Zgrupowanie okien dachowych w jadalni okazało się super rozwiązaniem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zgrupowanie okien dachowych w jadalni okazało się super rozwiązaniem

Pomysł z pogrupowaniem przeszkleń po 4 sztuki poddała nam moja mama. Stwierdziliśmy, że jest oryginalny, natychmiast wdrożyliśmy go w jadalni. Okazał się super, więc powtórzyliśmy go później w dobudowanym saloniku telewizyjnym - mówi Marta, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe używa od 2005 r.

Dom: dach o nachyleniu 45°, pokryty blachodachówką.

Okna dachowe:

  • Obrotowe, 13 sztuk, w tym 8 pogrupowano po 4, wymiary 66 × 118 cm.
  • Ramy z klejonego warstwowo drewna sosnowego; 2 szyby i argon; górna listwa otwierająca.
  • Lokalizacja - m.in. na północno-wschodniej połaci dachu.

Montaż: nastąpił w trakcie rozbudowy domu i wykonał go monter z punktu sprzedaży wyrobów dekarskich.

Cztery okna dachowe - widok z zewnątrz
Do uszczelnienia na zewnątrz czterech zgrupowanych okien użyto kołnierza typu combi.

Decyzja: mieszkamy, z mężem, w parterowym domu o konstrukcji sumikowo-łątkowej, który kilkakrotnie rozbudowywaliśmy. Nowe pomieszczenia wyposażaliśmy w okna dachowe, bo tak jest najprościej, tanio i ładnie.

Pomysł z pogrupowaniem przeszkleń po 4 sztuki poddała nam moja mama. Stwierdziliśmy, że jest oryginalny, natychmiast wdrożyliśmy go w jadalni. Okazał się super, więc powtórzyliśmy go później w dobudowanym saloniku telewizyjnym. W pokojach prywatnych okna montowaliśmy pojedynczo.

Celowo wybraliśmy popularny model o standardowych wymiarach, bo tak jest taniej, ale również z tego powodu, że mogliśmy dokupić takie same okna po kilku latach i jeszcze później. Ich szerokość dopasowaliśmy do rozstawu krokwi, co ułatwiło montaż i obniżyło koszt usługi monterskiej.

Okna obsługuje się przy pomocy listwy otwierającej, zamontowanej do górnej ramy.

Okna dachowe w jadalni - rady i przestrogi:

  • Okna kupiliśmy w składzie dekarskim wraz z usługą monterską. Wykonawca zawsze przyjeżdżał ze wszystkimi akcesoriami przeznaczonymi do dachu z blachodachówką. Do uszczelnienia na zewnątrz pakietu czterech sztuk użył kołnierza typu combi. Obsadzenie zajęło mu niecałą dniówkę.

  • Jestem zadowolona ze zgrupowania okien, ponieważ nadają pomieszczeniom dziennym nowoczesny charakter. Przez ukośne przeszklenia wpada dużo światła dziennego, widzimy zieleń w ogrodzie. Od 13 lat działają bez awarii, są szczelne i dobrze zaizolowane termicznie. Nawet siedząc przy największych, nie czujemy od szyb zimna, gorąca, ani przewiewu.

    Skrzydła możemy rozszczelnić lub uchylić. W grupie okien mogę łatwo otworzyć, przy pomocy listwy otwierającej przytwierdzonej do górnej ramy, dwa dolne. Górnych już nie dosięgam, ale w zasadzie jest mi to potrzebne tylko przy myciu. Od jakiegoś czasu nie muszę nawet obracać skrzydeł do mycia zewnętrznej strony. Kiedy są brudne, mąż idzie do ogrodu, sięga po szlauch z wodą, zmywa kurz i pyłek z drzew, a następnie wysusza szyby ściągaczką na długim kiju. W zimie na szybach utrzymuje się śnieg i wtedy zaciemnia pokoje. Ramy z drewna sosnowego pomalowane transparentnym lakierem dotąd nie wymagały konserwacji, lakier się nie łuszczy.

    Rolety wewnętrzne typu blackout (całkowicie zacieniające) musieliśmy założyć na oknach dachowych skierowanych na południe i zachód. W garderobie są niezbędne, bo chronią ubrania od blaknięcia na słońcu. Wybierając okna dziś, zmienilibyśmy tylko jedno - liczbę szyb z dwóch na trzy, albo cztery.

Okna dachowe w jadalni - koszty:

  • każde okno około 1500 zł (z montażem i akcesoriami).

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje