Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja

Na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko "dorzuciliśmy" podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym - mówią Ewa i Bogdan, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, parterowy z garażem, ściany trójwarstwowe.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety zewnętrzne, całe z aluminium, 
 • 2 klasa odporności na włamanie, 
 • składane z importowanych elementów firmy Somfy przez firmę z Włocławka. 
 • Skrzynka h=20 cm. 
 • Prowadnice o szer. 5 cm. 
 • Pancerz listwy o h = 5 cm, ocieplone pianką PU. 
 • Klapa rewizyjna od czoła skrzynki.
Rolety zewnętrzne: Skrzynka i prowadnice zakrywają fragmenty szyb
Skrzynka i prowadnice zakrywają fragmenty szyb

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: 23 rolety, w tym 1 tarasowa i 1 garażowa. Rolety o wym. 150 x 150 cm. W salonie roleta 300 x 150 cm. W kuchni 5 rolet 100 x 150 cm.

Sterowanie: elektryczne, przewodowe z przełącznikiem w każdym pomieszczeniu oraz centralnym w holu. W garażu dodatkowo pilotem i ręczną nawijarką z korbą. Możliwości sterowania indywidualnie każdą roletą, grupowo i centralnie (ostatnie uszkodzone w 2007 r. przez piorun).

Gwarancja: 3 lata.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Montaż rolet zewnętrznych: przewody położył elektryk podczas wykonywania instalacji elektrycznej w budynku. Rolety wymierzył, potem złożył w firmie i w końcu zamontował producent z Włocławka. Miał konkurencyjne ceny. Pięcioosobowa ekipa pracowała 2 dni. Skrzynka i prowadnice przymocowane są do ściany wewnątrz wnęki okiennej.

Okres użytkowania: od 1993 r. 

Rolety zewnętrzne, przytwierdzone do wnęki okiennej
Rolety zewnętrzne, przytwierdzone do wnęki okiennej
Wjazd do garażu zabezpiecza brama zbudowana jak roleta
Wjazd do garażu zabezpiecza brama zbudowana jak roleta, z szerszymi prowadnicami i mocniejszymi wieszakami

Decyzja: na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko "dorzuciliśmy" podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym. W oknach zastosowaliśmy wcześniej specjalne folie wzmacniające szyby, więc nie było sensu powtarzać zabezpieczenia. Tym bardziej, że profesjonalne rolety antywłamaniowe kosztowały majątek. Nasz sprzedawca zaproponował przystępną cenę (jak na tamte czasy) i dorzucił gratis rolety zewnętrzne na dwa okna dachowe.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • W zimie wszystkie rolety opuszczamy o zmierzchu. Tworzą kolejną "szybę". Mamy termometr w szczelinie między pancerzem rolety a szybą okienną, który upewnił nas co do słuszności konsekwentnego opuszczania ich podczas mrozów. Przykładowo, przed zaciągnięciem rolety temperatura na zewnątrz wynosiła -10°C. Po godzinie od szczelnego zaciągnięcia rolety wzrosła do -1°C. Ocieplony pancerz rolety oraz poduszka powietrzna są dobrymi izolatorami. W upalne dni opuszczamy rolety zgodnie z wędrówką słońca. Większość okien mamy skierowanych na wschód, południe i zachód, więc rolety bardzo się przydają. We wnętrzach jest przyjemnie chłodno.

 • Latem 2007 r. w nasz dom uderzył piorun. Uszkodził wiele urządzeń domowych, w tym elektryczne zarządzanie roletami. Indywidualne sterowanie udało się naprawić, po wymianie przełączników i dwóch silników rurowych. Natomiast nie udało się bez kucia ścian znaleźć miejsca uszkodzenia przewodów centralnego sterowania. Żałujemy, bo było wyjątkowo wygodne. Od tamtej pory korzystamy tylko z kierowania każdą roletą z osobna. Nie zdecydowaliśmy się na założenie nowego przewodowego sterowania centralnego.
Przełączniki do 5 rolet w kuchni
Przełączniki do 5 rolet w kuchni
Centralny przełącznik w holu
Centralny przełącznik w holu nie działa od uderzenia pioruna w dom
 • Ewa: Brak prądu powoduje komplikacje, jeśli "złapie" nas z opuszczonymi roletami. Zdarzyło się, że 3 dni spędziliśmy przy świeczkach, bo nie zastosowaliśmy awaryjnego otwierania korbą w pomieszczeniach mieszkalnych. Ręcznie możemy otworzyć jedynie bramę garażową, by móc wyjechać z domu. Dotychczasowe przejścia sprawiły, że nigdy nie zamykamy jednej z rolet w kuchni. To nasze awaryjne okno na świat.

 • Bogdan: W zimie musimy uważać na przymarzające do parapetów uszczelki na dolnej listwie. Przy podnoszeniu elektrycznie, zdarzało się je wyrwać. W lecie natomiast Ewa, albo dzieci, kilkakrotnie pozostawiły w linii rolet donice, stołek. Podczas opuszczania mechanicznego wyłamało się wtedy kilka listew. Wszystkie naprawy, łącznie z wymianą paru wieszaków oraz okresowym smarowaniem mechanizmów, przeprowadzam samodzielnie. Części kupuję w pobliskim punkcie sprzedaży rolet. Dostęp do klapy rewizyjnej jest łatwy, choć trzeba to robić z drabiny i na zewnątrz domu.

 • Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja. Budując kolejny dom, na pewno też byśmy je zastosowali. Z jedną różnicą - zamontowalibyśmy je w ścianie, bo wtedy są mniej widoczne i trudniej je wyrwać z muru. Nasze skrzynki i prowadnice zasłaniają fragmenty szyb.

Koszty rolet zewnętrznych i montażu:

 • Rolety z montażem około 30 000 zł. 
 • Naprawa - 23 x 300 zł za każdy przełącznik indywidualny, 
 • 2 silniki rurowe 600 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tekla

09 Cze 2018, 19:12

Chyba najlepszym rozwiązaniem jest połączenie rolet zewnętrznych z systemem automatyki budynku. Bez problemu w kilku ruchach można podnieść rolety nawet nie wstając z łóżka, a nawet będąc daleko od domu. W ten sposób nawet można "udawać", że się jest w domu, co dodatkowo ...

time image

Gość Anna Łozińska

11 Gru 2017, 15:47

Oczywiście, że rolety zewnętrzne, to sensowna inwestycja. Ja nie wyobrażam sobie mieć rolet wewnętrznych. Mieszkam na parterze, na osiedlu, mąż często pracuje nocami. Ile to razy się zdarzało, że sąsiadom ktoś rzucił butelką w okna, bo był pijany albo w formie głupiego żartu. ...

time image

Gość Kamil Kornas

16 Sie 2017, 08:50

Ja zamawiałem rolety od firmy Globart z Nadarzyna. Świetnie spełniają swoje zadanie, a co ważne - cena była bardzo atrakcyjna. Śmiało mogę je polecić.

time image

26 Cze 2017, 13:37

Do zasłonięcia okien czy nawet przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są równie duże rolety. Wydawałoby się, że czasami ich unoszenie oraz opuszczanie może być uciążliwe, szczególnie dla kobiet, bo wymaga znacznego wysiłku. Nic bardziej mylnego. Idealnym rozwiązaniem są ...

time image

26 Maj 2017, 10:03

1 godzinę temu, Gość Michaś napisał: Witam, jaki system sterowania roletami będzie najwygodniejszy i z jakimi kosztami to się wiąże? I jakie jest najlepsze rozwiązanie co do montażu? Lepiej żeby były schowane w ścianie, czy lepiej na zewnątrz, bo łatwiej o ewentualny ...

time image

Gość Michaś

26 Maj 2017, 08:46

Witam, jaki system sterowania roletami będzie najwygodniejszy i z jakimi kosztami to się wiąże? I jakie jest najlepsze rozwiązanie co do montażu? Lepiej żeby były schowane w ścianie, czy lepiej na zewnątrz, bo łatwiej o ewentualny serwis?

time image

Gość Paulina

29 Lip 2016, 16:35

Fajna opcja by nie mieć w domu upałów, owadów ani nadmiernej ilości słońca, a zimą dobra izolacja. Ja u siebie w domu zamontowałam i nie żałuję.

time image

Gość rolety zewnetrzne

13 Lip 2016, 10:40

My też mamy rolety zewnętrzne w domu, co poza ochroną podczas wyjazdów sprawdza się też latem w czasie upałów. Polecam

time image

Gość Markoo

09 Lut 2016, 08:47

Rolety zewnętrzne bardzo się przydają. Wiem to z własnego doświadczenia. Chronią przed włamaniem - owszem, ale poza tym dobrze izolują budynek zimą a latem zatrzymują gorące promienie słoneczne na tyle skutecznie, że nie muszę włączać klimatyzatora. Od dwóch lat mam zamontowane ...

time image

05 Wrz 2014, 13:57

Tam od razu super chronią.Po prostu spowalniają zbója, a on leniwy jest z natury... i jak za miedzą ma łatwiej i więcej do wyniesienia to logiczne że tam polezie.

time image

Gość Adaz

05 Wrz 2014, 13:15

Sam się przekonałem, że przed włamaniem super chronią. Mieliśmy taki incydent w tamtym roku, że sąsiadów okradli przez okna. My postawiliśmy na rolety zewnętrzne od razu po wprowadzeniu.

time image

16 Cze 2014, 20:47

Jedną z najważniejszych zalet rolet zewnętrznych jest dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem, które, jak mówią statystyki, w większości przypadków są dokonywane przez okna. Okno wyposażone w roletę znacznie trudniej jest pokonać, wymaga to zdecydowanie więcej czasu. Wysokiej ...

time image

01 Mar 2014, 00:08

Rolety zewnętrzne mają tę przewagę nad roletami wewnętrznymi, że poprawiają bilans energetyczny. Mam znajomego, który wybudował dom z bratem wg. identycznego projektu, ten sam wykonawca, te same materiały, te same instalacje. Domy stoją na tej obok siebie, identycznie usytuowane. ...

time image

28 Lut 2014, 18:36

A ja z kolei miałabym właśnie ochotę na zewnętrzne. Najlepiej takie, które można połączyć z moskitierą, bo latem nie daje się u nas żyć. Mieszkanie pod lasem, blisko wody i stada komarów w sypialni. Gdzies mi się obiło o uszy, że to mogłoby się bardzo dobrze sprawdzić jako ...

time image

Gość Ryszard

23 Sty 2014, 08:06

Mam rolety zewnętrzne i następnym razem zamontowałbym je ale wewnątrz budynku.Nie będzie problemu zamarzania rolet w przypadku padającego zimą śniegu lub deszczu.Dlaczego tak , ponieważ miałem już przyjemność dwie rolety w czasie zimy naprawiać.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje