5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

Zdałam się na profesjonalizm monterów drzwi wewnętrznych, ale się nim nie wykazali. Wiele do życzenia pozostawia staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich... - mówi Lucyna, czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje drzwi od 3 lat.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30
 • rozwierane – z drewna mahoniowego – dwie pary dwuskrzydłowych, z podziałami i kryształowymi szybami obustronnie fazowanymi, szer. 2 x 80 cm, wys. 215 cm, 9 szt. drzwi pełnych, z ozdobnymi płycinami; 
 • przesuwne – z drewna sosnowego, 1 szt., z trzema skrzydłami zaopatrzonymi w lustra.

Ościeżnice: z drewna mahoniowego.

 

Klamki: mosiężne.

 

Montaż: stolarzy z firmy współpracującej z generalnym wykonawcą, który zbudował dom. Wykonany w końcowej fazie wykańczania budynku.

 

Decyzja: w drewnianym domu, drzwi nie mogły być inne, niż drewniane. Dom stawiał generalny wykonawca i w ogólnym koszcie budowy zawarł cenę drzwi i okien. Zgodnie z umową, mogłam za dopłatą wprowadzać zmiany, z czego skorzystałam podczas prac wykończeniowych. Chciałam, żeby drzwi, okna, posadzki, dach miały wysoką jakość. W moim odczuciu drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, dlatego poświęciłam im sporo uwagi. Zleciłam przygotowanie ich z tego samego drewna, co okna i okiennice.

 

W strefie reprezentacyjnej na parterze, czyli między salonem i holem oraz holem a kuchnią, umieściłam bliźniacze dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, które wydłużają osie widokowe i doświetlają wewnętrzny hol. Przez obie pary drzwi i hol widzę z kuchni kominek, znajdujący się w salonie. Jestem zadowolona z tych przeszklonych, mimo że po kalkulacji ceny, wykonawcy zażądali sporej dopłaty za fazowane szyby. Reszta drzwi jest pełna przede wszystkim dlatego, że drewniany dom jest akustyczny. W łazienkach i pokojach prywatnych zależało mi na intymności i ciszy, a dzięki grubym drzwiom z drewna udało mi się to osiągnąć. Musiałam kupić do nich klamki, by drzwi zmieściły się w budżecie wykonawców.

Parter dekorują dwie pary dwuskrzydłowych drzwi z drewna mahoniowego i z kryształowymi szybami Przesuwne drzwi z lustrami oddzielają przestrzeń techniczną od łazienki

Ponieważ w pomieszczeniu technicznym o powierzchni 6,5 m2 postanowiłam urządzić gościnną łazienkę, przestrzeń techniczną i sanitarną oddzieliłam przesuwnymi drzwiami. Prowadnice oraz 3 skrzydła z lustrami zamówiłam u miejscowego stolarza. Przesuwne drzwi były znakomitym pomysłem.

Montaż drzwi wewnętrznych - porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolona z wyglądu drzwi, bo prezentują się dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam. Są również funkcjonalne. Wiele do życzenia pozostawia jedynie staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich.

   

  1. Stolarze zastosowali za wąskie listwy wykończeniowe i widać spod nich łączenie bali, z jakich wzniesiono dom.
  2. W posadzce przy oszklonych drzwiach „zapomnieli” zamontować metalowe tulejki, do blokowania skrzydeł.
  3. Niewykończone dziury w płytach granitowych wyglądają brzydko!
  4. Między ścianami a gzymsem nad drzwiami tworzą się szpary.
  5. Z miejsc klejenia drewna w paru punktach wypłynął klej.

  Zdałam się na profesjonalizm monterów, ale się nim nie wykazali. Profesjonalizm, lub jego brak, wychodzi w takich detalach.
 • Przed zamówieniem drzwi sprawdzałam na budowie, czy wytyczne architekta mi odpowiadają. Ostatecznie to ja wskazywałam, czy mają być prawe, czy lewe. Zróżnicowałam ich wymiary – drzwi do garderoby 60 x 200 cm, do łazienek 70 x 215 cm, do sypialni: 70 i 85 x 215 cm. Samodzielnie dobrałam kolorystykę stolarki drzwiowej i okiennej, żeby nie gryzła się z naturalnym kolorem bali.

   

  Przesuwne drzwi znakomicie się sprawdziły, bo goście nie czują, że tak naprawdę znajdują się w kotłowni. Drzwi zasłaniają gazowy kocioł, zbiornik c.w.u. oraz regał na artykuły gospodarcze. Lustra na skrzydłach o szerokości 60, 105 i 60 cm powiększają strefę przeznaczoną na łazienkę. Polecam takie rozwiązanie.

   

 • Ze względu na liczne podziały oraz dwustronne fazowanie, czyszczenie szyb w dwuskrzydłowych drzwiach jest pracochłonne. Muszę to robić często, bo pod światło widać każdy odcisk palca oraz ślad psiego i kociego nosa. Jednak drzwi dekorują reprezentacyjną strefę domu, dlatego cierpliwie je myję.

Montaż drzwi wewnętrznych - koszty:

 • szacunkowo dwuskrzydłowe drzwi z przeszkleniami ok. 8000 zł/szt. 
 • drzwi pełne (w zależności od wymiarów) 1200–1600 zł/szt. 
 • drzwi przesuwne z lustrami 2300 zł. 
 • mosiężne klamki 70 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość znismaczony samochwała

04 Kwi 2014, 19:37

w bloku niebyłoby tych problemów Paniusiu...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny