Wentylacja decentralna - zalety i stosowanie

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wentylacja decentralna - zalety i stosowanie

Prawidłowa wentylacja pomieszczeń w których przebywamy jest istotnym aspektem, który znacząco wpływa na nasz komfort. Dobra jakość powietrza wewnątrz budynków to nie tylko brak kurzu, smogu i alergenów, ale także niskie poziomy wilgoci i dwutlenku węgla. Podstawowym sygnałem braku prawidłowej wentylacji w mieszkaniu są zaparowane szyby i widoczne na nich skropliny - to poważny sygnał zbyt wysokiego poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Jego stały nadmiar kumuluje się na wszystkich powierzchniach od ścian po meble a nawet ubrania czego nieprzyjemnym efektem jest charakterystyczna woń stęchlizny oraz dobrze widoczna pleśń na ścianach.

aktualizacja: 2021-10-18 07:40:42

Zbyt duża zawartość CO2 w powietrzu to złe samopoczucie, ból głowy, ospałość i słaba koncentracja. Brak prawidłowej wentylacji ma wpływ na obecność alergenów, które wywołują kaszel, katar a także problemy ze spojówkami. Należy zadbać i dołożyć wszelkich starań, aby świeże powietrze było stale dostarczane, a zużyte usuwane - dlatego ważne jest sprawne działanie wentylacji.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie działa w sposób prawidłowy, ponieważ na jej efektywność składa się nie tylko wysokość i przekrój komina, ale także warunki atmosferyczne. Często zauważalnym zjawiskiem jest ciąg wsteczny - nawiew powietrza kratkami wentylacyjnymi do mieszkań zamiast jego usuwania.

Najbardziej efektywnym sposobem wymiany powietrza jest wentylacja mechaniczna - daje możliwość pełnej kontroli nad ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczeń. Niestety nie we wszystkich budynkach można zamontować wentylację z systemem kanałów oraz z centralą wentylacyjną, np. w blokach mieszkalnych nie ma miejsca na centralę wentylacyjną oraz nie ma możliwości zrobienia podwieszanych sufitów. Montaż systemu rekuperacji w budynkach istniejących wiąże się nie tylko z poważnym remontem, ale także z poważnymi kosztami finansowymi.

Rynek HVAC proponuje jeszcze jeden sposób wentylacji mechanicznej - wentylację decentralną. Są to urządzenia marki Blauberg przeznaczone do wentylacji pomieszczeń pojedynczych - każde pomieszczenie ma swoją jednostkę do wentylacji - są to urządzenia VENTO EXPERT.

Wentylacja decentralna skutecznym rozwiązaniem dla pojedynczych pomieszczeń

Właściciele mieszkań często borykają się z problemami skutecznej wymiany powietrza. Centralna wentylacja z systemem kanałów rozprowadzonym na wiele pomieszczeń nadal nie jest standardem, także w nowych domach wielorodzinnych. Wielu z mieszkańców zajmuje wyremontowane lokale w tzw. starym budownictwie, gdzie przy zastosowaniu nowoczesnych, szczelnych okien i drzwi, tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia już swojego zadania.

Efekty jej nieskutecznego działania nietrudno przewidzieć: nawracająca wilgoć, grzyb, zwiększenie poziomu CO2, za którymi idzie złe samopoczucie, zmęczenie czy problemy z efektywnym snem i alergiami. Przewietrzanie pomieszczeń za pomocą otwierania okien wychładza pomieszczenia w sezonie zimowym, w pozostałych porach roku zaś powoduje napływu zanieczyszczeń, drobinek kurzu i insektów. Podczas upałów - dodatkowo podnosi temperaturę wewnątrz pogarszającą samopoczucie osób w nich przebywających. Spotykane są również rozwiązania wspomagające wentylację grawitacyjną, w których skład wchodzą wentylatory wyciągowe montowane w pomieszczeniach w połączeniu z nawietrzakami okiennymi, podokiennymi, których zadaniem jest uzupełnianie strat powietrza spowodowanych pracą wentylatorów.

