5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

Zdałam się na profesjonalizm monterów drzwi wewnętrznych, ale się nim nie wykazali. Wiele do życzenia pozostawia staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich - mówi Lucyna, czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje drzwi od 3 lat.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

  • rozwierane - z drewna mahoniowego - dwie pary dwuskrzydłowych, z podziałami i kryształowymi szybami obustronnie fazowanymi, szer. 2 x 80 cm, wys. 215 cm, 9 szt. drzwi pełnych, z ozdobnymi płycinami; 
  • przesuwne - z drewna sosnowego, 1 szt., z trzema skrzydłami zaopatrzonymi w lustra.

Ościeżnice: z drewna mahoniowego.

Klamki: mosiężne.

Montaż: stolarzy z firmy współpracującej z generalnym wykonawcą, który zbudował dom. Wykonany w końcowej fazie wykańczania budynku.

Decyzja: w drewnianym domu, drzwi nie mogły być inne, niż drewniane. Dom stawiał generalny wykonawca i w ogólnym koszcie budowy zawarł cenę drzwi i okien. Zgodnie z umową, mogłam za dopłatą wprowadzać zmiany, z czego skorzystałam podczas prac wykończeniowych. Chciałam, żeby drzwi, okna, posadzki, dach miały wysoką jakość. W moim odczuciu drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, dlatego poświęciłam im sporo uwagi. Zleciłam przygotowanie ich z tego samego drewna, co okna i okiennice.

W strefie reprezentacyjnej na parterze, czyli między salonem i holem oraz holem a kuchnią, umieściłam bliźniacze dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, które wydłużają osie widokowe i doświetlają wewnętrzny hol. Przez obie pary drzwi i hol widzę z kuchni kominek, znajdujący się w salonie. Jestem zadowolona z tych przeszklonych, mimo że po kalkulacji ceny, wykonawcy zażądali sporej dopłaty za fazowane szyby. Reszta drzwi jest pełna przede wszystkim dlatego, że drewniany dom jest akustyczny. W łazienkach i pokojach prywatnych zależało mi na intymności i ciszy, a dzięki grubym drzwiom z drewna udało mi się to osiągnąć. Musiałam kupić do nich klamki, by drzwi zmieściły się w budżecie wykonawców.

Parter dekorują dwie pary dwuskrzydłowych drzwi z drewna mahoniowego i z kryształowymi szybami
Parter dekorują dwie pary dwuskrzydłowych drzwi z drewna mahoniowego i z kryształowymi szybami
Przesuwne drzwi z lustrami oddzielają przestrzeń techniczną od łazienki
Przesuwne drzwi z lustrami oddzielają przestrzeń techniczną od łazienki

Ponieważ w pomieszczeniu technicznym o powierzchni 6,5 m2 postanowiłam urządzić gościnną łazienkę, przestrzeń techniczną i sanitarną oddzieliłam przesuwnymi drzwiami. Prowadnice oraz 3 skrzydła z lustrami zamówiłam u miejscowego stolarza. Przesuwne drzwi były znakomitym pomysłem.

Montaż drzwi wewnętrznych - porady i przestrogi:

  • Jestem zadowolona z wyglądu drzwi, bo prezentują się dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam. Są również funkcjonalne. Wiele do życzenia pozostawia jedynie staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich.
    1. Stolarze zastosowali za wąskie listwy wykończeniowe i widać spod nich łączenie bali, z jakich wzniesiono dom.
    2. W posadzce przy oszklonych drzwiach "zapomnieli" zamontować metalowe tulejki, do blokowania skrzydeł.
    3. Niewykończone dziury w płytach granitowych wyglądają brzydko!
    4. Między ścianami a gzymsem nad drzwiami tworzą się szpary.
    5. Z miejsc klejenia drewna w paru punktach wypłynął klej.
    Zdałam się na profesjonalizm monterów, ale się nim nie wykazali. Profesjonalizm, lub jego brak, wychodzi w takich detalach.
5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi
5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi
  • Przed zamówieniem drzwi sprawdzałam na budowie, czy wytyczne architekta mi odpowiadają. Ostatecznie to ja wskazywałam, czy mają być prawe, czy lewe. Zróżnicowałam ich wymiary - drzwi do garderoby 60 x 200 cm, do łazienek 70 x 215 cm, do sypialni: 70 i 85 x 215 cm. Samodzielnie dobrałam kolorystykę stolarki drzwiowej i okiennej, żeby nie gryzła się z naturalnym kolorem bali. Przesuwne drzwi znakomicie się sprawdziły, bo goście nie czują, że tak naprawdę znajdują się w kotłowni. Drzwi zasłaniają gazowy kocioł, zbiornik c.w.u. oraz regał na artykuły gospodarcze. Lustra na skrzydłach o szerokości 60, 105 i 60 cm powiększają strefę przeznaczoną na łazienkę. Polecam takie rozwiązanie.
  • Ze względu na liczne podziały oraz dwustronne fazowanie, czyszczenie szyb w dwuskrzydłowych drzwiach jest pracochłonne. Muszę to robić często, bo pod światło widać każdy odcisk palca oraz ślad psiego i kociego nosa. Jednak drzwi dekorują reprezentacyjną strefę domu, dlatego cierpliwie je myję.

Koszty montażu drzwi wewnętrznych:

  • szacunkowo dwuskrzydłowe drzwi z przeszkleniami ok. 8000 zł/szt. 
  • drzwi pełne (w zależności od wymiarów) 1200-1600 zł/szt. 
  • drzwi przesuwne z lustrami 2300 zł. 
  • mosiężne klamki 70 zł/szt.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość znismaczony samochwała
04-04-2014 21:37
w bloku niebyłoby tych problemów Paniusiu...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz