Rozmiar okna jest kluczową zmienną, gdyż determinuje wiele innych czynników wpływających na ostateczny koszt. Im większy rozmiar, tym solidniejsza musi być konstrukcja. Jakościowe okna, mające dobrze służyć i wyglądać przez lata, powinny być wykonane z wysokiej klasy komponentów i z użyciem najlepszej możliwej technologii, co nie pozostaje bez wpływu na cenę. Chodzi przede wszystkim o szersze profile, lepsze wzmocnienia, mocniejsze zawiasy, a nawet grubsze szyby zespolone.
Znaczenie ma również wybrana okleina. Droższe od okien białych czy w standardowych barwach będą na przykład produkty dwukolorowe, a także bikolory z różnymi okleinami ramy i skrzydła.
Więcej zapłacimy za niestandardowy produkt. Nietypowe kształty, na przykład trapezy, trójkąty czy łuki, zawsze będą droższe od prostokątnych, gdyż jest to produkcja wymagająca dodatkowych i skomplikowanych procesów technologicznych.
Wpływ na koszt ma też wyposażenie standardowe i opcje dodatkowe. Cena zależy chociażby od tego, czy okna mają zaczepy z kryzą, pakiety antywłamaniowe, obrotowe rygle ruchome, blokadę nieprawidłowej obsługi klamki i ochronę przed zatrzaśnięciem, rozszczelnienie w narożniku bądź też rozwórkę zima/lato. Dodatkowo płatne są również opcjonalne okucia ukryte, kontaktrony czy specjalne akustyczne bądź przeciwsłoneczne szyby.
Artur Głuszcz
Dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA
Na zdjęciu otwierającym: Energooszczędne okna PVC mają więcej szyb i głębsze profile z większą liczbą komór. (fot. MS więcej niż OKNA)
- Prawidłowy montaż okien energooszczędnych
- Szprosy w oknach i drzwiach - estetyka i funkcjonalność w jednym
- Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?
- Dlaczego warto zainwestować w drzwi tarasowe bez progu?