba wyrównać, nakładając np. klej gipsowy, który szybko twardnieje. Gdy otwór trzeba zmniejszyć, możemy to zrobić przy pomocy pasków wyciętych z płyty gipsowo-kartonowej, i przyklejonych nawet w kilku warstwach przy użyciu kleju gipsowego. Przy wyrównywaniu trzeba zwrócić uwagę na zachowanie jednakowej szerokości otworu na całej wysokości ościeża i utrzymanie pionu. Warto też przemyśleć zastosowanie ościeżnicy drewnianej, nakładanej na starą metalową. Zdecydowanie ułatwia to remont.
Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Classen
Dodaj komentarz