Posiadanie przesuwnych szklanych drzwi ma kilka wad

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Posiadanie przesuwnych szklanych drzwi ma kilka wad

Posiadanie przesuwnych szklanych drzwi to od dawna było marzenie moje i żony. Mimo że skrzydła ze szkła mają kilka wad, to nie zmienilibyśmy ich na żadne inne - mówi Krzysiek, Członek Klubu Budujących Dom, drzwi wewnętrzne zamontował w 2013 r.

Dom: powierzchnia 120 m2, parterowy.

Drzwi wewnętrzne:

  • Skrzydła - przesuwne, 8 sztuk, z hartowanego szkła o grubości 8 mm i jednostronnie piaskowanego (z nadrukowanym wzorem), wymiary 96 x 210 cm.
  • Pochwyty - ze szczotkowanej stali, w prostokątnym kształcie.

Montaż: wykonałem samodzielnie. Na etapie budowy w ścianach działowych, skonstruowanych z płyt g-k, przygotowałem otwory o standardowym wymiarze (90 × 205 cm) i wolną przestrzeń do chowania ruchomych drzwi. Nad nimi przytwierdziłem belkę (krawędziaki z drewna), do której później przykręciłem prowadnice o mocnej konstrukcji, a na nich szklane skrzydła z pochwytem.

Decyzja: Posiadanie przesuwnych szklanych drzwi to od dawna było marzenie moje i żony. Pierwszy raz spełniliśmy je w poprzednim mieszkaniu, drugi - w obecnym domu. Wiernie trzymamy się takiego wyposażenia, ponieważ takim skrzydłom można nadać dowolny wygląd przy pomocy wzorów i piaskowania, zajmują one mało miejsca, a ściślej ujmując - nie zachodzą na posadzkę w pokojach i korytarzu, ani na ścianę (można swobodnie ustawiać meble).

Wybraliśmy wytrzymałe mleczne szkło, które oddaliśmy do naniesienia wzorów (sami je zaprojektowaliśmy) i piaskowania. Szklarz zrobił w nich też otwory do przykręcenia metalowych pochwytów (musiały idealnie pasować).

Drzwi wykonano z piaskowanego hartowanego szkła o grubości 8 mm
Skrzydła wykonano z piaskowanego hartowanego szkła o grubości 8 mm.
Wypust w ścianie zawierający mechanizm przesuwny i kieszeń na skrzydło
Wypust w ścianie zawierający mechanizm przesuwny i "kieszeń" na skrzydło.

Przesuwne szklane drzwi - rady i przestrogi:

Mimo że skrzydła ze szkła mają kilka wad, to nie zmienilibyśmy ich na żadne inne - ze względu na chowanie się w ścianie i efekt "łał", który nadają wnętrzu. Przyznajemy - niedostatecznie zasłaniają światło dzienne i sztuczne oraz nie tłumią dźwięków, bo nie są szczelne. My domownicy już się do tego przyzwyczailiśmy i zaakceptowaliśmy. Co innego goście - np. pewna znajoma unika korzystania z naszej łazienki (w niej też jest szklane zamknięcie). Nie przekonało ją to, że z korytarza widoczny jest tylko rozmazany cień człowieka.

Szklane drzwi do toalety. W ścianach o lekkiej konstrukcji z płytami g-k właściciel zamontował prowadnice
W ścianach o lekkiej konstrukcji z płytami g-k właściciel zamontował prowadnice.

Na umycie takich drzwi musieliśmy znaleźć sposób, bo ślady palców trudniej usunąć z piaskowanych wzorów (po drugiej gładkiej stronie nie ma z tym kłopotu), a na skrzydle w łazience po gorącej kąpieli pojawiają się zacieki. Po przetestowaniu różnych ściereczek i płynów okazało się, że to ręcznik papierowy i płyn do szyb sprawdzają się najlepiej. Dzieci podrosły i teraz częściej posługują się pochwytami na drzwiach.

Przy łagodnym uruchomieniu mechanizmu przesuwania, proces przebiega cicho i płynnie, ponieważ podczas montażu porządnie nasmarowałem łożyska w prowadnicach (po zabudowaniu ściany już nie mam do nich dostępu). Wybierając obecnie takie drzwi, zastosowałbym system powolnego domykania - 7 lat temu nikt mi go nie doradził.

Koszty zakupu przesuwnych szklanych drzwi:

  • Z materiałami do montażu, piaskowaniem 2500 zł/szt.
  • Montaż własny.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje