Ile kosztują różne rodzaje rolet zewnętrznych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Ile kosztują różne rodzaje rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne zwiększają bezpieczeństwo i pomagają regulować temperaturę w domu. Dzięki różnym rodzajom materiałów i kolorów stanowią również element dekoracyjny, współgrający z elewacją budynku. Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych i ile kosztują?

aktualizacja: 2022-02-24 07:36:57

Rolety zewnętrzne - najważniejsze informacje

Rolety zewnętrzne wyparły okiennice i stały się najpopularniejszym rozwiązaniem do domów, mieszkań i firm. Główną zaletą rolet zewnętrznych jest zwiększony poziom bezpieczeństwa. Często sama ich obecność odstrasza włamywaczy, gdyż próba sforsowania powoduje duży hałas, alarmując domowników, sąsiadów i przechodniów.

Dodatkowo rolety zewnętrzne ograniczają hałas z zewnątrz, a także pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku. Zimą zatrzymują ciepło w pomieszczeniu, a latem ułatwiają utrzymanie niższej temperatury, stanowiąc barierę dla promieni słonecznych. Wszystkie te cechy pozytywnie wpływają na jakość snu, efektywność pracy i dobre samopoczucie.

Większość rolet zbudowanych jest z obudowy (skrzynka i prowadnice), pancerza i napędu manualnego lub elektrycznego. Pancerz rolety najczęściej wykonany jest z aluminium lub tworzywa sztucznego. Skrzynka może mieć również rolowaną moskitierę, która dodatkowo zapewni ochronę przed owadami, umożliwiając jednocześnie wymianę powietrza. Niezależnie od rodzaju rolet, ich obsługa jest prosta. Można je zamontować na oknach, drzwiach balkonowych i drzwiach zewnętrznych.

Schemat: budowa rolety zewnętrznej
Schemat budowy rolety zewnętrznej.

Rolety zewnętrzne - rodzaje i ceny

Koszt rolet zewnętrznych będzie zależał od ich rodzaju i jakości. Jednak warto się zastanowić, czy na pewno chcemy oszczędzać, wybierając rolety zewnętrzne. Ceny będą najwyższe w przypadku rolet antywłamaniowych i sterowanych elektrycznie, które zapewniają większą ochronę i wygodną obsługę.

Cena rolet zewnętrznych będzie uzależniona również od ich wielkości, zastosowanych materiałów i sposobu montażu. Do ostatecznej kwoty należy doliczyć koszt robocizny.

Rolety naokienne

Rolety naokienne można montować zarówno w nowo budowanych domach, jak i w starym budownictwie. Nakładane są na okno i montowane we wnęce razem z oknem. Do wyboru jest kilka sposobów montażu:

  • zabudowa całkowita,
  • od wewnątrz lub na zewnątrz,
  • bez zabudowy.

Decyzja o sposobie montażu powinna być podjęta przed montażem lub wymianą stolarki okiennej. Ich wadą jest zasłonięcie części przeszklenia w oknie. Ile kosztuje roleta zewnętrzna tego typu? Średnia cena wynosi 160 zł za rolety aluminiowe i 150 zł za te wykonane z PCV.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Rolety natynkowe

Rolety natynkowe (elewacyjne) można montować na elewacji domu w stanie surowym zamkniętym, a także w wykończonym i zamieszkałym budynku. Obudowa jest aluminiowa, natomiast pokrywa rewizyjna umieszczana jest z przodu skrzynki. Skrzynka może być zamontowana na murze lub we wnęce okiennej, co w drugim przypadku wymaga ingerencji w światło okna. Wadą rolet natynkowych jest brak możliwości ich zabudowy, co sprawia, że są one mocno widoczne i osadzają się na nich zabrudzenia. Ceny zaczynają się od 160 zł za rolety z PCV i od 170 zł za rolety aluminiowe.

Roleta natynkowa
Roletę natynkową można montować w nowo budowanym, jak i w zamieszkałym domu, fot. KRISPOL.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe (do zabudowy) wymagają odpowiedniego kształtu nadproża lub grubej warstwy izolacji termicznej, aby kaseta nie była widoczna. Czoło rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy elewacji. To oznacza, że tego typu rolety zewnętrzne mogą być zastosowane jedynie w nowym budownictwie, a decyzję o ich montażu należy podjąć na etapie projektowania domu. Ceny rolet podtynkowych zaczynają się od 150 zł.

Roleta podtynkowa
Rolety podtynkowe, fot. ANWIS.

Rolety RKS

Rolety RKS wymagają zamontowania skrzynki w miejscu nadproża okna, dlatego można je zamontować tylko w nowo powstających budynkach, a ich montaż trzeba uwzględnić w projekcie domu. Ich obudowa zazwyczaj wykonana jest z ceramiki lub tworzywa sztucznego i ma dodatkowe wzmocnienie wykonane z drutu zbrojeniowego. Ceny rolet zewnętrznych tego typu, podobnie jak innych, zależą od wybranego materiału i wielkości, a najtańsze można kupić za 170 zł.

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe zapewniają podwyższoną ochronę przed włamaniami. Zamknięte tworzą jednolitą powierzchnię, która utrudnia wejście niepowołanym osobom. To, co odróżnia je od pozostałych rolet, to wzmocniona konstrukcja.

O poziomie zabezpieczenia informuje klasa rolet - oznaczenie RC1 świadczy o najniższym poziomie ochrony, a RC6 o najwyższym poziomie zabezpieczeń.

Pamiętajmy, że żadne zabezpieczenia antywłamaniowe nie chronią w 100% przed włamaniem, a ich zadaniem jest jak największe opóźnienie momentu wejścia. Ten czas to szansa na reakcję domowników, przechodniów, sąsiadów i odpowiednich służb. Dodatkowo istnieje szansa, że włamywacz sam zrezygnuje po kilku nieudanych próbach sforsowania rolety.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Rolety antywłamaniowe cena

Koszt rolety antywłamaniowej uzależniony jest nie tylko od jej wielkości, ale też od rodzaju sterowania i klasy antywłamaniowej. Rolety sterowanie manualne o klasie RC1 to koszt od 200 do 500 zł. Te same rolety sterowane elektrycznie będą kosztować od 700 do 1200 zł. Rolety antywłamaniowe RC2 to koszt od 1200 do 2000 zł.

Rolety w klasie od RC3 do RC6 wykonywane są na zamówienie klienta, a ich cena ustalana jest indywidualnie i zależy od rodzaju materiałów, wielkości i poziomu zabezpieczeń.

Cena rolet zewnętrznych balkonowych

Rolety do drzwi balkonowych nie różnią się niczym od rolet okiennych poza rozmiarem i do wyboru są wszystkie rodzaje rolet. Cena rolet zewnętrznych na balkon w bloku to co najmniej 200 zł przy najtańszych rozwiązaniach i minimum 700 zł, jeśli zdecydujemy się na rolety antywłamaniowe. Dokładnie tak samo sprawa wygląda przy wyborze rolety antywłamaniowej na drzwi zewnętrzne. Jej parametry nie będą się różnić od tych stosowanych w oknach. Ile kosztuje roleta antywłamaniowa na drzwi? W najniższej klasie bezpieczeństwa jest to koszt około 700-800 zł.

Ceny rolet automatycznych

Rolety automatyczne zapewniają większą wygodę podczas korzystania, zwłaszcza, jeśli zostaną wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. ustawienie czasu opuszczenia lub podniesienia rolet. Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne? Za najtańsze rolety automatyczne trzeba zapłacić około 700 zł. Wybierając solidniejsze rozwiązania, musimy liczyć się z ceną od 1200 do 2000 zł.

Roleta sterowana automatycznie
Rolety sterowanie automatycznie, fot. Velux.

Żaluzje - ceny

Innym, dużo tańszym rozwiązaniem są żaluzje i rolety wewnętrzne. Do wyboru jest wiele rodzajów żaluzji, które różnią się nie tylko sposobem montażu, ale i materiałami oraz wyglądem. Żaluzje wykonane z materiałów odbijających promienie słoneczne pomogą ochronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem. Pełnią również funkcję dekoracyjną, a ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: KRISPOL

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Zainteresowany

27 Paź 2022, 08:33

Przydałyby się daty przy artykułach, bo (pomijając uwagi innych komentatorów) nie wiem czy podane ceny są z roku 2022, czy może z 2002...   A, przepraszam, jest data. Tylko trzeba przewinąć na sam dół i dobrze się przyjrzeć, taka sprytna technika, żeby poprawić monetyzację ...

time image

Gość Czytelnik

19 Sie 2022, 12:08

O czym mówi ten artykuł? "Koszt takiej rolety to 160 zł". Ale za co? Podejrzewam że za m2 ale przydałoby się to sprecyzować a nie liczyć na domysły czytelników. To tak jakby napisać napisać że mieszkanie można kupić za 8000 zł.

time image

Gość Roleciarz

22 Lip 2022, 13:43

Witam. Gratuluję błyskotliwości tekstu powielanego co jakiś czas w "branżowych czasopismach". Dobrze, że chociaż zastosowany szyk przestawny, bo trzeba by było użyć cudzysłów na cały tekst i podać odnośnik. Od kilkunastu lat taki sam opis mimo zmian które w tym czasie zaszły. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!