Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.

Żaluzje:

  • Wewnętrzne.
  • Lamele - z drewna egzotycznego, o szer. 30 mm.
  • Sterowanie - ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli.
Wewnętrzne żaluzje z drewna
Na dużym oknie fasadowym założono wewnętrzne żaluzje z drewna.

Montaż: Listwy montażowe z zaczepami do żaluzji fachowiec przykręcił do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zasłonił drewnianymi listwami maskującymi. Naszym zdaniem, żaluzje dziwnie wyglądałyby, wisząc w większej odległości od tafli, czyli na ścianie otworów okiennych.

Decyzja: Na elewacji frontowej, skierowanej na południowy zachód, mamy wielkie okno z trzema pionowymi podziałami. Już 3 miesiące po przeprowadzce założyliśmy na nim drewniane wewnętrzne żaluzje, głównie po to, żeby ograniczyć dopływ do jadalni światła słonecznego.

Dlaczego wybraliśmy żaluzje z drewna, a nie rolety z tkaniny? Ponieważ prezentują się bardziej elegancko, pasują do klasycznego wystroju pomieszczeń oraz elewacji z cegły klinkierowej i pozostawiają widok na ogród i wjazdową część działki. Producent żaluzji doradził zastosowanie wyrobów z drewna egzotycznego ze względu na wytrzymałość termiczną i mechaniczną – zapewniał o niepękaniu lameli od słońca i odporności na zmienną wilgotność powietrza.

Jego rozsądne argumenty przekonały nas - oboje lubimy drewno i wrażenie przytulności, jakie gwarantuje, ale równocześnie w każdej domowej rzeczy liczy się dla nas jakość, trwałość i praktyczność.

Listwa montażowa z zaczepami
Listwę montażową z zaczepami przykręcono do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zakryto drewnianą listwą maskującą.
Podniesione drewniane żaluzje
Długa żaluzja w pozycji podniesionej zasłania aż 40 cm światła szyby.

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych - rady i przestrogi:

  • Danusia: Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy. Dzieje się to z powodu ich sporej długości. Pod ciężką warstwą zsuniętych lameli niełatwo się myje górną ramę okna i szyby. Przed założeniem moskitier dokładne czyszczenie listewek trwało długo, bo zabrudzenia od owadów są trudniejsze do usunięcia w porównaniu z samym ich odkurzaniem.

    Od kiedy korzystamy z moskitier, pielęgnacja żaluzji ogranicza się do przetarcia ich wilgotną ściereczką po obu stronach. Ustawiam je wtedy w pionie, na płasko, co przyspiesza pracę. W pozycji poziomej mycie listewek trwa wieki. Kolejną wadą żaluzji jest to, że nie blokują gorąca od nagrzanych tafli. Następną są plączące się długie linki.

  • Janusz: Kiedy usłyszałem cenę żaluzji, trochę się najeżyłem, ale teraz wiem, że są praktyczne i pasują do całej strefy dziennej. Dobre jest to, że poprzez zmianę położenia lameli - możemy precyzyjnie regulować ilość i kierunek padania światła. Poza tym zapewniają przytulną prywatność w jadalni i odgradzają od wzroku przechodniów. Bez nich bylibyśmy widoczni z drogi jak na widelcu. Producent ładnie dobrał kolor drewna do mahoniowych ram okna.

    W dziesiątym roku użytkowania pękły drążki obrotowe, odpowiadające za regulację ustawienia lameli. Plastik, z którego je wykonano, był kiepskiej jakości. Drewno natomiast zdaje egzamin, listewki są całe - nie powichrowały się, ani nie popękały.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych - koszty:

  • z montażem 1200 zł/m2.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny