Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.

Żaluzje:

  • Wewnętrzne.
  • Lamele - z drewna egzotycznego, o szer. 30 mm.
  • Sterowanie - ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli.
Wewnętrzne żaluzje z drewna
Na dużym oknie fasadowym założono wewnętrzne żaluzje z drewna.

Montaż: Listwy montażowe z zaczepami do żaluzji fachowiec przykręcił do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zasłonił drewnianymi listwami maskującymi. Naszym zdaniem, żaluzje dziwnie wyglądałyby, wisząc w większej odległości od tafli, czyli na ścianie otworów okiennych.

Decyzja: Na elewacji frontowej, skierowanej na południowy zachód, mamy wielkie okno z trzema pionowymi podziałami. Już 3 miesiące po przeprowadzce założyliśmy na nim drewniane wewnętrzne żaluzje, głównie po to, żeby ograniczyć dopływ do jadalni światła słonecznego.

Dlaczego wybraliśmy żaluzje z drewna, a nie rolety z tkaniny? Ponieważ prezentują się bardziej elegancko, pasują do klasycznego wystroju pomieszczeń oraz elewacji z cegły klinkierowej i pozostawiają widok na ogród i wjazdową część działki. Producent żaluzji doradził zastosowanie wyrobów z drewna egzotycznego ze względu na wytrzymałość termiczną i mechaniczną - zapewniał o niepękaniu lameli od słońca i odporności na zmienną wilgotność powietrza.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Jego rozsądne argumenty przekonały nas - oboje lubimy drewno i wrażenie przytulności, jakie gwarantuje, ale równocześnie w każdej domowej rzeczy liczy się dla nas jakość, trwałość i praktyczność.

Listwa montażowa z zaczepami
Listwę montażową z zaczepami przykręcono do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zakryto drewnianą listwą maskującą.
Podniesione drewniane żaluzje
Długa żaluzja w pozycji podniesionej zasłania aż 40 cm światła szyby.

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych - rady i przestrogi:

  • Danusia: Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy. Dzieje się to z powodu ich sporej długości. Pod ciężką warstwą zsuniętych lameli niełatwo się myje górną ramę okna i szyby. Przed założeniem moskitier dokładne czyszczenie listewek trwało długo, bo zabrudzenia od owadów są trudniejsze do usunięcia w porównaniu z samym ich odkurzaniem.

    Od kiedy korzystamy z moskitier, pielęgnacja żaluzji ogranicza się do przetarcia ich wilgotną ściereczką po obu stronach. Ustawiam je wtedy w pionie, na płasko, co przyspiesza pracę. W pozycji poziomej mycie listewek trwa wieki. Kolejną wadą żaluzji jest to, że nie blokują gorąca od nagrzanych tafli. Następną są plączące się długie linki.

  • Janusz: Kiedy usłyszałem cenę żaluzji, trochę się najeżyłem, ale teraz wiem, że są praktyczne i pasują do całej strefy dziennej. Dobre jest to, że poprzez zmianę położenia lameli - możemy precyzyjnie regulować ilość i kierunek padania światła. Poza tym zapewniają przytulną prywatność w jadalni i odgradzają od wzroku przechodniów. Bez nich bylibyśmy widoczni z drogi jak na widelcu. Producent ładnie dobrał kolor drewna do mahoniowych ram okna.

    W dziesiątym roku użytkowania pękły drążki obrotowe, odpowiadające za regulację ustawienia lameli. Plastik, z którego je wykonano, był kiepskiej jakości. Drewno natomiast zdaje egzamin, listewki są całe - nie powichrowały się, ani nie popękały.

Koszty zakupu i montażu drewnianych żaluzji na okna fasadowe:

  • z montażem 1200 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz