Parapety zewnętrzne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-07-13 06:27:18
Parapety zewnętrzne

Warto wybrać parapety zewnętrzne pasujące do elewacji. Parapety, zwane też podokiennikami, osadza się po zamontowaniu okien. Miejsce osadzenia parapetu to potencjalny mostek termiczny, zatem każdy taki mostek należy ograniczyć do minimum przez odpowiednie wykonanie montażu.

Główną funkcją podokienników zewnętrznych jest ochrona przed zawilgoceniem fragmentu muru pod oknem. W tym celu nadaje się im nachylenie pod kątem ok. 5° w kierunku zewnętrznym i wysuwa je ok. 5 cm poza lico ściany, a zewnętrzną krawędź formuje się w tzw. kapinos, po którym woda skapuje, nie zaciekając pod spód parapetu i na ścianę.

 

Parapety zewnętrzne mogą zdobić elewację, czego nie dało się powiedzieć o stosowanych do niedawna parapetach z ocynkowanej blachy stalowej. Wprawdzie były tanie i dobrze spełniały swoją funkcję (dopóki nie uległy korozji), ale wszędzie wyglądały podobnie siermiężnie. Obecnie wybór materiałów na parapety jest naprawdę duży.

Stal

Parapet zewnętrzny powinien być nachylony pod kątem ok. 5° w kierunku zewnętrznym i wysunięty ok. 5 cm poza lico ściany
Powlekana lub ocynkowana blacha stalowa to najtańszy i w dalszym ciągu najbardziej popularny materiał na parapety zewnętrzne. Zazwyczaj jest pokryta lakierem dekoracyjnym, dostępnym w różnych kolorach. Parapety mogą mieć szerokość do 40 cm i długość do 6 m. Najczęściej zamawia się je na wymiar. Na podokienniki najczęściej stosowanej długości (do 2 m) używa się blachy grubości 0,55–1 mm. Do parapetów blaszanych można dokupić elementy do wykończenia brzegów, dostosowane do różnych ścian.

Aluminium

Parapety z blachy aluminiowej są grubsze 1,2–2 mm), ale droższe od stalowych. Mogą być pokryte lakierem w różnych kolorach lub anodowane. Aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne. Koroduje w znacznie mniejszym stopniu niż stal, ale ma większą od niej wydłużalność termiczną, dlatego parapety aluminiowe powinny być około 1,5 mm krótsze niż szerokość ościeża, które mają przykrywać i wyposażone w zakrywające brzegi zaciskane końcówki. Parapety można zamawiać na wymiar. Dłuższe niż 3 m przecina się i następnie zespala aluminiowym złączem.

Kamień naturalny

Kamienne parapety zewnętrzne wykonuje się przede wszystkim z granitu, czasami także z piaskowca. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Kamień naturalny może mieć bardzo różną teksturę i kolory, a jego powierzchnia może być wynikiem różnej obróbki: polerowana, szlifowana, matowiona, młotkowana oraz łupana.

Ceramika

Na parapety zewnętrzne można też użyć specjalnych klinkierowych kształtek parapetowych lub płytek ceramicznych szkliwionych (pełnych lub drążonych). Obydwa materiały są nienasiąkliwe i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

 

Może cię zainteresować
Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Co daje anodowanie aluminium? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Jak zamontować drzwi techniczne? Jak myć żaluzje fasadowe? Jaka roleta na skośne okno? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Co to za kolor Winchester? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Co to jest szkło ornamentowe? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Jakie okna przesuwne wybrać? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Okna na straży bezpieczeństwa Jak zasłonić okna na parterze? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy?
Zobacz więcej Zwiń
Kształtki ceramiczne Kształtki ceramiczne
Kształtki ceramiczne. Mają różne wymiary i dostępne są w kilku kolorach: od żółtego i czerwonego poprzez odcienie brązów, aż po szary (fot. MS więcej niż OKNA)

Żywica epoksydowa

Z żywicy zbrojonej włóknem szklanym wykonuje się na wymiar wytrzymałe, odporne na korozję parapety. Ich powierzchnia pokryta jest teflonem. Dostępne są także w wersji do nakładania na stare parapety (mają wówczas dłuższy kapinos).

PVC

Parapety produkuje się z twardego lub piankowego PVC. Ich wymiary są bardzo zróżnicowane. Są trwałe, odporne na korozję i działanie związków chemicznych (kwaśne deszcze). Produkuje się do nich akcesoria dodatkowe, tj.: łączniki, zaślepki i wypełnienia narożników. Powierzchnia pokryta jest laminatem, który może mieć dowolny kolor.

 

Małgorzata Cuch

Zdaniem naszych Czytelników

Gość pales

21 Nov 2010, 10:38

Jeśli chodzi o parapety zewnętrzne, polecam te z tłoczonego aluminium, są znacznie trwalsze niż tradycyjne.aluminium to aluminium...i tak pewnie długo nie wytrzyma.A ja też właśnie spotkałem się z parapetami z tłoczonego aluminium, wiem, że są lepsze od tradycyjnych aluminiowych.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!