W rzeczywistości jednak takie systemy często nie są skuteczne, ponieważ użytkownicy lokali zamykają lub wręcz zaklejają nawietrzaki, które w okresie zimowym wychładzają pomieszczenia oraz przepuszczają do nich hałas z zewnątrz.

Kiedy zastosować wentylację decentralną?

W urządzonych mieszkaniach oraz domach zazwyczaj nie ma przewidzianego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej oraz rozprowadzenia kanałów bez konieczności głębokiej ingerencji w konstrukcję ścian i wykonania dodatkowej zabudowy maskującej system wentylacyjny, istnieje inne rozwiązanie, które jest równie skuteczne i do tego minimalizuje koszty i nakład pracy.

W takim przypadku z pomocą przychodzi nam wentylacja decentralna. System wentylacji Blauberg wykorzystuje jednostki montowane bezpośrednio na ścianie zewnętrznej budynku np. VENTO EXPERT czy FRESHBOX. Montowane są one w poszczególnych pomieszczeniach zapewniając stałą wymianę powietrza.

Zużyte powietrze wywiewane jest z pomieszczenia za pomocą urządzenia Vento.

Przepływając przez wymiennik ciepła zostawia w nim swoją energię cieplną. Kiedy jednostka przechodzi w tryb nawiewny, świeże oraz czyste powietrze przechodzące przez wymiennik odbiera wcześniej nagromadzone w niej ciepło i trafia do pomieszczenia.

Cykliczna praca urządzeń zapewnia stałą wymianę powietrza bez efektu wychładzania po-mieszczenia. Urządzenia typu VENTO oraz FRESHBOX można montować w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym celem poprawienia w nim jakości powietrza.

Centrala wentylacyjna do pojedynczych pomieszczeń Freshbox 100 WiFi
Centrala wentylacyjna do pojedynczych pomieszczeń Freshbox 100 WiFi

Czyste powietrze?

Jednostki Blauberg jako jedyne urządzenia wentylacji decentralnej posiadają w standardzie filtry G4 wykonane w technologii minipleat, co zapewnia dużo większą powierzchnię filtracji powietrza. Możliwość stosowania filtrów F8 daje dodatkową gwarancję lepszej filtracji powietrza nawet z cząsteczek PM2.5!

Podstawowe zalety wentylacji decentralnej opartej na urządzeniach Blauberg:

  • brak konieczności rozprowadzania systemu kanałów - oszczędność pracy i kosztów;
  • montaż przezścienny z wylotem bezpośrednio na zewnątrz - krótki kanał powietrzny minimalizuje opory powietrza występujące w tradycyjnym systemie centralnym;
  • łatwy montaż - skuteczność odzysku ciepła do 97%, dzięki zastosowaniu najwyższej jakości wymienników (rekuperatorów);
  • niski pobór mocy oraz zapewnienie niezawodnej stałej pracy dzięki silnikom EC;
  • cicha praca - zapewnienie komfortu osobom przebywającym w pomieszczeniu, również podczas snu;
  • wygodne sterowanie za pomocą pilota lub WiFi np. za pośrednictwem smartfona (opcja);
  • możliwość programowania trybów pracy dzięki zastosowanej automatyce;
  • zastosowanie filtrów powietrza - duża powierzchnia filtracji powietrza daje gwarancję czystego powietrza w domu.
  • estetyczny design, dyskretnie wpisujący się w każde wnętrze.
Infografika: Co zapewniają urządzenia VENTO?
Infografika: Co zapewniają urządzenia VENTO?

 


VENTS GROUP Sp. z o.o.
ul. Brzozowa 8, 64-320 Niepruszewo
tel. (0) 61 830 12 31
biuro@blauberg.pl
www.blauberg.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Wentylacja z rekuperatorem - oszczędność, komfort i zdrowie
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje