Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz - mówią Patrycja i Andrzej, członkowie Klubu Budujących Dom.

Rodzaj pomieszczenia: pokój dzienny o powierzchni 18 m2, wymiary wykończonej w ten sposób ściany 1,7 × 2,7 m.

 

Opis dekoracji: kamień gipsowy Limburg firmy Stone Master imitujący piaskowiec; wymiary płytek 180–475 × 90 mm, grubość 15–35 mm.

 

Sposób wykończenia pozostałych ścian: farba akrylowa Dulux Magnolia.

 

Decyzja: chcieliśmy stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze w pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Poza tym brakowało nam w nim centralnego miejsca, a kamień takie stworzył. Spodobał nam się kamień Limburg ze względu na fakturę i jednolity kolor. Jest on lekki i można go pomalować na dowolny kolor. Sami wpadliśmy na pomysł położenia takich płytek zainspirowani zdjęciami producenta i innymi, znalezionymi na różnych stronach internetowych.

 

Sposób wykonania: wyznaczoną powierzchnię ściany oczyściliśmy z kurzu i wykonaliśmy bruzdę pod przewód do oświetlenia. Rozplanowaliśmy na podłodze ułożenia płytek, aby ograniczyć ilości odpadów. Rozrobioną zaprawę nakładaliśmy packą na całą powierzchnię płytki i dociskaliśmy ją do ściany. Płytki brzegowe przycinaliśmy za pomocą szlifierki kątowej. Całość dekoracji dwukrotnie zaimpregnowaliśmy.

Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia


Niezbędne narzędzia:
poziomica, miarka, szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata lub kielnia, frezarka lub bruzdownica elektryczna.

Przyklejanie kolejnych płytek
Przyklejanie kolejnych płytek

Rady i przestrogi:

 • Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz.

   

 • Podczas układania zdecydowaliśmy, że kamień ułożymy do samego sufitu, obecnie zrównalibyśmy wysokość ułożenia kamienia z łukiem, który prowadzi do salonu.

   

 • Polecamy obudowanie dekoracji z kamienia z każdej strony w taki sposób, by utworzyła ona wnękę z kamieniem w środku i oświetleniem po bokach. Nam już zabrakło na to czasu i nie chcieliśmy remontować całego pokoju.

   

 • Kamień trzeba zaimpregnować i to dwukrotnie. Producent podał zużycie preparatu na metr kwadratowy, ale nam wyszło więcej niż na opakowaniu. Czyszczenie kamienia z kurzu jest bardzo proste, wystarczy użyć odkurzacza z okrągłą szczotką.

   

 • Wybraliśmy do oświetlenia żarówki LED o ciepłej żółtej barwie. Polecamy, są energooszczędne i dają łagodne światło. Właściwie ta dekoracja stanowi oświetlenie codzienne naszego pokoju.

   

 • Efekt dekoracji jest naprawdę fajny, jesteśmy zadowoleni. Goście, którzy widzą ścianę po raz pierwszy mówią, że tworzy ona wrażenie kaskady, a oświetlenie uspokaja.

Koszty: materiał – kamień – 45,95 zł za opakowanie 0,62 m2 (74,11 zł/m2); klej gipsowy Retro – 32 zł za worek 25 kg; Impregnat Stone Master – 2 opakowania po 31 zł/l; robocizna – zaprzyjaźniona firma wykończeniowa Remax.

Oświetlenie LED podświetlające dekorację Oświetlenie LED podświetlające dekorację

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

11 Lip 2016, 10:28

Cytat ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc?? A czego oczekiwałaś od preparatu do impregnacji gipsu? Że się samo będzie zapalało światło? No bo sam gips ma wyglądać tak ...

time image

Gość gocha57

11 Lip 2016, 10:21

ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc??

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny