Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

W domach budowanych 20 lat temu i więcej, mostki cieplne nie należały do rzadkości. Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach.

Eliminacja mostków termicznych - okna

Rejon okien to zawsze miejsce zwiększonej ucieczki ciepła. Po pierwsze, dlatego że samo oszklenie ma kilkakrotnie wyższy współczynnik U niż zupełnie przeciętna ściana. Drugą przyczyną są rozmaite wady obsadzenia okna, powodujące powstanie mostków termicznych na jego obwodzie, oraz nieszczelności skutkujące przedmuchami powietrza.

Generalnie, chociaż wymiana okien jest typowym elementem termomodernizacji, większość inwestorów nie docenia tego, jak duże znaczenie ma prawidłowy montaż okien. Skupianie się tylko na parametrach cieplnych samych okien może skończyć się tym, że przez mostki cieplne wokół nich będzie uciekać drugie tyle ciepła co przez okna!

Obecnie zaleca się wysuniecie okien w warstwę ocieplenia na specjalnych konsolach montażowych. Dzięki temu eliminujemy ucieczkę ciepła na styku muru z ramą okna. Jednak to sposób trudniejszy od tradycyjnego i nieco problematyczny, gdy ściana wykonana jest z materiałów o małej wytrzymałości na obciążenia punktowe, powodowane przez wysunięte wsporniki (to beton komórkowy i pustaki).

Montaż okien w warstwie ocieplenia - schemat
W ścianach trójwarstwowych montaż okien w warstwie ocieplenia nie jest niczym nowym. Pierwotnie chodziło jednak raczej nie o zmniejszenie strat ciepła – lecz o to, żeby okno nie znalazło się w głębokiej wnęce.

Dlatego wciąż popularnością cieszy się montaż na krawędzi ściany nośnej, na styku z ociepleniem. Żeby ograniczyć ucieczkę ciepła zaleca się osłonięcie brzegów ramy okiennej izolacją cieplną na 2-3 cm, ponadto zastosowanie tzw. ciepłych parapetów, czyli specjalnych kształtek z twardego styropianu, na których ustawiamy okna. Jeżeli wymianie okien towarzyszy docieplenie elewacji, z wysunięciem płyt termoizolacji na brzeg ramy nie ma kłopotu.

Jeżeli zaś ograniczamy się tylko do wymiany stolarki, wnęki okienne można po prostu okleić na pożądaną grubość pasami styropianu. Tę samą metodę da się też zastosować, jeżeli chcemy poprawić ciepłochronność dawniej osadzonych okien.

Zlicowanie okien z krawędzią ściany nośnej - schemat
Najbardziej rozpowszechniony sposób montażu okien to zlicowanie ich z krawędzią ściany nośnej. Wielu wykonawców, niestety zapomina, że izolacja powinna nieco zachodzić na brzeg ramy. Można to poprawić, doklejając pasy styropianu.

Eliminacja mostków termicznych - balkony

Jeżeli balkon jest przedłużeniem płyty stropowej, a tak jest najczęściej w starszych domach, to staje się dużym mostkiem termicznym. I w praktyce nie ma sposobu, żeby go w pełni wyeliminować. Wymagałoby to obłożenia izolacją cieplną całej płyty balkonowej. Możemy to zrobić od spodu i po bokach, jednak od góry zwykle brakuje miejsca. Takie docieplenie będzie wiec tylko półśrodkiem.

Doświadczenie uczy nas jednak, że w domach jednorodzinnych balkony są bardzo mało wykorzystywane. Wolimy raczej wyjść na taras lub wprost do ogrodu. Warto więc pomyśleć nad radykalnym rozwiązaniem i balkon po prostu rozebrać. Ewentualnie można go rozebrać i przystawić do budynku samonośną konstrukcję opartą na słupach. Ze względu na łatwość wykonania i lekkość, najczęściej jest drewniana, rzadziej stalowa.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej - schemat
Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej. Da się go ocieplić od spodu i po bokach, ale od góry nie ma na to miejsca. Efekt takiej zmiany będzie niezadowalający.
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną - schemat
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną, nie powodującą ucieczki ciepła. Jednak przede wszystkim zastanówmy się czy w domu z ogrodem jest nam w ogóle potrzebny.

Redaktor: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: L. Jampolska

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Gość mhtyl
08-06-2017 18:57
29 minut temu, aru napisał: A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁 W użytkowaniu. Taras jest bardziej intensywnie użytkowany niż balkon a jak taras jest zadaszony to już całkiem hajlaif. Mowa oczywiście o domkach jednorodzinnych.
aru
08-06-2017 18:24
2 godziny temu, mhtyl napisał: Taras w nowo budowanych domkach ma większe wzięcie niż balkon. Balkon to już przeżytek. A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁
zenek
08-06-2017 17:24
22 godziny temu, Pomocnik napisał: Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach. Taki jest temat - nie o wyższości tarasu nad balkonem 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz