Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy przydaje się roleta wewnętrzna, a kiedy zewnętrzna? (reportaż)

Oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów... - mówi Konrad, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety na oknie pionowym użytkuje od 2008 r.

Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami
Na obu skrzydłach okna Konrad samodzielnie zamontował dwie rolety z tkaniną blackout i prowadnicami.

Roleta zewnętrzna:

 • Naokienna. 
 • Pancerz z aluminiowych zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplone pianką PU, wymiary 150 x 150 cm. 
 • Prowadnice z PVC, o szer. 7 cm. 
 • Skrzynka o wys. 20 cm, w kształcie kwadratowym. 
 • Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.

Sterowanie: elektryczne, przyciskiem na ścianie.

 

Rolety wewnętrzne:

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30
 • na dwuskrzydłowym oknie pionowym – 2 szt. z tkaniny blackout, o wym. 70 x 140 cm. 
 • Z bocznymi prowadnicami. 
 • Regulacja ręczna, łańcuszkami "koralikami".

Montaż: na oknie pionowym – roletę zewnętrzną zamontowałem jednocześnie z oknem, po przygotowaniu otworu okiennego uwzględniającego wysokość skrzynki. Do przytwierdzenia skrzynki w górnej ościeżnicy użyłem profili montażowych. Ociepliłem ją specjalnym styropianem o gr. 2 cm. Jest droższy, ale ma takie właściwości izolacyjne, jak styropian o gr. 10 cm.

 

Co do prowadnic – najważniejsze było poprawne ustalenie przekątnej. Dorobiłem kątowniki dla ustabilizowania ich ustawienia. Murarze, wykańczający elewacje, zatynkowali prowadnice. Markową roletę wewnętrzną również sam założyłem. Kasetę przykręciłem wkrętami z dwóch stron do górnej listwy przyszybowej. Boczne prowadnice przykleiłem do listew taśmą dwustronną.

 

Moja rada: taśma piekielnie dobrze trzyma pod warunkiem wcześniejszego odtłuszczenia powierzchni listew. Trzeba też przed zakupem rolet wymierzyć szerokość prowadnic, a w oknie szerokość listew przyszybowych.

Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane
Skrzynka nadokiennej rolety została solidnie ocieplona, a jej prowadnice zatynkowane.
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe
Kasety i prowadnice dwóch rolet wewnętrznych przytwierdzono do listew przyszybowych, a do obsługi zamontowano łańcuszki koralikowe.

Decyzja: roletę zewnętrzną zastosowałem tylko w oknie w sypialni małżeńskiej na poddaszu. W innych oknach celowo ich nie założyłem, bo moim zdaniem dom z zaciągniętymi roletami daje sygnał, że właścicieli nie ma. Chciałem, żeby w sypialni wychodzącej na wschód i na pobliskie domy sąsiadów, słońce nie budziło nas, z żoną, od świtu i okno nad głowami się nie nagrzewało.

 

Zależało mi na zaciemnieniu sypialni i stworzeniu prywatności, szczelnemu odcięciu się od sąsiadów. Od razu wyposażyłem roletę w automatykę od markowego producenta, ale ponieważ jest tylko jedna, przestałem na przycisku przy łóżku. Kolor rolety dobrałem do ram okna.

 

W sypialni liczy się dla mnie ciemność i jeszcze raz ciemność, ale dla żony ważne są względy estetyczne. Przeszkadzał jej widok ciemnych aluminiowych segmentów pancerza. Dla niej, 2 lata po przeprowadzce, zamontowałem jeszcze rolety wewnętrzne. Żona wybrała kolor materiału, a ja jego rodzaj.

Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC
Kolor i fakturę kaset i prowadnic rolet wewnętrznych Konrad doskonale dopasował do koloru okleiny na ramach okna z PVC.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - rady i przestrogi:

 • Roleta zewnętrzna i silnik liczą już 10 lat i dość głośno chodzą – takie wtedy były silniki – ale dotąd nie miałem awarii. Roleta to super sprawa, jeśli chodzi o termoizolację. W lecie nie podnosimy jej rano, żeby chronić sypialnię przed słońcem i nagrzewaniem się w ciągu dnia. Robimy to dopiero po powrocie z pracy. W zimie postępujemy identycznie, tyle że z myślą o zatrzymaniu ciepła od kaloryferów.

   

  Sypialnia jest duża, nad całym garażem, więc dzieciaki robią sobie w niej nieraz salę kinową. Wtedy szczelna roleta też się bardzo przydaje. Daje lepsze zaciemnienie, niż roleta wewnętrzna nawet z tkaniną blackout. Ta druga zapewnia półmrok, bo światło jednak trochę przebija przez materiał. Jestem z niej zadowolony, bo też dobrze chroni od słońca i gorąca.

   

  Wyroby od najlepszych producentów zawsze się sprawdzają! Ale nawet w takich wyrobach "siada" mechanizm blokujący roletę w zadanym położeniu. U mnie jedna z blokad zrobiła to po pięciu latach użytkowania. Wymiana mechanizmu kosztuje grosze i jest prosta do wykonania. Jeśli tkanina jest gruba, a roleta ma dużą powierzchnię, lepiej poprosić montera o zamocowanie zaczepów dla łańcuszka. Może zaczepy nie są piękne, ale za to przedłużają żywotność mechanizmowi blokady. Wszystkie rolety co jakiś czas przecieram wilgotną ściereczką. Roletę z aluminium po stronie zewnętrznej myje deszcz.

   

  Podsumowując – oba rodzaje rolet przydają się, ale każda w innej porze roku. Kiedy jest zimno i wietrznie, rolety zewnętrznej nie składamy nawet przez kilka dni, bo daje super izolację, również akustyczną. To samo robimy podczas największych upałów. Przy średniej temperaturze na dworze częściej używamy rolet wewnętrznych.

   

 • Tkanina blackout rzeczywiście zatrzymuje jaskrawe światło słoneczne i gorąco. Zaobserwowałem jednak, że jeśli powierzchnia rolety między prowadnicami jest duża, gorące powietrze, zebrane między szybą a tkaniną, potrafi wyprzeć materiał z prowadnic i wedrzeć się do środka pomieszczenia. Aby uniknąć niszczenia rolety, warto w upał po prostu podnieść osłonę na chwilę w celu uwolnienia gorąca.
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych
W zimie i w największe upały częściej używa się rolety zewnętrznej, a przy średniej temperaturze – rolet wewnętrznych.

Roleta zewnętrzna i wewnętrzna - koszty:

 • roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym 700 zł. 
 • rolety wewnętrzne – 350 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okno w sypialni osłania roleta zewnętrzna ze sterowaniem elektrycznym
(i przyciskiem na ścianie) oraz dwie wewnętrzne z łańcuszkami.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny