Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz - mówią Patrycja i Andrzej, członkowie Klubu Budujących Dom.

Rodzaj pomieszczenia: pokój dzienny o powierzchni 18 m2, wymiary wykończonej w ten sposób ściany 1,7 × 2,7 m.

Opis dekoracji: kamień gipsowy Limburg firmy Stone Master imitujący piaskowiec; wymiary płytek 180-475 × 90 mm, grubość 15-35 mm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: farba akrylowa Dulux Magnolia.

Decyzja: chcieliśmy stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze w pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Poza tym brakowało nam w nim centralnego miejsca, a kamień takie stworzył. Spodobał nam się kamień Limburg ze względu na fakturę i jednolity kolor. Jest on lekki i można go pomalować na dowolny kolor. Sami wpadliśmy na pomysł położenia takich płytek zainspirowani zdjęciami producenta i innymi, znalezionymi na różnych stronach internetowych.

Sposób wykonania: wyznaczoną powierzchnię ściany oczyściliśmy z kurzu i wykonaliśmy bruzdę pod przewód do oświetlenia. Rozplanowaliśmy na podłodze ułożenia płytek, aby ograniczyć ilości odpadów. Rozrobioną zaprawę nakładaliśmy packą na całą powierzchnię płytki i dociskaliśmy ją do ściany. Płytki brzegowe przycinaliśmy za pomocą szlifierki kątowej. Całość dekoracji dwukrotnie zaimpregnowaliśmy.

Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek
Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek
Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia
Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia
Przyklejanie kolejnych płytek
Przyklejanie kolejnych płytek

Niezbędne narzędzia: poziomica, miarka, szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata lub kielnia, frezarka lub bruzdownica elektryczna.

Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym - rady i przestrogi:

  • Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz.
  • Podczas układania zdecydowaliśmy, że kamień ułożymy do samego sufitu, obecnie zrównalibyśmy wysokość ułożenia kamienia z łukiem, który prowadzi do salonu.
  • Polecamy obudowanie dekoracji z kamienia z każdej strony w taki sposób, by utworzyła ona wnękę z kamieniem w środku i oświetleniem po bokach. Nam już zabrakło na to czasu i nie chcieliśmy remontować całego pokoju.
  • Kamień trzeba zaimpregnować i to dwukrotnie. Producent podał zużycie preparatu na metr kwadratowy, ale nam wyszło więcej niż na opakowaniu. Czyszczenie kamienia z kurzu jest bardzo proste, wystarczy użyć odkurzacza z okrągłą szczotką.
  • Wybraliśmy do oświetlenia żarówki LED o ciepłej żółtej barwie. Polecamy, są energooszczędne i dają łagodne światło. Właściwie ta dekoracja stanowi oświetlenie codzienne naszego pokoju.
  • Efekt dekoracji jest naprawdę fajny, jesteśmy zadowoleni. Goście, którzy widzą ścianę po raz pierwszy mówią, że tworzy ona wrażenie kaskady, a oświetlenie uspokaja.
Oświetlenie LED podświetlające dekorację ściany wewnętrznej
Oświetlenie LED podświetlające dekorację

Koszty dekoracji ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym:

  • Materiał - kamień - 45,95 zł za opakowanie 0,62 m2 (74,11 zł/m2); klej gipsowy Retro - 32 zł za worek 25 kg; Impregnat Stone Master - 2 opakowania po 31 zł/l;
  • Robocizna - zaprzyjaźniona firma wykończeniowa Remax.

Redaktor: Joanna Dąbrowska

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Leszek4
11-07-2016 12:28
Cytat ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc?? A czego oczekiwałaś od preparatu do impregnacji gipsu? Że się samo będzie zapalało światło? No bo sam gips ma wyglądać tak ...
Gość gocha57
11-07-2016 12:21
ja kupiłam do impregnacji preparat o nazwie STEGU. po 2 razach zero rezultatu(( Co uzyc??
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz