Radzę montować okna dachowe możliwie nisko

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Radzę montować okna dachowe możliwie nisko

Dekarz prawidłowo oprawił okna w połaciach dachu oraz ustawił zawiasy w skrzydłach. Wszędzie jest szczelnie. Moja rada - jeśli chce się mieć szeroką panoramę, należy zamontować je możliwie nisko - mówi Ada, Czytelniczka Budujemy Dom, która okna dachowe użytkuje od 2015 r.

Dom: dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 42°, pokryty dachówką ceramiczną.

Okna dachowe:

 • Obrotowe, 5 sztuk, wymiary 114 × 140 cm.
 • Ramy z klejonego drewna sosnowego.
 • Pakiet dwóch szyb z argonem.
 • Akcesoria - rolety wewnętrzne, plisowane.
 • Lokalizacja - na północno-wschodniej i południowo-zachodniej połaci dachu.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu, używając kołnierzy do pokrycia z dachówki ceramicznej.

Decyzja: W obu połaciach dwuspadowego dachu postanowiłam mieć najszersze okna, na jakie pozwoli rozstaw krokwi, ściślej ujmując - na ile będzie możliwe ich podcięcie, bez osłabienia konstrukcji dachu. Wcześniej cieśle skonstruowali drewnianą więźbę według szkicu w gotowym projekcie, pod ciężką dachówkę ceramiczną. Tymczasem ja oknami dachowymi zajęłam się dopiero podczas wybierania w składzie dekarskim dachówki i zamawiania usługi dekarskiej.

W naszej sypialni nad garażem dołożyłam jedno okno dachowe i łącznie kupiłam 5 sztuk o wymiarach aż 114 × 140 cm, więc dekarz miał z ich oprawą trochę zabawy - przy każdym musiał robić tzw. wymian. Ale nie złościł się, powiedział, że lubi trudne zadania. Ze względu na łatwy dostęp do połaci, wybrałam wariant obrotowy, z dwoma szybami i ręczną obsługą klamkami, od polskiego producenta. Tak jak chciałam, przeszklenia dają szeroki widok i wpada przez nie do sypialni dużo światła.

Okno dachowe w sypialni
W głównej sypialni okna umieszczono na wysokości 1 m, co pozwala oglądać widoki.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Dekarz prawidłowo oprawił okna w połaciach dachu oraz ustawił zawiasy w skrzydłach. Wszędzie jest szczelnie. Moja rada - jeśli chce się mieć szeroką panoramę, należy zamontować je możliwie nisko. W głównej sypialni dolna rama okien znajduje się na wysokości 1 m, więc kiedy siedzę w fotelu, widzę za szybą rzeczywiście dużo ogrodu i okolicy. W garderobie i pozostałych pokojach okna są nieco wyżej. Chcąc wyjrzeć przez nie, trzeba stać. Tak szerokie i wysokie przeszklenia dają w pokojach poczucie przestrzeni. Zauważyłam, że światło wpadające przez nie jest inne, niż z wersji pionowych.

  Uwielbiam światło, dlatego w zimie nie dopuszczam, żeby na szybach zalegał śnieg. Kiedy puch jest świeży i sypki, strząsam go poprzez otworzenie i zamknięcie skrzydła, rzadko muszę użyć zmiotki. Współczynnik przenikania całych okien Uw wynosi 1,3 W/(m2•K), więc są ciepłe, jednak w zeszłym roku podczas największych mrozów, poniżej -20°C, w dolnych rogach szyb zaczęła się skraplać para wodna i nawet ściekała na ścianę. Wycierałam ją papierową chusteczką, w obawie, że wilgoć wejdzie w ramy okien. Na szczęście lakier nie łuszczy się. W tym roku wilgoć się nie pojawiła.

 • Solidne okucia, które ryglują skrzydła, płynnie działają bez jakiejkolwiek konserwacji. Na dolnej ramie są dwie klamki, więc dzięki podwójnemu mechanizmowi zamykania, ruchome skrzydło bardzo ściśle przylega do ościeżnicy. Oś obrotu znajduje się w połowie skrzydła, mechanizm pomaga obrócić je o 180°. Robię to głównie w celu umycia ram i szyb. Fajne jest to, że klamki mają 3 poziomy rozszczelnienia okna. W ramach są również nawiewniki.

Okna dachowe - koszty:

 • okna 5 × 1100 zł oraz wyłaz dachowy 600 zł,
 • montaż w cenie usługi dekarskiej.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje