Planowanie rolet zewnętrznych w projektowanym domu. Jakie rolety wybrać?

Planowanie rolet zewnętrznych w projektowanym domu. Jakie rolety wybrać?

Planując zastosowanie rolet zewnętrznych w projektowanym domu jednorodzinnym szczególną uwagę trzeba zwrócić na bardzo istotne w tym kontekście elementy konstrukcji budynku jakim są nadproża. Nadproża są to elementy, które umieszcza się bezpośrednio nad otworami okiennymi, drzwiami lub bramą garażową.

Dlaczego podczas montażu rolet nadproża są tak ważne?

Otóż kaseta rolety przylega bezpośrednio do nadproża i niezwykle istotną sprawą jest to, aby pojawiło się tutaj ocieplenie. Ocieplenie tego elementu wykonuje się aby zminimalizować straty ciepła w domu (poprzez zniwelowanie mostków cieplnych). Tym bardziej, że na rynku mamy okna o coraz niższym współczynniku przenikania ciepła. Jeśli nie zaizolujemy odpowiednio kasety z roletą możemy zniweczyć dobrą izolacyjność cieplną całego zestawu okno-roleta.

Ocieplenie kasety wykonuje się zazwyczaj z płyt styropianowych (lub płyt PIR) o grubości równej zazwyczaj 5 cm. Coraz częściej stosuje się również termiczne maty izolacyjne, które mają lepsze właściwości izolacyjne.

Dodatkowo, wybierając rolety należy zwrócić uwagę na ocieplenie samej kasety. Lepsze rozwiązania mają kasetę ocieploną od wewnątrz (łącznie z klapą rewizyjną) – co minimalizuje straty ciepła w tym obszarze. Niezależnie od wybranego rozwiązania należy również zadbać o prawidłowe wykonanie tego elementu na budowie aby błędami wykonawczymi nie zniweczyć wysiłku poświęconego na zakup zaawansowanych rolet i izolacji.

Drugim ważnym elementem przy projektowaniu rolet zewnętrznych są belki, okapy i inne elementy ozdobne bryły budynku. Często tego typu detale architektoniczne łączą się konstrukcyjnie z nadprożem co może utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż kasety na wybranym oknie. Na etapie projektowania budynku należy w odpowiednim miejscu przewidzieć 20 cm wolnej przestrzeni w konstrukcji tych elementów właśnie po to aby zmieściła się kaseta z roletą.

Jakie rolety wybrać?

Jeszcze kilka lat temu głównym powodem montażu rolet zewnętrznych była ich funkcja przeciwwłamaniowa. Dzisiaj już rzadziej mówi się o roletach w tym kontekście. Rolety zewnętrzne wybiera się przede wszystkim ze względu na ich funkcję zacieniania pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków z dużymi przeszkleniami – oczywiście skierowanymi na południe lub zachód.

Do wyboru mamy rolety aluminiowe, rolety fasadowe i screeny słoneczne.

Rolety aluminiowe jakiś czas temu były wybierane nie tyle ze względu na ich funkcję zacienienia pomieszczeń co ich możliwości przeciwwłamaniowe. Skupiając się na ich właściwości zacieniania dużą wadą rolet aluminiowych jest to, że po zasunięciu rolet mamy zupełnie ciemno we wnętrzu. I zazwyczaj musimy korzystać ze światła sztucznego. W efekcie przebywanie w takim pomieszczeniu nie jest już przyjemne.

Dużo ciekawszą opcją do zacieniania wnętrz są żaluzje fasadowe i screeny słoneczne. Oba te rozwiązania to bardzo nowoczesne systemy zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych. Przy czym screeny słoneczne produkowane są z tkaniny technicznej i jest to jedna połać materiału, która chroni przed nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń. Natomiast żaluzje fasadowe to lamele, które są wykonywane z różnych materiałów (zazwyczaj z lekkiego metalu typu aluminium). Lamele są ruchome i posiadają możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła. Poza tym trudno dyskutować z ich świetnym odbiorem wizualnym. Żaluzje fasadowe niesamowicie podkreślają stylowy wygląd budynku i co ciekawe nadają się do każdej aranżacji.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Słowem podsumowania

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na rolety aluminiowe, żaluzje fasadowe czy screeny świetlne, warto jest połączyć je z systemem inteligentnego budynku. Mamy wówczas możliwość automatycznego zamykania rolet w sytuacji nadmiernego nasłonecznienia wnętrza domu lub wzrostu temperatury powyżej ustalonego poziomu. Co ważne - taki system działa również gdy nas nie ma w domu i może uchronić nasz dom przed nadmiernym nagrzaniem.

Marcin Śniegowski 
Dyrektor Pracowni Projektowej HomeKONCEPT
Na zdjęciu otwierającym: projekt domu HOMEKONCEPT 89

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz