Wybieramy okna dachowe. Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wybieramy okna dachowe. Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

W naszym kraju inwestorzy decydują się najczęściej na wybudowanie domu z poddaszem użytkowym. Jego niezbędnym elementem są okna dachowe. Nie tylko doświetlają wnętrza, ale także - jako ważny element aranżacyjny - pozwalają stworzyć na najwyższej kondygnacji niepowtarzalny klimat.

Czego dowiesz się z artykułu?
 • Z jakiego materiału są wykonane okna dachowe?
 • Gdzie i ile umieścić okien dachowych?
 • Jak sterować oknami dachowymi?
 • Ile kosztują okna dachowe?
 • Jakie są zasady montażu okien dachowych?

Okna dachowe to grupa produktowa dość mocno różniąca się od okien fasadowych. Co prawda jedne i drugie służą temu samemu - umożliwiają dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza, a także stanowią ważny element architektoniczny budynku - ale ich konstrukcja i sposób montaż są zupełnie inne.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę m.in. na ich parametry termoizolacyjne, sposób otwierania i sterowania. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie okien na dachu i fachowy montaż.

OKNA DACHOWE - RAMA, PRZESZKLENIA I KOŁNIERZ

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym, którym różnią się okna dachowe od elewacyjnych, jest kołnierz uszczelniający. Pozostałe, czyli rama i przeszklenia, mają podobną budowę.

O ile ramy okien fasadowych wykonuje się z różnych materiałów - drewna, PVC, aluminium - do produkcji wyrobów montowanych na dachach wykorzystuje się głównie klejone warstwowo drewno, najczęściej sosnowe. Technologia warstwowa gwarantuje dużą wytrzymałość i odporność na paczenie się drewna. W fabryce, na etapie produkcji, jest ono pokrywane bezbarwnym lub białym lakierem.

Przekrój okna dachowego
Do produkcji ram okien dachowych wykorzystuje się przede wszystkim drewno klejone warstwowo. (fot. Okpol)

Mniej popularne są okna plastikowe, z komorowymi profilami usztywnianymi stalą. W sprzedaży dominują wyroby w kolorze białym, ale można też kupić okno z PVC o wyglądzie przypominającym drewno. Ze względu na to, że okno dachowe wystawione jest stale na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zewnętrzna część ramy zabezpieczona jest osłoną z blachy aluminiowej, miedzianej bądź cynkowo-tytanowej.

W oknach dachowych stosuje się szyby zespolone. Zewnętrzna wykonana jest ze szkła hartowanego odpornego na uderzenia. Producenci oferują też szyby antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne itp.

Wspomniany już kołnierz uszczelniający to element z blachy aluminiowej, który w zestawie ze specjalnym fartuchem do okien dachowych umożliwia prawidłowe odprowadzenie wody opadowej.

Uwaga! Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, wartość tego parametru dla okna dachowego na zamieszkałym, ogrzewanym poddaszu nie powinna przekraczać 1,3 W/(m²·K). Jednak już w 2021 r. maksymalny Uw nie będzie mógł być wyższy niż 1,1 W/(m²·K).

W sprzedaży dostępne są zarówno wyroby o wymaganym obecnie współczynniku Uw, jak i te o znacznie lepszych parametrach - nawet poniżej 0,6 W/(m²·K). Ich zakup wiąże się jednak ze sporym wydatkiem, dlatego warto dokładnie skalkulować opłacalność takiej inwestycji.

Okno dachowe
Okna dachowe zastąpiły popularne przed laty lukarny, które również służą do doświetlania poddaszy. To dlatego, że są dużo prostsze w montażu i tańsze w wykonaniu (fot. Velux)
Lukarna systemowa
Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na nowoczesną, szybką w montażu lukarnę systemową (fot. Velux)

GDZIE I ILE UMIEŚCIĆ OKIEN DACHOWYCH?

Rozmieszczenie okien dachowych jest kwestią indywidualną (zależy m.in. od rozkładu pomieszczeń na poddaszu), ale warto w tej kwestii przestrzegać kilku zasad.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
 • sporo napisano już tu o zaletach okien dachowych, ale nie należy z tego wyciągnąć wniosku, że powinno się je montować na całej powierzchni dachu. Specjaliści szacują, że odpowiednie doświetlenie pomieszczenia światłem dziennym zapewnią okna, w których powierzchnia szyb równa się kilkunastu procentom powierzchni podłogi w danym wnętrzu. Więcej okien to lepiej doświetlone poddasze, ale jednocześnie kłopoty z przegrzewaniem się najwyższej kondygnacji latem i ze stratami ciepła zimą;
 • aby uzyskać najbardziej równomierne oświetlenie, lepiej zastosować 2, 3 okna w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni;
 • im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe. Dobierając jego długość należy też zwrócić uwagę, czy po zamontowaniu będziemy mogli przez nie wyglądać - zarówno w postawie stojącej, jak i i siedzącej;
 • okna połaciowe zakłada się pojedynczo, w parach i sekwencjach - rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Trzeba jednak pamiętać, że choć stolarkę montuje się z myślą o odpowiednim doświetleniu wnętrz, to dobrze, gdy rozmieszczenie okien komponuje się z bryłą budynku.
Klamka w oknie dachowym z blokadą
W oknach dachowych, podobnie jak w fasadowych, stosuje się różne zabezpieczenia antywłamaniowe. Jednym z nich jest blokada klamki. (fot. Fakro)
Ważne, by okna dachowe komponowały się z bryłą budynku
Planując rozmieszczenie okien połaciowych należy zwrócić uwagę nie tylko na to, aby umożliwiały odpowiednie doświetlanie poddasza, ale również dobrze komponowały się z bryłą budynku. (fot. Fakro)

