Skrzynka roletowa zasłania część okna!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Skrzynka roletowa zasłania część okna!

Jestem zadowolona z dodania rolet, lecz minusem moich jest to, że skrzynki wchodzą w zarys szyb i zatrzymują od góry część światła. Widać je od strony pomieszczeń, co nie jest całkiem estetyczne - mówi Ela, Czytelniczka Budujemy Dom, która rolety zewnętrzne użytkuje od 2007 r.

Parametry domu: o powierzchni 120 m2, 3 półpiętra.

Rolety zewnętrzne:

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30
  • Elewacyjne, zamontowane na ramach okien; wykonane z aluminium. Pancerz tzw. lekki, z profili 40 mm, zimnogiętych, wypełnionych pianką PU. Prowadnice o szer. 7 cm. Skrzynki pięciokątne. Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.
  • Sterowanie - elektryczne, przewodowe (przewody od silników pociągnięto po zewnętrznej stronie murów i poprowadzono do łączników w pomieszczeniach) a także radiowe, 3 piloty.
  • Gwarancja na napęd - 5 lat.
Skrzynki wchodzą w górne światło szyb i widać je od strony pomieszczeń
Skrzynki wchodzą w górne światło szyb i widać je od strony pomieszczeń.

Montaż: producent rolet przysłał dwie ekipy. Jedna zajęła się oprawieniem skrzynek, prowadnic, pancerzy. Druga - sterowaniem elektrycznym. Z żadnej nie byłam zadowolona! Monterzy nie przestrzegali umówionych terminów i pracowali nieprofesjonalnie, jakby robili to pierwszy raz.

Fachowcowi, odpowiadającemu za system sterowania, prace zajęły... kilka dni. Poprosiłam go o różne wersje regulacji roletami - centralną i indywidualną do każdej oraz o dodanie przy osłonach na oknie tarasowym opcjonalnego sterowania ręcznego, przy pomocy zwijacza z linką i korbką - zależało mi na możliwości wpuszczenia światła do salonu w momencie awarii prądu. Nie potrafił skonfigurować opcji centralnej, a o ręcznej kompletnie zapomniał. Widząc, jak pracuje, wolałam się z nim rozstać. Wniosek - jeśli monterzy są z "łapanki", trzeba poszukać lepszych.

Przewody elektryczne do silników rolet pociągnięto po zewnętrznej stronie murów
Przewody elektryczne do silników rolet pociągnięto po zewnętrznej stronie murów.

Decyzja: kupiłam rolety, kiedy obok "urósł" nowy budynek mieszkalny. Wybrałam zewnętrzne, bo nie chciałam zawieszać firan, zasłon, osłon wewnętrznych - zbierają kurz, wymagają obsługi typu pranie, wieszanie, zdejmowanie. Siłą rzeczy musiałam zastosować wersję elewacyjną, a ze względu na dwuwarstwowe ściany z grubym zewnętrznym ociepleniem - zaproponowano mi model przykręcany do ram okiennych.

Ponieważ dom ma tzw. bezpieczne okna, wystarczył pancerz standardowy, a nie droższy, odporny na włamanie. Zamówiłam u producenta wykończenie w odcieniu kość słoniowa, zlewające się kolorystyką z tynkiem. Rozważałam z mężem tańszą, czyli ręczną, opcję regulacji rolet. Uznaliśmy, że skoro jesteśmy "w pewnym wieku", należy się nam wygoda. Żałujemy, że monterowi nie udała się konfiguracja sterowania centralnego.

Na już osadzonych oknach zamontowano rolety elewacyjne, skrzynki i prowadnice.
Na już osadzonych oknach zamontowano rolety elewacyjne, skrzynki i prowadnice.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

Jestem zadowolona z dodania rolet, lecz minusem moich jest to, że skrzynki wchodzą w zarys szyb i zatrzymują od góry część światła. Widać je od strony pomieszczeń, co nie jest całkiem estetyczne - rozważam naklejenie na szybach naklejki. Ponadto, na zewnątrz skrzynki wystają poza wnękę okienną. Rurowe silniki elektryczne głośno pracują, co stresuje kota. Wygodniej byłoby, gdyby piloty wisiały na ścianie. Tymczasem u nas tynk ma grubą fakturę i przyklejone futerały odpadły. Na szczęście piloty się wtedy nie zniszczyły. Zazwyczaj kładziemy je w umówionym miejscu, lecz niekiedy musimy ich szukać.

Jeśli chodzi o zalety - dobre jest to, że rolety filtrują intensywne światło i stanowią skuteczną izolację termiczną od gorąca, albo chłodu. W zimie, po ich opuszczeniu, zauważam mniejsze straty ciepła przez okna, w lecie natomiast - upał nie wdziera się do środka.

Rolety zewnętrzne - koszty:

  • rolety i montaż 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny