Cena prądu - ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Cena prądu - ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Kwestia ceny prądu za 1 kWh (kilowatogodzinę) w Polsce jest istotna nie tylko dla osób prywatnych, ale również dużych firm. Im więcej energii zużywa dane przedsiębiorstwo lub gospodarstwo domowe, tym istotniejsza wydaje się pozornie niewielka różnica opłat za 1 kWh. W skali roku opłaty te mogą stanowić różnice o wysokości kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych. Ile kosztuje 1Wh energii elektrycznej w Polsce w 2021 roku?

aktualizacja: 2022-03-25 14:01:42

Ile kosztuje 1 kWh energii w Polsce w 2021 roku? 

Średnie ceny za 1 kWh energii w Polsce są różne i zależą od kilku czynników. Wahają się pomiędzy 68-79 gr za 1 kWh.

Różnice te zależą od:

  • regionu, w jakim pobierana jest energia,
  • cennika wybranego dostawcy,
  • oraz taryfy.

Rodzina 2+1 (dwoje rodziców i jedno dziecko) zużywa w skali roku około 1800 kWh energii elektrycznej, a więc rocznie płaci za prąd od 1250 do 1400 zł. Zatem miesięczny rachunek za energię wynosi od 120 do nieco ponad 130 zł.

Zazwyczaj jest tak, że im więcej osób żyje w jednym gospodarstwie domowym, tym wyższe są rachunki. W rodzinach, w których jest troje dzieci, wysokość rachunków może się nawet podwoić. Wynika to z konieczności częstszego prania, ładowania telefonów, korzystania z elektroniki itd. 

Taryfy prądu - czym są i czym się od siebie różnią? 

Taryfy energii elektrycznej stanowią cenowe plany i informacje o stawkach, na podstawie których użytkownicy płacą za wykorzystaną energię. Taryfy u wszystkich dostawców są identyczne, a dzielą się na: G11, G12 oraz G12w.

Najpopularniejszą z nich jest G11, nazywana stałą, w której cena za 1 kWh jest identyczna - niezależnie od pory dnia i nocy. Korzystają z niej przede wszystkim użytkownicy, którzy nie ogrzewają domu prądem.

Taryfa G12 nazywana jest dwustrefową, ponieważ ceny energii są niższe w godzinach nocnych i wyższe w ciągu dnia. Zaleca się ją gospodarstwom, w których jest ogrzewanie na prąd. Kiedy temperatura spada, ogrzewanie w nocy nie generuje aż tak wysokich kosztów.

W taryfie G12w ceny energii są niższe nie tylko w nocy, ale również w weekendy.

Natomiast najpopularniejszymi taryfami dla firm są taryfa stała - C11 oraz taryfa B, w której doba podzielona jest na kilka stref, a cena prądu w każdej z nich jest inna.

Jaki jest koszt prądu u różnych sprzedawców? 

Mimo że obowiązujące taryfy są takie same u każdego dostawcy, to właśnie od niego zależą ceny za prąd, dlatego warto je porównać przed podpisaniem umowy.

Ceny za 1 kWh w dużych miastach u największych dostawców:

  • Tauron 70-75 gr,
  • PGE - 74 gr,
  • Enea - 69 gr,
  • Energa - 78 gr

Co składa się na rachunek za energię elektryczną? 

Rachunek za energię elektryczną składa się z kilku elementów, które w sumie dają kwotę do zapłacenia.

Przede wszystkim płacimy za zużytą energię, a więc za prąd, który sprzedawca kupił w elektrowni. Cena ta zależy od ilości zużytego prądu oraz taryfy, która widnieje w umowie.

Płacimy również za dostarczenie prądu, a więc za sam fakt, że dzięki infrastrukturze elektrycznej prąd dociera do naszego gospodarstwa domowego.

Kolejnym elementem są opłaty państwowe, takie jak opłata kogeneracyjna, jakościowa i mocowa. Ostatnią składową rachunku za prąd jest opłata za dodatkowe usługi, takie jak elektroniczna faktura czy ubezpieczenie. 

Jak miejsce zamieszkania wpływa na koszt energii?

Miejsce zamieszkania ma spory wpływ na roczne opłaty za prąd. Stawki za 1 kWh są wyższe w stolicach województw i większych miastach. Najwyższe rachunki płacą mieszkańcy Gdańska - około 1861 zł rocznie. Warszawiacy znajdują się na drugim miejscu - 1823 zł rocznie, a mieszkańcy Poznania wydają na prąd dwieście złotych mniej, a więc nieco ponad 1600 zł.

Najniższe rachunki za prąd płacą mieszkańcy zachodnich województw. Przed podpisaniem umowy z dostawcą warto uwzględnić czynniki, takie jak miejsce zamieszkania i rodzaj ogrzewania w gospodarstwie domowym, a także dokładnie porównać ceny u konkretnych dostawców oraz taryfy.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: julianoambrosini / pixabay.com

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Maj 2022, 08:06

Ostatnio robiłem przeliczenia dla brata - zastanawiał się nad zmianą na G13 (Tauron - cenniki majowe) Srednio, dla jego profilu godzinowego wyszły mi z obliczeń następujące średnie ceny G11=0,6343zł G12w=0,5284zł G13=0,4404zł wszystko z VAT 5% (tarcza antyinflacyjna) ...

time image

Gość aaaaaaaaaaaaa

15 Maj 2022, 16:54

Ahh te artykuły, o wszystkim i o niczym, nic się nie dowiedziałem...

time image

Gość Marek

30 Mar 2022, 12:33

Ile zużywa rodzina 2+1? Chyba w 30m2 mieszkaniu. W domu 128m 4 pokoje 1800kWh to ja zużywamy w 6 mcy. Minimum. Rocznie 3,7 - 3,9.

time image

27 Lis 2021, 13:20

Bo to zależy kto sprzedaje.

time image

Gość Jurek

27 Lis 2021, 12:19

I nie się dowiedziałem ile kosztuje 1 kwh na II taryfie!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje