Praktyczne wskazówki przy dobieraniu drzwi wewnętrznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Praktyczne wskazówki przy dobieraniu drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz pełnienia funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model drzwi, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.

Mimo że w trakcie budowy murów i potem, kiedy zaczynają się prace wykończeniowe, nie wydaje się nam konieczne myślenie o drzwiach, które montuje się jako jeden z ostatnich elementów wystroju, to ważne jest odpowiednio wczesne podjęcie kilku decyzji, których będą od nas wymagać fachowcy: elektryk, tynkarz i glazurnik.

Granica między podłogą drewnianą i terakotową. Połączenie drewnianej podłogi z salonu z płytkami w łazience musi znaleźć się dokładnie pod skrzydłem drzwi. Wypadnie ono w innym miejscu, jeśli skrzydło będzie z przylgą, a w innym, jeśli będzie całkowicie wpuszczone w ościeżnicę (typu szwedzkiego). Obsadzenie futryny w otworze drzwiowym w zależności od grubości muru też może wyznaczyć tę granicę w różnych miejscach.

Miejsce zamontowania włącznika świat­ła. Włącznik powinien być umieszczony po tej samej stronie co klamka. Jeśli drzwi są dwuskrzydłowe, to umieszcza się dwa włączniki po ich obu stronach. Często zdarza się, że zmieniamy w stosunku do projektu pierwotnego drzwi lewe na prawe lub odwrotnie, albo kierunek otwierania drzwi nie do wewnątrz, a na zewnątrz pomieszczenia. Zwykle skrzydło drzwiowe powinno otwierać się na pustą ścianę, tak by nie zawężać wejścia lub nie zasłaniać widoku na pokój. Jednak czasami nie jest to tak oczywiste i, aby podjąć właściwą decyzję, trzeba pomyśleć, jak będą ustawione meble, jak będzie przebiegać komunikacja.

Tynkowanie otworu drzwiowego. Sposób tynkowania zależy od grubości ściany i szerokości osadzonej w niej ościeżnicy. Jeśli ościeżnica jest węższa niż grubość ściany, to trzeba ją ustawić w jednej linii ze ścianą od tej strony, gdzie chcemy wykończyć drzwi ozdobną, płaską listwą (opaską). Z drugiej strony trzeba otynkować otwór i wzmocnić narożnik ściany kątownikiem aluminiowym lub zamontować opaskę narożną.

Dodatki do drzwi wewnętrznych

Galanteria drzwiowa to jak biżuteria dla kobiety, zdobi i dopełnia efekt wizualny całości. Powinna mieć styl i klasę, być stosowana z umiarem i pasować do pozostałych elementów wystroju wnętrz.

Starannie wybierajmy więc klamki, szyldy, zamki łazienkowe, otoki do otworów wentylacyjnych, a także zawiasy i maskownice do nich oraz systemy prowadnicze do drzwi przesuwanych. Tu nie wolno odpuścić, bo wyposażenie najskromniejszych nawet drzwi w wysokiej jakości galanterię podniesie ich standard, wytrzymałość, funkcjonalność i poprawi ich wygląd.

Drzwi tradycyjne

Wszyscy je znamy, ale chciałabym zwrócić uwagę na szczegóły, od których zależy ich klasa i dobry wygląd. Nie opisuję tu technicznego standardu, skupiam się na estetyce.

Gładkie skrzydła oklejone fornirem naturalnym lub drewnopodobnym. Są tak skromne, że by dodać im szyku, warto wybrać takie z wyszukanymi okuciami i grubszym obłogiem lub frezowaną listwą tworzącą kant.

Skrzydło drzwi i ściana wokół oklejone są fornirem w prostokąty ułożone w szachownicę
Skrzydło drzwi i ściana wokół oklejone są fornirem w prostokąty ułożone w szachownicę (słoje w pionie i w poziomie). Gdyby nie mała obrotowa klamka, nie byłoby ich w ogóle widać. Takie drzwi mogą prowadzić do prywatnej części domu z sypialniami

Listewki mocujące szyby w drzwiach przeszklonych. Perfekcja ich docięcia pod właściwym kątem, subtelny kształt i staranny montaż wpływają na wygląd całych drzwi. Niedopuszczalne są widoczne gwoździe, wyciekający klej lub silikon. Grube, toporne wałki listewek też nie dodają klasy. 

Łączenia różnych gatunków i kolorów forniru jako wykończenie skrzydła. Jest to rozwiązanie obecnie często stosowane, ale bardzo zobowiązujące nas do stosowania takich samych połączeń w meblach. Lepiej zdecydować się na jeden kolor. Szczególnie jeśli powstałe w wyniku łączenia, wzory są zbyt wymyślne. Elegancja to prostota.

Zdobienia szyb w drzwiach. W dobie laserowych maszyn trawiących szkło producenci drzwi prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych wzorów. Powinniśmy być odporni na kiczowate dekoracje. Lepiej wybrać ozdobę w dużej skali np. drzewo na całej powierzchni drzwi niż stateczek wielkości znaczka pocztowego, umieszczony przy klamce.

Przykład stylowych drzwi z bocznymi przeszklonymi skrzydłami i górnym nadświetlem
Przykład stylowych drzwi z bocznymi przeszklonymi skrzydłami i górnym nadświetlem. Oddzielają dwie strefy w domu, przepuszczając światło w głąb

Drzwi tradycyjne. Radzę wybierać kształty uniwersalne, klasyczne, proste. Odstawmy do lamusa łuki jak czapka napoleońska, tak modne 15 lat temu.

Drzwi przesuwane, łamane, składane

Wszelkiego rodzaju skrzydła drzwi przesuwanych, łamanych czy składanych są dobrym zamiennikiem skrzydeł otwieranych tradycyjnie. Nadają się do większości pomieszczeń. Oszczędzają powierzchnię, ułatwiają komunikację w wąskim korytarzu i po otwarciu nie zastawiają mebli ustawionych blisko wejścia.

Drzwi dwuskrzydłowe przesuwane lub czteroskrzydłowe łamano-składane. Są idealnym rozwiązaniem do stosowania między pomieszczeniami, które czasami chcemy połączyć w jedną strefę (salon i gabinet, kuchnia i jadalnia, sypialnia i garderoba, hol i salon). Skrzydła takich drzwi mogą być identyczne jak pozostałe tradycyjnie otwierające się.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Wystarczy kupić odpowiedni model bez zamka, klamki i zawiasów i powiesić na górnej prowadnicy zamaskowanej listwą drewnianą. Można również zamontować drzwi w schowanej w ścianie kasecie, ale grubość tej ściany zwiększy się wówczas o około 15 cm.

Łamane skrzydło to wygodne rozwiązanie zamykające spiżarnię lub inne niewielkie pomieszczenie gospodarcze
Łamane skrzydło to wygodne rozwiązanie zamykające spiżarnię lub inne niewielkie pomieszczenie gospodarcze

Drzwi przesuwane lekkiej konstrukcji, takie jakie stosowane są do zabudowy wnęk (szafy, garderoby). W niektórych sytuacjach namawiam do zastosowania jako przegrody takich drzwi. Są lekkie, dają wiele możliwości aranżacyjnych, ale mają dwie wady: nie są barierą dźwiękową i do mocowania najczęściej potrzebują dolnej prowadnicy. Pomysł ten sprawdza się szczególnie, jeśli dzieląc przestrzeń, nie chcemy stawiać stałej ściany.

Najczęściej dotyczy to następujących sytuacji:

 • wydzielenie garderoby w dużej sypialni;
 • oddzielenie aneksu kuchennego od pokoju;
 • wydzielenie spiżarni w kuchni lub w holu;
 • oddzielenie części poddasza pod skosami, gdzie urządzimy przechowalnię rzeczy rzadko używanych, zapewniając sobie wygodny do nich dostęp;
 • zasłonięcie regałów bibliotecznych.
Biurko i fotel stoją tak blisko przejścia między pokojami, że tylko przesuwane drzwi (chowane w kasecie) umożliwiają swobodne przejście
Biurko i fotel stoją tak blisko przejścia między pokojami, że tylko przesuwane drzwi (chowane w kasecie) umożliwiają swobodne przejście. Rozwiązania jak z przedwojennego, mieszczańskiego domu, dodaje wnętrzu klasy
Przesuwane skrzydło drzwi od strony sypialni zamaskowane zostało taką samą tapetą, jaka przyklejona jest na sypialnianych ścianach, a od strony garderoby oklejone lustrem
Przesuwane skrzydło drzwi od strony sypialni zamaskowane zostało taką samą tapetą, jaka przyklejona jest na sypialnianych ścianach, a od strony garderoby oklejone lustrem. Czyż to nie ciekawsze i wygodniejsze rozwiązanie niż tradycyjne drzwi w banalnej okleinie drewnopodobnej, mocowane na zawiasach?

Drzwi harmonijkowe

Przydadzą się szczególnie do zamknięcia niewielkiego schowka, garderoby czy wnęki. Kojarzą się z tymczasowością, bylejakością, niską ceną, ale łatwym montażem. I na ogół to prawda, więc trudno traktować je jako drzwi reprezentacyjne. Są jednak chlubne wyjątki od reguły, drewniane panele z przeszkleniem w aluminiowych ramkach. Takie można zastosować nawet "na pokojach".

Alternatywne rozwiązania

Namawiam do rozwiązań niestandardowych, czasami nieco zapomnianych lub pogardzanych za tymczasowość, ale zawsze indywidualnych i niepowtarzalnych.

Oto kilka pomysłów godnych naśladowania:

 • drzwi zamaskowane takim samym materiałem jak ściana - tapetą, fornirem, plecionką, tkaniną;
 • skrzydła oklejone fototapetą iluzoryczną dającą wrażenie głębi, przestrzeni lub uzupełniającą wystrój o ciekawy element dekoracyjny;
 • stosowanie drzwi szklanych przezroczystych, kiedy potrzebujemy tylko przesłony cieplnej, nie wizualnej, np. między holem a salonem;
 • stosowanie drzwi szklanych matowych lub z folią, albo z wytrawionym dużym wzorem jako elementem dekoracyjnym;
 • stosowanie drzwi lustrzanych jako powiększających optycznie przestrzeń lub imitujących ją (np. dwa skrzydła chowające się w ścianie pozbawione ram; jeśli w pobliżu takich drzwi stoi kanapa, po zamknięciu skrzydeł osiągamy efekt, jakby we wnęce stała identyczna druga kanapa);
 • nadawanie skrzydłom drzwi indywidualnego stylu przez malowanie na nich dekoracji np. modnych obecnie graficznych kwiatów w rozmiarze maxi.

Ewa Milbert
architekt wnętrz

fot. otwierająca: Sapeli

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Romek

31 Sie 2016, 19:48

Ciekawy i fajny artykuł. Ja bym tu dodał jedynie radę żeby pamiętać o odpowiednim montażu, lub zatrudnieniu odpowiedniej ekipy. Bez tego, nawet najlepsze drzwi nie będą nam długo służyć.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA