Garderoba na poddaszu - jak urządzić ją z pomysłem i funkcjonalnością
Garderoba na poddaszu - jak urządzić ją z pomysłem i funkcjonalnością
Jednym ze sposobów zagospodarowania przestrzeni pod skosami na poddaszu jest urządzenie w tym miejscu garderoby. Trzeba ją jednak zaplanować w taki sposób, aby domownicy mieli możliwość przechowywania różnego typu ubrań i akcesoriów. Liczy się też wygodny dostęp do wszystkich rzeczy i stylistyczne dopasowanie zabudowy do wystroju wnętrz.
Garderoba na poddaszu to doskonały pomysł pod warunkiem, że będzie właściwie zaprojektowana. Pod skosami nie ma zbyt wiele przestrzeni, więc warto ją wykorzystać maksymalnie. W miejscach trudniej dostępnych można przechowywać ubrania czy przedmioty, z których na co dzień się nie korzysta (np. walizki, zapasową pościel, ręczniki). Obecnie w marketach budowlanych i wnętrzarskich znajdziemy wiele praktycznych gotowych elementów wyposażenia garderoby. Możemy je sami skompletować, zachowując jednocześnie określoną stylistykę. Duży wybór akcesoriów (koszyków, organizerów, wieszaków, drążków) sprawia, że nawet pod niskim skosem da się urządzić całkiem funkcjonalną przestrzeń.
Podczas planowania garderoby trzeba uwzględnić ilość i rodzaj rzeczy do przechowywania oraz indywidualne preferencje mieszkańców, co do sposobu ich składowania (szuflady, wieszaki, otwarte lub zamknięte szafki). Duża ilość długich płaszczy czy koszul wymaga np. zaplanowania więcej miejsca do wieszania ubrań. Często trzeba też znaleźć przestrzeń do trzymania rzeczy takich jak deska do prasowania, odkurzacz oraz niewymiarowych przedmiotów, np. dużych walizek czy sprzętu sportowego.
Dużą garderobę najprościej wyposażyć w zabudowę na wykonywaną wymiar. Warto dokładnie zaplanować, co konkretnie chcemy przechowywać i w jakiej ilości oraz dobrać odpowiednią kolorystykę i styl mebli. (fot. GTV)
W przestronnym wnętrzu oprócz pojemnych szaf możemy wygospodarować miejsce na toaletkę z lustrem czy wygodne siedziska. (fot. REJS)
Garderoba w sypialni lub w oddzielnym wnętrzu
Na poddaszu użytkowym oprócz garderoby często planuje się sypialnię. Bliskość tych pomieszczeń oznacza wygodę dla mieszkańców - wszystko jest wtedy "pod ręką" tuż po wstaniu z łóżka. Najprostszy wariant garderoby to zabudowana szafa znajdująca się w pokoju. W takim przypadku dużą wagę przywiązuje się do doboru jej frontów i drzwi - jeśli szafa jest częścią sypialni, dobrze jest zadbać nie tylko o jej funkcjonalny, ale i estetyczny charakter.
Do wyboru mamy szeroką gamę kolorów i faktur mebli, jak i sposobów otwierania drzwi szaf (przesuwne, uchylne, składane). Kolorystyka i wykończenie mebli (czy to modułowych, czy wykonywanych na wymiar) determinuje ich stylistykę. Jeśli zależy nam na wnętrzu skandynawskim, zdecydujmy się na białe wykończenie. W przypadku stylu industrialnego wybierajmy naturalne odcienie drewna w połączeniu z metalowymi nóżkami i detalami. Do modnego ostatnio stylu vintage będą pasować postarzane meble, zaś do aranżacji boho - naturalne i kolorowe dodatki czy siedziska.
Czasem najlepszym sposobem na wykorzystanie miejsca w małej garderobie na poddaszu jest wykonanie na wymiar szafy dopasowanej do skosów. (fot. z lewej: Komandor, fot. z prawej: Velux)
Z dużej sypialni możemy wydzielić garderobę za pomocą ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Prostszym rozwiązaniem będzie oddzielenie jej parawanem lub zasłoną na szynie przytwierdzonej do sufitu. Jeśli poddasze jest duże, garderoba zwykle stanowi oddzielne pomieszczenie i ma powierzchnię np. 20 m2 (dobrze jeśli jest do niej wejście bezpośrednio z sypialni). Przeznaczając na nią osobne wnętrze zyskujemy dodatkowe miejsce i wizualny porządek w pokojach - nie musimy przechowywać w nich ubrań, możemy zrezygnować ze stawiania tam masywnych szaf i komód.
W dużej garderobie mamy spore pole do popisu - możemy dokonać podziału na strefy przechowywania dedykowane poszczególnym członkom rodziny. Bez problemu znajdziemy też miejsce na prasowanie ubrań, fotel czy toaletkę z lustrem. Pamiętajmy jednak, że to, ile realnie przestrzeni uda się wygospodarować na zabudowę pod skosami zależy od wysokości ścianek kolankowych i kąta nachylenia dachu.
Wieszaki na spodnie i koszule mogą znajdować się na wysokości 70-90 cm od podłogi, jednak dłuższe ubrania, jak płaszcze czy sukienki, powinny wisieć na wysokości 130-140 cm. (fot. z lewej: GTV, fot. z prawej: REJS)
Meble na wymiar bądź modułowe
Skosy nadają wnętrzom pewnej dynamiki i są urokliwe, ale jednocześnie utrudniają zagospodarowanie przestrzeni. Standardowe meble nie mają szans dokładnie się tu wpasować, dlatego większość inwestorów decyduje się na meble na wymiar wykonane z laminowanych płyt wiórowych, tzw. meblowych, lub z płyt MDF lakierowanych albo pokrytych okleiną - naturalną bądź z folii PVC dostępnej w bardzo wielu wariantach kolorystycznych. W przeciwieństwie do mebli wolno stojących, zabudowa pod skosem stanowi stały element wnętrza.
Możemy jednak sami zadecydować, jaką głębokość, wysokość i rozstaw będą miały półki czy szuflady. W sytuacji, kiedy mamy do zagospodarowania skomplikowaną przestrzeń, idealnie byłoby więc zlecić wykonanie garderoby profesjonaliście. Bazując na dokładnych wymiarach pomieszczenia zaplanuje on umeblowanie z funkcjonalnym wykorzystaniem każdego centymetra powierzchni, wpasowując je idealnie w przestrzeń pod skosem. Fachowiec z doświadczeniem może zaproponować ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Wykonanie garderoby przez firmę to jednak niemały wydatek. Wiele firm specjalizuje się w takich zabudowach, więc nietrudno znaleźć wykonawcę. W przypadku, gdy oczekujemy niestandardowych rozwiązań, możemy zamówić projekt zabudowy u architekta wnętrz.
Garderobę ze skosami możemy też urządzić, dopasowując zestaw gotowych mebli modułowych o różnych wysokościach i funkcjonalności. Poszczególne elementy dokładnie dopasowujemy do wysokości wnętrza w konkretnym miejscu. Wiele zależy tu od naszej kreatywności. Przed rozpoczęciem planowania należy dokładnie zmierzyć przestrzeń i wymierzyć wysokość pod skosami - dzięki temu będziemy mieć pewność, jakie meble się zmieszczą i jak je rozmieścić. Nawet przy niskiej ściance kolankowej da się ustawić niewysokie komody.
Wysuwane drążki poprzeczne zapewniają łatwy dostęp do ubrań wiszących w głębi szafy. (fot. Amix)
Producenci oferują wiele praktycznych rozwiązań, które można zastosować wewnątrz zabudowy w garderobie, np. wysuwane podesty i specjalne szuflady. Dzięki tego typu udogodnieniom nawet mała garderoba będzie wygodna i pojemna. (fot. z lewej: Amix, fot. z prawej: REJS)
Rozplanowanie zabudowy
Wnętrze garderoby należy tak rozplanować, aby zapewniało wygodny dostęp do umieszczonych w niej rzeczy i jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Musimy dobrze przemyśleć układ półek, drążków, wieszaków. Najwięcej możliwości zapewniają duże pomieszczenia, gdzie przy długiej ścianie pozbawionej skosów można wstawić pojemną szafę lub zabudowę, a w niej znaleźć miejsce zarówno na ubrania wiszące (płaszcze, długie sukienki), jaki i na pozostałe rzeczy. Pod skosami można umieścić komody lub inne szafki. Tu liczy się wysokość ścianki kolankowej - może mieć ona zarówno 40 cm, jak i ponad 1 m. Przy niskiej (do ok. 70 cm) zmieści się mniejsza szafka, idealna do przechowywania bielizny, torebek, butów i różnych akcesoriów. W dolnej części garderoby dobrze sprawdzają się szuflady - dają łatwiejszy dostęp do schowanych nisko rzeczy, niż zwykłe półki. W przypadku wysokiej ścianki można rozważyć umieszczenie wieszaków na ubrania. Odzież można wieszać na drążkach poprzecznych lub podłużnych umieszczonych w szafkach, ewentualnie na stojaku wolno stojącym.
Mogłoby się wydawać, że przestrzeń pod skosami trudno wykorzystać w praktyczny sposób. Jednak przy niskiej ściance kolankowej da się ustawić pojemną komodę o odpowiedniej wysokości. Jeśli to możliwe, szafę najlepiej zaplanować na ścianie bez skosów. (fot. Fakro)
Eksperci radzą, aby drążki na rzeczy wiszące zamontować co najmniej na wysokości 90 cm, tak aby odzież nie dotykała podłogi - na koszule potrzeba minimum 90 cm, na spodnie 70 cm. Na wysokości 130-140 cm można swobodnie wieszać sukienki i płaszcze. Głębokość szafy z wieszakami powinna mieć minimum 60 cm, chyba że zastosujemy system wieszaków skośnych.
Standardowy odstęp między półkami to 25-40 cm. Długość półki (bez podparcia) może wynosić maksymalnie 80-85 cm, w przeciwnym razie przy dużym obciążeniu może się wyginać. W utrzymaniu porządku w garderobie pomogą różnego typu pudełka, kosze, boksy, w których można trzymać bieliznę lub drobne przedmioty. Żeby wygodnie przechowywać krawaty, biżuterię czy zegarki, trzeba zaopatrzyć się w dedykowane do tego organizery.
Trzeba też przemyśleć, czy zabudowa ma być z frontami, które wizualnie pozwalają zachować porządek i nadają przestrzeni ład, czy też bez frontów. Jeśli mamy wąskie przejście i niewiele miejsca na otwieranie drzwiczek, wygodniej będzie z ich zrezygnować.
W garderobie pod skosami wykorzystanie przestrzeni jest ważne, ale równie istotne jest, abyśmy mogli się w tym wnętrzu swobodnie poruszać. Z tego powodu pomiędzy szafami trzeba zostawić ok. 90 cm wolnego przejścia.
Przechowywanie złożonych ubrań lub bielizny w szafach ułatwią pojemne kosze metalowe bądź rattanowe. (fot. GTV)
Dzięki specjalnym organizerom na biżuterię łatwo utrzymać porządek w akcesoriach. (fot. GTV)
W dolnej części zabudowy najwygodniej jest trzymać buty i rzadziej używane przedmioty. (fot. z lewej: GTV, fot. z prawej: REJS)
W męskiej garderobie nie może zabraknąć wkładów z przegródkami na krawaty i zegarki. (fot. REJS)
Oświetlenie i wentylacja
W każdej garderobie istotne jest odpowiednio zaplanowane oświetlenie. Duża lampa wisząca mogłaby tu przeszkadzać w otwieraniu szafek - lepiej zastąpić ją plafonem, kinkietami lub reflektorkami sufitowymi. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie pasków LED wzdłuż krawędzi mebli. Ważne jest również oświetlenie wnętrza szaf, np. włączające się automatycznie po otwarciu drzwi. Optymalnie, jeśli w garderobie znajduje się okno dachowe. Pamiętajmy też, aby zadbać o wentylację w pomieszczeniu - w tej kwestii sprawdzi się okno połaciowe, które można rozszczelnić, kratka wentylacyjna albo otwory lub podcięcie w drzwiach.
Redaktor: Małgorzata Kolmus fot. otwierająca: wygenerowana przez AI
Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.
Jestem pod dużym wrażeniem powyższych szaf. Nie sadziłam, że szafa może aż tak wpłynąć na całe wnętrze. Najbardziej mnie urzekła szafa Komandora - ciemny brąz z jasnym beżem - świetne zestawienie kolorów!