Drzwi unoszono-przesuwne HST to aktualnie najbardziej nowoczesne rozwiązanie techniczne zapewniające swobodę projektowania i tworzenia komunikacji pomiędzy wnętrzem mieszkania, a otaczającym dom środowiskiem zewnętrznym.
Nad wszystkimi pozostałymi góruje przede wszystkim maksymalnymi, możliwymi do wykonania wymiarami całkowitej konstrukcji i pojedynczych skrzydeł, wieloma wersjami i układami skrzydeł (dwu- lub czterokwaterowych) oraz możliwością praktycznie całkowitego "ukrycia" progu. Skrzydło w drzwiach HST może mieć do 3,2 m szerokości i wysokość do 2,7 m w białym kolorze, co pozwala na stworzenie nawet ponad sześciometrowego przeszklenia. Niski próg drzwiowy o wysokości 48 mm, który może być zagłębiony od strony pomieszczenia w całej swojej wysokości, odpowiada wymogom budownictwa bez barier architektonicznych i umożliwia bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie. Dzięki specjalnym nakładkom możliwe jest także zrównanie progu z powierzchnią podłogi i tym samym całkowite zlikwidowanie barier architektonicznych.
Duże wymiary oraz ciężar tej konstrukcji, jak również znikomy zakres potencjalnych regulacji, wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na montaż. Niezwykle istotne jest odpowiednie wypoziomowanie, jak również stabilne liniowe podparcie (na poszerzeniach systemowych lub dedykowanych podwalinach) całej konstrukcji, zapewniające właściwe przenoszenie obciążeń, a co za tym idzie bezproblemową obsługę. Uczulałbym również na kwestię precyzyjnego ustalenia wymiarów, poziomów właściwej podłogi, by uzyskać np. bezprogowe rozwiązanie, na którym w przypadku drzwi HST inwestorom często zależy.
Marcin Szewczuk
Ekspert ALUPLAST
fot. otwierająca: Aluplast
- Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY
- Futryna czy ościeżnica? Rozwiąż zagadkę i wybierz idealne rozwiązanie dla swoich drzwi
- Szkło hartowane: wytrzymałość, zastosowanie i przyczyny pęknięć
- Jak włączyć czytnik linii papilarnych?