Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drewniane żaluzje na oknach fasadowych nie są pozbawione wad!

Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy - mówią Danusia i Janusz, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy żaluzje wewnętrzne użytkują od 2008 r.

Żaluzje:

  • Wewnętrzne.
  • Lamele - z drewna egzotycznego, o szer. 30 mm.
  • Sterowanie - ręczne - linki umożliwiają spuszczanie i podnoszenie żaluzji, drążki obrotowe - regulację ustawienia lameli.
Wewnętrzne żaluzje z drewna
Na dużym oknie fasadowym założono wewnętrzne żaluzje z drewna.

Montaż: Listwy montażowe z zaczepami do żaluzji fachowiec przykręcił do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zasłonił drewnianymi listwami maskującymi. Naszym zdaniem, żaluzje dziwnie wyglądałyby, wisząc w większej odległości od tafli, czyli na ścianie otworów okiennych.

Decyzja: Na elewacji frontowej, skierowanej na południowy zachód, mamy wielkie okno z trzema pionowymi podziałami. Już 3 miesiące po przeprowadzce założyliśmy na nim drewniane wewnętrzne żaluzje, głównie po to, żeby ograniczyć dopływ do jadalni światła słonecznego.

Dlaczego wybraliśmy żaluzje z drewna, a nie rolety z tkaniny? Ponieważ prezentują się bardziej elegancko, pasują do klasycznego wystroju pomieszczeń oraz elewacji z cegły klinkierowej i pozostawiają widok na ogród i wjazdową część działki. Producent żaluzji doradził zastosowanie wyrobów z drewna egzotycznego ze względu na wytrzymałość termiczną i mechaniczną – zapewniał o niepękaniu lameli od słońca i odporności na zmienną wilgotność powietrza.

Jego rozsądne argumenty przekonały nas - oboje lubimy drewno i wrażenie przytulności, jakie gwarantuje, ale równocześnie w każdej domowej rzeczy liczy się dla nas jakość, trwałość i praktyczność.

Listwa montażowa z zaczepami
Listwę montażową z zaczepami przykręcono do górnej listwy przyszybowej okien pionowych i zakryto drewnianą listwą maskującą.
Podniesione drewniane żaluzje
Długa żaluzja w pozycji podniesionej zasłania aż 40 cm światła szyby.

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych - rady i przestrogi:

  • Danusia: Drewniane żaluzje bardzo się udały, choć nie były tanie i nie są pozbawione pewnych wad. Największą jest zasłonięcie górnego światła szyby na wysokość 40 cm, jeśli całkowicie je podnosimy. Dzieje się to z powodu ich sporej długości. Pod ciężką warstwą zsuniętych lameli niełatwo się myje górną ramę okna i szyby. Przed założeniem moskitier dokładne czyszczenie listewek trwało długo, bo zabrudzenia od owadów są trudniejsze do usunięcia w porównaniu z samym ich odkurzaniem.

    Od kiedy korzystamy z moskitier, pielęgnacja żaluzji ogranicza się do przetarcia ich wilgotną ściereczką po obu stronach. Ustawiam je wtedy w pionie, na płasko, co przyspiesza pracę. W pozycji poziomej mycie listewek trwa wieki. Kolejną wadą żaluzji jest to, że nie blokują gorąca od nagrzanych tafli. Następną są plączące się długie linki.

  • Janusz: Kiedy usłyszałem cenę żaluzji, trochę się najeżyłem, ale teraz wiem, że są praktyczne i pasują do całej strefy dziennej. Dobre jest to, że poprzez zmianę położenia lameli - możemy precyzyjnie regulować ilość i kierunek padania światła. Poza tym zapewniają przytulną prywatność w jadalni i odgradzają od wzroku przechodniów. Bez nich bylibyśmy widoczni z drogi jak na widelcu. Producent ładnie dobrał kolor drewna do mahoniowych ram okna.

    W dziesiątym roku użytkowania pękły drążki obrotowe, odpowiadające za regulację ustawienia lameli. Plastik, z którego je wykonano, był kiepskiej jakości. Drewno natomiast zdaje egzamin, listewki są całe - nie powichrowały się, ani nie popękały.

Drewniane żaluzje na oknach fasadowych - koszty:

  • z montażem 1200 zł/m2.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje