Jak dobrać rynny i rury spustowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak dobrać rynny i rury spustowe?

Rynny to najważniejsze uzupełnienie dachu. Bez nich spływająca z połaci woda zalewałaby ściany. Na ogół montuje się je jako zewnętrzne, wewnętrzne – prowadzone do pionów kanalizacyjnych w środku budynku – stosuje się czasem do odwodnienia dachów płaskich. Najpopularniejsze są wiszące o przekroju półokrągłym, spotyka się również rynny prostokątne.

aktualizacja: 2017-08-03 06:18:27

Woda z rynien, mocowanych wzdłuż okapów, trafia do pionowych rur spustowych, potem wsiąka w ziemię, albo jest odprowadzana do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej lub zbiornika deszczówki. Zamiast rur spustowych można powiesić grube łańcuchy, bądź umieścić na skraju połaci ozdobne rzygacze. Wszystkie niezbędne elementy orynnowania jego producenci proponują w ramach tzw. systemu rynnowego.

WYMIARY NIEZBĘDNE DO WYZNACZENIA EFEKTYWNEJ POWIERZCHNI DACHU

Przekroje rynien i rur spustowych dopasowuje się do konkretnego dachu tak, żeby woda nawet przy niezwykle ulewnym deszczu nie przelewała się przez krawędź rynny i nie wypełniła całkowicie rury spustowej. Orynnowanie można dobrać, korzystając ze wskaźnika zwanego efektywną powierzchnią dachu (EPD). Jeżeli nachylenie połaci nie przekracza 10°, przyjmuje się, że EPD jest równa powierzchni dachu.

Wymiary niezbędne do wyznaczenia efektywnej powierzchni dachu

Kiedy dach jest bardziej stromy, stosuje się wzór:

 

EPD = (W + ½H) · L

 

gdzie:

  • EPD to efektywna powierzchnia dachu;
  • W to mierzona w poziomie odległość od narożnika dachu do kalenicy;
  • H to wysokość dachu;
  • L to długość dachu (wzdłuż okapu).

EPD dla budynków o takiej samej powierzchni rzutu jest tym większa, im bardziej stromy jest ich dach. Z bardziej stromego dachu woda spływa szybciej, a niebezpieczeństwo jej spiętrzenia i przelania się przez rynnę jest większe.

 

W praktyce, w przypadku dużych i skomplikowanych dachów, dobór orynnowania powierza się projektantowi. W pozostałych przypadkach decydują dekarze. Zazwyczaj przyjmuje się, że średnica zarówno rynien, jak i rur spustowych nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Węższe łatwo zapchają liście, gałązki i lód. Trudniejszym zadaniem bywa właściwe rozmieszczenie rur spustowych. W najprostszym wariancie – przy dwuspadowym dachu bez lukarn – zwykle wystarczają cztery rury w narożach budynku. Na dachach o skomplikowanych kształtach dodatkowe rury spustowe montuje się w pobliżu koszy, gdzie zawsze spływa więcej wody.

RYNNY PLASTIKOWE CZY STALOWE?

Rynny powinny wizualnie pasować do pokrycia dachu i elewacji. Gdy chodzi o ich cechy użytkowe, to plastikowe są niewrażliwe na drobne zarysowania, np. przez gałęzie drzew i całkowicie odporne na korozję. Dlatego poleca się je w rejonach nadmorskich (ze względu na zasolenie) i o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Łatwo je montować, ale plastik jest wrażliwy na promienie słoneczne – pod ich wpływem może zmienić kolor. Takie rynny są też podatne na uszkodzenia mechanicznie, szczególnie w niskiej temperaturze, gdy tworzywo staje się kruche. Nie wymagają za to żadnej konserwacji i są stosunkowo tanie.

 

Rynny stalowe są bardziej wytrzymałe i pod wpływem uderzenia raczej się odkształcą, niż pękną. Dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Niestety, są podatne na korozję, szczególnie w miejscach, gdzie fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone. Na oko orynnowanie stalowe nie różni się niczym od wyrobów z PVC. Trwałość obu materiałów ocenia się na 30–50 lat. Rynny z miedzi czy blachy cynkowo-tytanowej wytrzymają i 150 lat, ale są znacznie droższe i dlatego nie podbiły naszego rynku.

Powlekane rynny stalowe
a) fot. Galeco
Plastikowe rynny z PVC
b) fot. Scala Plastics
Powlekane rynny stalowe (a) i plastikowe rynny z PVC (b) różnią się cechami użytkowymi, ale nie wyglądem.

Janusz Werner
fot. otwierająca: Ruukki

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny