Warto wybrać parapety zewnętrzne pasujące do elewacji. Parapety, zwane też podokiennikami, osadza się po zamontowaniu okien. Miejsce osadzenia parapetu to potencjalny mostek termiczny, zatem każdy taki mostek należy ograniczyć do minimum przez odpowiednie wykonanie montażu.
Data publikacji: 2010-09-14
Data aktualizacji: 2017-07-13
Główną funkcją podokienników zewnętrznych jest ochrona przed zawilgoceniem fragmentu muru pod oknem. W tym celu nadaje się im nachylenie pod kątem ok. 5° w kierunku zewnętrznym i wysuwa je ok. 5 cm poza lico ściany, a zewnętrzną krawędź formuje się w tzw. kapinos, po którym woda skapuje, nie zaciekając pod spód parapetu i na ścianę.
Parapety zewnętrzne mogą zdobić elewację, czego nie dało się powiedzieć o stosowanych do niedawna parapetach z ocynkowanej blachy stalowej. Wprawdzie były tanie i dobrze spełniały swoją funkcję (dopóki nie uległy korozji), ale wszędzie wyglądały podobnie siermiężnie. Obecnie wybór materiałów na parapety jest naprawdę duży.
Stal
Parapet zewnętrzny powinien być nachylony pod kątem ok. 5° w kierunku zewnętrznym i wysunięty ok. 5 cm poza lico ściany
Powlekana lub ocynkowana blacha stalowa to najtańszy i w dalszym ciągu najbardziej popularny materiał na parapety zewnętrzne. Zazwyczaj jest pokryta lakierem dekoracyjnym, dostępnym w różnych kolorach. Parapety mogą mieć szerokość do 40 cm i długość do 6 m. Najczęściej zamawia się je na wymiar. Na podokienniki najczęściej stosowanej długości (do 2 m) używa się blachy grubości 0,55–1 mm. Do parapetów blaszanych można dokupić elementy do wykończenia brzegów, dostosowane do różnych ścian.
Aluminium
Parapety z blachy aluminiowej są grubsze 1,2–2 mm), ale droższe od stalowych. Mogą być pokryte lakierem w różnych kolorach lub anodowane. Aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne. Koroduje w znacznie mniejszym stopniu niż stal, ale ma większą od niej wydłużalność termiczną, dlatego parapety aluminiowe powinny być około 1,5 mm krótsze niż szerokość ościeża, które mają przykrywać i wyposażone w zakrywające brzegi zaciskane końcówki. Parapety można zamawiać na wymiar. Dłuższe niż 3 m przecina się i następnie zespala aluminiowym złączem.
Kamienne parapety zewnętrzne wykonuje się przede wszystkim z granitu, czasami także z piaskowca. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Kamień naturalny może mieć bardzo różną teksturę i kolory, a jego powierzchnia może być wynikiem różnej obróbki: polerowana, szlifowana, matowiona, młotkowana oraz łupana.
Ceramika
Na parapety zewnętrzne można też użyć specjalnych klinkierowych kształtek parapetowych lub płytek ceramicznych szkliwionych (pełnych lub drążonych). Obydwa materiały są nienasiąkliwe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Kształtki ceramiczne. Mają różne wymiary i dostępne są w kilku kolorach: od żółtego i czerwonego poprzez odcienie brązów, aż po szary (fot. MS więcej niż OKNA)
Żywica epoksydowa
Z żywicy zbrojonej włóknem szklanym wykonuje się na wymiar wytrzymałe, odporne na korozję parapety. Ich powierzchnia pokryta jest teflonem. Dostępne są także w wersji do nakładania na stare parapety (mają wówczas dłuższy kapinos).
PVC
Parapety produkuje się z twardego lub piankowego PVC. Ich wymiary są bardzo zróżnicowane. Są trwałe, odporne na korozję i działanie związków chemicznych (kwaśne deszcze). Produkuje się do nich akcesoria dodatkowe, tj.: łączniki, zaślepki i wypełnienia narożników. Powierzchnia pokryta jest laminatem, który może mieć dowolny kolor.
Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne, polecam te z tłoczonego aluminium, są znacznie trwalsze niż tradycyjne.aluminium to aluminium...i tak pewnie długo nie wytrzyma.A ja też właśnie spotkałem się z parapetami z tłoczonego aluminium, wiem, że są lepsze od tradycyjnych aluminiowych.