Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

W domach budowanych 20 lat temu i więcej, mostki cieplne nie należały do rzadkości. Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach.

Eliminacja mostków termicznych - okna

Rejon okien to zawsze miejsce zwiększonej ucieczki ciepła. Po pierwsze, dlatego że samo oszklenie ma kilkakrotnie wyższy współczynnik U niż zupełnie przeciętna ściana. Drugą przyczyną są rozmaite wady obsadzenia okna, powodujące powstanie mostków termicznych na jego obwodzie, oraz nieszczelności skutkujące przedmuchami powietrza.

Generalnie, chociaż wymiana okien jest typowym elementem termomodernizacji, większość inwestorów nie docenia tego, jak duże znaczenie ma prawidłowy montaż okien. Skupianie się tylko na parametrach cieplnych samych okien może skończyć się tym, że przez mostki cieplne wokół nich będzie uciekać drugie tyle ciepła co przez okna!

Obecnie zaleca się wysuniecie okien w warstwę ocieplenia na specjalnych konsolach montażowych. Dzięki temu eliminujemy ucieczkę ciepła na styku muru z ramą okna. Jednak to sposób trudniejszy od tradycyjnego i nieco problematyczny, gdy ściana wykonana jest z materiałów o małej wytrzymałości na obciążenia punktowe, powodowane przez wysunięte wsporniki (to beton komórkowy i pustaki).

Montaż okien w warstwie ocieplenia - schemat
W ścianach trójwarstwowych montaż okien w warstwie ocieplenia nie jest niczym nowym. Pierwotnie chodziło jednak raczej nie o zmniejszenie strat ciepła – lecz o to, żeby okno nie znalazło się w głębokiej wnęce.

Dlatego wciąż popularnością cieszy się montaż na krawędzi ściany nośnej, na styku z ociepleniem. Żeby ograniczyć ucieczkę ciepła zaleca się osłonięcie brzegów ramy okiennej izolacją cieplną na 2-3 cm, ponadto zastosowanie tzw. ciepłych parapetów, czyli specjalnych kształtek z twardego styropianu, na których ustawiamy okna. Jeżeli wymianie okien towarzyszy docieplenie elewacji, z wysunięciem płyt termoizolacji na brzeg ramy nie ma kłopotu.

Jeżeli zaś ograniczamy się tylko do wymiany stolarki, wnęki okienne można po prostu okleić na pożądaną grubość pasami styropianu. Tę samą metodę da się też zastosować, jeżeli chcemy poprawić ciepłochronność dawniej osadzonych okien.

Zlicowanie okien z krawędzią ściany nośnej - schemat
Najbardziej rozpowszechniony sposób montażu okien to zlicowanie ich z krawędzią ściany nośnej. Wielu wykonawców, niestety zapomina, że izolacja powinna nieco zachodzić na brzeg ramy. Można to poprawić, doklejając pasy styropianu.

Eliminacja mostków termicznych - balkony

Jeżeli balkon jest przedłużeniem płyty stropowej, a tak jest najczęściej w starszych domach, to staje się dużym mostkiem termicznym. I w praktyce nie ma sposobu, żeby go w pełni wyeliminować. Wymagałoby to obłożenia izolacją cieplną całej płyty balkonowej. Możemy to zrobić od spodu i po bokach, jednak od góry zwykle brakuje miejsca. Takie docieplenie będzie wiec tylko półśrodkiem.

Doświadczenie uczy nas jednak, że w domach jednorodzinnych balkony są bardzo mało wykorzystywane. Wolimy raczej wyjść na taras lub wprost do ogrodu. Warto więc pomyśleć nad radykalnym rozwiązaniem i balkon po prostu rozebrać. Ewentualnie można go rozebrać i przystawić do budynku samonośną konstrukcję opartą na słupach. Ze względu na łatwość wykonania i lekkość, najczęściej jest drewniana, rzadziej stalowa.

Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej - schemat
Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej. Da się go ocieplić od spodu i po bokach, ale od góry nie ma na to miejsca. Efekt takiej zmiany będzie niezadowalający.
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną - schemat
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną, nie powodującą ucieczki ciepła. Jednak przede wszystkim zastanówmy się czy w domu z ogrodem jest nam w ogóle potrzebny.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: L. Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

08 Cze 2017, 16:57

29 minut temu, aru napisał: A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁 W użytkowaniu. Taras jest bardziej intensywnie użytkowany niż balkon a jak taras jest zadaszony to już całkiem hajlaif. Mowa oczywiście o domkach jednorodzinnych.

time image

aru

08 Cze 2017, 16:24

2 godziny temu, mhtyl napisał: Taras w nowo budowanych domkach ma większe wzięcie niż balkon. Balkon to już przeżytek. A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁

time image

08 Cze 2017, 15:24

22 godziny temu, Pomocnik napisał: Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach. Taki jest temat - nie o wyższości tarasu nad balkonem 

time image

Gość mhtyl

08 Cze 2017, 14:11

30 minut temu, Elfir napisał:   Na balkonach w domach jednorodzinnych, w których jest normalny taras na parterze, nikt nie przesiaduje.  Taras w nowo budowanych domkach ma większe wzięcie niż balkon. Balkon to już przeżytek.

time image

08 Cze 2017, 13:34

balkon to tylko ozdóbka elewacji.  Czasem suszarnia na pranie (jak jest pogoda), albo miejsce na dymka wieczorem. Albo w drastycznej wersji składzik.  Innymi słowy przerost formy nad treścią. Na balkonach w domach jednorodzinnych, w których jest normalny taras na parterze, ...

time image

07 Cze 2017, 20:47

Cytat z artykułu: "Jednak przede wszystkim zastanówmy się czy w domu z ogrodem jest nam w ogóle potrzebny." Myślę, że nadmiar balkonów, a była taka moda - jest bez sensu. Ale jeden, dwa - w domu jednorodzinnym - dlaczego nie. I przy nowym rzeczywiście powinno się zastosować ...

time image

Gość lech

07 Cze 2017, 16:41

Czy naprawdę balkon w domu jednorodzinnym nie jest potrzebny? Ani jeden?   cyt: "Obecnie zaleca się wysuniecie okien w warstwę ocieplenia na specjalnych konsolach montażowych. Dzięki temu eliminujemy ucieczkę ciepła na styku muru z ramą okna." Pytanie: czy osadzenie okna ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA