Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Jak używać myjki do okien, aby nie zostawiała smug?

Okna stanowią jeden z kluczowych elementów w każdym domu, zapewniając domownikom dostęp do światła naturalnego i stanowiąc jego ważną część o walorach estetycznych. Ich mycie bywa jednak czasochłonne, a poświęcony czas nie zawsze skutkuje zadowalającym efektem. Dlatego coraz więcej osób korzysta z myjek do okien, które zostały stworzone z myślą o zaoszczędzeniu czasu i zapewnieniu spektakularnych efektów.

Jak działa myjka do okien?

Zasada działania myjek do okien jest bardzo prosta. Myjki wyposażone są w specjalny zbiornik, do którego zasysana jest brudna woda. Kiedy zbiornik ten zostanie napełniony, można go opróżnić w wygodny i higieniczny sposób bez jakiegokolwiek kontaktu z zebranym z szyb brudem.

Wystarczą szybkie, pionowe pociągnięcia oraz korzystanie z dodanego do kompletu spryskiwacza, w którym znajduje się woda z detergentem. Warto spryskać całą szybę, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i skorzystać ze specjalnych ściereczek wielokrotnego użytku z mikrofibry. Choć całość zdaje się nieskomplikowana, warto dowiedzieć się więcej, aby uniknąć powszechnie popełnianych błędów.

Myjka do okien WV 2 PREMIUM w wersji jubileuszowej
Myjka do okien WV 2 PREMIUM w wersji jubileuszowej (fot. Kärcher)

Dlaczego czasem myjka zostawia zacieki?

Teoretycznie myjka jest urządzeniem, po które większość osób sięga właśnie po to, aby raz na zawsze zlikwidować problem zacieków po myciu okien. W rzeczywistości jednak bywa różnie. Nie należy zakładać, że to magiczne urządzenie wykona za nas całą pracę i pozwoli cieszyć się czystymi oknami bez względu na czynniki zewnętrze.

Tak, jak w przypadku tradycyjnego mycia okien, nie powinno się jej używać, kiedy na zewnątrz panują minusowe temperatury. Ponadto ze względu na swoją budowę świetnie sprawdza się ona na dużych powierzchniach, ale może pozostawiać zacieki na brzegach i w trudniej dostępnych miejscach. Wówczas należy przetrzeć zacieki ściereczką z mikrofibry, aby zażegnać problem.

Konieczne jest wykonywanie myjką ruchów z góry do dołu i to, aby zbyt mocno jej nie dociskać. To właśnie wtedy najczęściej powstają smugi. Tak, jak w każdym przypadku, trening czyni mistrza, a korzystanie z myjki wymaga nieco wyczucia i wprawy.

 

Jak umyć okna myjką bez smug?

Zadaniem myjki jest ściąganie nadmiaru wody, dlatego cały proces mycia należy zacząć od spryskania powierzchni detergentem i wymycia jej ścierką z mikrofibry. Następnie nadmiar wody powinien zostać ściągnięty za pomocą myjki. Należy wykonywać długie ruchy z góry na dół i nie zatrzymywać się, aby na szybie nie zostały ślady.

Gumowa ściągaczka w myjce jest odpowiedzialna za usunięcie brudu oraz wilgoci, a jej konstrukcja sprawia, że brudne zacieki nie spływają na ramę okna czy parapet. Nieco niekomfortowe bywa mycie okien koło futryn, dlatego warto zrobić to za pomocą ścierki, chyba że myjka jest wyposażona w funkcję regulacji odległości czyszczenia.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Warto pamiętać o tym, aby po każdym myciu nie tylko opróżnić zbiornik z brudną wodą, ale również wyczyścić listwy zbierające wodę z szyb, a później przechowywać urządzenie w suchym miejscu w pozycji pionowej.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!