SPOSÓB STEROWANIA OKNAMI DACHOWYMI

Jednym z ważnych kryteriów wyboru okien dachowych jest metoda sterowania nimi. W sprzedaży są modele obsługiwane:

 • ręcznie - to najpopularniejsza metoda. Do obsługi okien (i osłon okiennych) zamontowanych na dużej wysokości przeznaczone są specjalne drążki. Teleskopowe elementy mają zazwyczaj długość 120 i 180 cm. Można też nabyć drążki o długości 240 cm;
 • automatycznie - dzięki napędowi zamontowanemu w oknie, można nim sterować za pomocą łącznika ściennego bądź pilota. Taka obsługa jest bardzo komfortowa. W stolarce sterowanej elektrycznie można też zamontować czujniki deszczu i wiatru. Pozwala to wyeliminować ryzyko, że gwałtowna ulewa wyrządzi szkody na poddaszu.

Uwaga! Jeżeli dom wyposażony jest w system alarmowy, okno można wyposażyć w czujnik alarmujący o wybiciu szyby albo otwarciu skrzydła.

Okno dachowe wyposażone w napęd
Okno wyposażone w napęd jest znacznie bardziej komfortowe w obsłudze od standardowego, ale ma to swoją cenę. (fot. Fakro)

KUPUJEMY OKNA DACHOWE

Okna dachowe oferowane są w różnych rozmiarach, dostosowanych do typowego rozstawu krokwi i kąta nachylenia dachu. Najpopularniejsze są produkty o wymiarach 78 × 140 cm i 78 × 118 cm. Przy takiej szerokości okna nie trzeba robić wymianu, czyli poprzecznej belki, która stanowi oparcie dla wyciętych krokwi, a wstawia się ją pomiędzy pozostałe krokwie, aby przenosiła obciążenia na krawędziach otworu na elementy konstrukcyjne. W sprzedaży są też modele o niestandardowych wymiarach, ale ich zakup wiąże się z wyższymi kosztami, a montaż jest bardziej skomplikowany.

Ceny okien połaciowych są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od producenta i parametrów termoizolacyjnych. Najtańszy markowy produkt o wymiarach 78 x 140 cm - okno obrotowe, z drewna sosnowego, o współczynniku Uw = 1,2 W/(m²·K) - kupimy za ok. 1000 zł. Za markowy wyrób o współczynniku Uw niższym niż 0,6 zapłacimy nawet blisko 6 tys. zł. Koszt kołnierza uszczelniającego (wraz z dodatkowymi elementami), umożliwiającego prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej, to wydatek rzędu 250-300 zł.

Wyłaz dachowy
Specjalnym typem okien połaciowych są wyłazy dachowe, które montuje się zazwyczaj w pobliżu komina. (fot. Dobroplast)

ZASADY MONTAŻU OKIEN DACHOWYCH

Zamontowanie okna dachowego najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi. W trakcie prac łatwo o błędy, które mogą skutkować przeciekami, a w konsekwencji zawilgoceniem wnętrza domu. Montaż przeprowadza się zazwyczaj podczas układania pokrycia dachowego lub jego remontu, ale okno dachowe można też wstawić w dowolnym momencie, co wiąże się z koniecznością wykonania w dachu odpowiedniego otworu.

W typowym przypadku - montażu okna o standardowych wymiarach podczas układania pokrycia dachowego - prace zaczyna się od zamocowania do konstrukcji dachowej dolnej i górnej łaty montażowej, na których będzie montowane okno. Po przykręceniu do ościeżnicy kątowników umieszcza się ją w przygotowanym otworze, a nad oknem montuje się rynienkę odwadniającą. Po upewnieniu się, że okno jest osadzone równo, można przystąpić do wypełnienia przestrzeni między ościeżnicą a łatami montażowymi materiałem termoizolacyjnym, a następnie wypełnienia pozostałej przestrzeni wokół okna, między ościeżnicą a krokwiami, materiałem ociepleniowym.

Ucieczce ciepła będzie też zapobiegało ocieplenie ułożone pomiędzy łatami a ościeżnicą. Kolejny krok to montaż kołnierza paroprzepuszczalnego, który zapewnia szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia, a także chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. W ostatnim etapie mocuje się kołnierz uszczelniający z elastycznym fartuchem i układa pokrycie dachowe wokół okna. Po zakończeniu prac należy sprawdzić poprawność funkcjonowania okna.

Montaż okna dachowego
Dla wprawionego fachowca montaż okna dachowego nie stanowi problemu. Prace można przeprowadzić zaledwie w kilka godzin. (fot. Velux)

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Fakro

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje