Co wpływa na cenę okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Co wpływa na cenę okien?

Na cenę okien składa się wiele różnych zmiennych. Najważniejsze z nich to rozmiar i kształt, materiały z jakich okna zostały wykonane, jakiego rodzaju przeszklenie zamontowano oraz jaki jest poziom ich wyposażenia standardowego i dodatkowego.

Rozmiar okna jest kluczową zmienną, gdyż determinuje wiele innych czynników wpływających na ostateczny koszt. Im większy rozmiar, tym solidniejsza musi być konstrukcja. Jakościowe okna, mające dobrze służyć i wyglądać przez lata, powinny być wykonane z wysokiej klasy komponentów i z użyciem najlepszej możliwej technologii, co nie pozostaje bez wpływu na cenę. Chodzi przede wszystkim o szersze profile, lepsze wzmocnienia, mocniejsze zawiasy, a nawet grubsze szyby zespolone.

Znaczenie ma również wybrana okleina. Droższe od okien białych czy w standardowych barwach będą na przykład produkty dwukolorowe, a także bikolory z różnymi okleinami ramy i skrzydła.

Więcej zapłacimy za niestandardowy produkt. Nietypowe kształty, na przykład trapezy, trójkąty czy łuki, zawsze będą droższe od prostokątnych, gdyż jest to produkcja wymagająca dodatkowych i skomplikowanych procesów technologicznych.

Wpływ na koszt ma też wyposażenie standardowe i opcje dodatkowe. Cena zależy chociażby od tego, czy okna mają zaczepy z kryzą, pakiety antywłamaniowe, obrotowe rygle ruchome, blokadę nieprawidłowej obsługi klamki i ochronę przed zatrzaśnięciem, rozszczelnienie w narożniku bądź też rozwórkę zima/lato. Dodatkowo płatne są również opcjonalne okucia ukryte, kontaktrony czy specjalne akustyczne bądź przeciwsłoneczne szyby.

Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA
Na zdjęciu otwierającym: Energooszczędne okna PVC mają więcej szyb i głębsze profile z większą liczbą komór. (fot. MS więcej niż OKNA)

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!