Jak zagospodarować garderobę o powierzchni 10,5 m2?

Jak zagospodarować garderobę o powierzchni 10,5 m2?

Kończymy etap wykańczania naszego pierwszego domu. Nie korzystamy z usług architekta wnętrz. Sami wszystko planujemy i wybieramy wyposażenie. Cały parter i sypialnie oraz łazienka na piętrze są już gotowe. Została nam do urządzenia garderoba przy małżeńskiej sypialni. Jest spora, bo ma 3 m szerokości i 3,5 m długości. W jaki sposób najlepiej zagospodarować taką przestrzeń, jakie systemy zastosować - półki, kosze, wieszaki?

Streszczenie artykułu
Właściciele kończą wykańczanie swojego pierwszego domu, samodzielnie planując aranżacje wnętrz. Na ostatnim etapie pozostała im do zagospodarowania przestronna garderoba o powierzchni 10,5 m² przy sypialni. Przy projektowaniu zaleca się montaż zabudowy na wszystkich ścianach, sięgającej od posadzki do sufitu, z głębokością półek wynoszącą co najmniej 60 cm, z odpowiednim miejscem na swobodne przymierzanie ubrań. W garderobie można umieścić systemy półek, koszy i wieszaków dostosowane do rodzaju przechowywanych ubrań. Dobrze sprawdzą się pantografy, wysuwane półki i szuflady na mniejsze przedmioty oraz specjalne wkłady do biżuterii i dodatków. W zależności od lokalizacji wejścia garderoba może być wyposażona w drzwi przesuwne, składane lub rozwierane, a także oddzielona zasłoną. Na podłodze najlepiej sprawdzą się łatwe do czyszczenia płytki ceramiczne, panele lub parkiet. Ściany powinny być pokryte materiałem odpornym na zmywanie, co pozwoli na ich łatwą konserwację. Oświetlenie warto uzupełnić o reflektory LED i naturalne światło, jeśli pomieszczenie ma okno. W garderobie istotna jest też sprawna wentylacja, szczególnie w pomieszczeniach bez okien.

Przy projektowaniu aranżacji garderoby, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wielkość i kształt pomieszczenia, ale też ulokowanie drzwi i okien (jeśli tam są), grzejnika oraz oświetlenia.

Z podanych wymiarów wynika, że wnętrze, w którym chcecie Państwo urządzić garderobę, jest duże (10,5 m2) i o prawie kwadratowym rzucie. Optymalnie będzie ustawić regały do przechowywania przy każdej ścianie. Najlepiej wykonać zabudowę sięgającą od posadzki do sufitu o głębokości co najmniej 60 cm i dokładnie przemyśleć, w jaki sposób ją podzielić. W garderobie powinno być miejsce na to, by przymierzyć ubranie. Do tego potrzeba przynajmniej 100 cm, optymalna odległość między dwoma ciągami szaf to ok. 150 cm.

Przy węższym boku można ustawić toaletkę, lustro, fotel do odkładania ubrań albo komodę na bieliznę, akcesoria i biżuterię. Można też na środku pomieszczenia zaplanować wyspę z szufladami na takie drobiazgi.

Przy dzieleniu przestrzeni w szafach, należy uwzględnić rodzaj ubrań oraz wielkość i kształt innych przechowywanych przedmiotów.

Dobrze jest część przestrzeni przeznaczyć na magazynowanie rzadko używanych przedmiotów, takich jak walizki, sprzęt sportowy, a także wydzielić kącik gospodarczy na odkurzacz i inne tego typu sprzęty.

Planowanie warto zacząć od analizy możliwości pomieszczenia i zamontowania najbardziej wygodnych drzwi. Jeżeli otwór wejściowy usytuowany jest na środku jednej ze ścian, można go wyposażyć w skrzydło przesuwne - poruszające się np. po dekoracyjnej szynie albo schowane w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Skrzydło poruszające się po ścianie będzie efektowne, ale mniej wygodne, bo ograniczy przestrzeń do zagospodarowania przy tej ścianie. Tego problemu unikniemy po zamontowaniu skrzydła składanego, dzielącego się na dwa ruchome segmenty lub tradycyjnego rozwieranego. Niezależnie od wybranej opcji, skrzydło powinno pasować do pozostałych drzwi w domu, najłatwiej to osiągnąć poprzez zastosowanie jednej serii. Można też wejście do garderoby oddzielić zasłoną z grubej tkaniny - taką samą, jaka będzie zawieszona na oknach.

Garderobę można zamknąć drzwiami przesuwnymi (fot. z lewej: Komandor) lub składanymi (fot. z prawej: Raumplus).

Warto pamiętać, że oprócz tej obok sypialni (najlepiej każdego z członków rodziny) niezbędna jest garderoba albo duża szafa w wiatrołapie na odzież wierzchnią i buty. Poza tym dodatkowe miejsce do przechowywania można zorganizować np. pod schodami prowadzącymi na piętro. W każdym domu przydadzą się również pomieszczenie gospodarcze i spiżarnia.

Wykończenie wnętrza

Podłoga w garderobie powinna być łatwa do odkurzenia i umycia na mokro. Praktyczne są płytki ceramiczne, panele, parkiet drewniany. Nie zaleca się stosować tu grubej wykładziny lub dywanu.

Ściany warto pomalować farbą odporną na zmywanie albo wytapetować. Dzięki temu będzie można je przecierać wilgotną szmatką.

W garderobie bardzo ważne jest oświetlenie. Najlepiej jeżeli znajduje się w niej okno, przez które wpada naturalne światło. Dobrze jest wyposażyć je w żaluzję lub roletę, która zabezpieczy ubrania przed płowieniem od słońca, a także moskitierę chroniącą przed owadami. Przydadzą się tutaj lampki LED, montowane w suficie podwieszanym, albo obrotowe reflektorki, kierujące strumień światła do wnętrza półek.

Bardzo ważna jest też sprawna wentylacja. W pomieszczeniu bez okna warto zamontować kratkę wentylacyjną w ścianie pomiędzy garderobą i sypialnią oraz drzwi z podcięciem (w przypadku wentylacji grawitacyjnej) lub anemostaty (w mechanicznej z rekuperatorem).

Wyposażenie

Podczas planowania układu półek i wieszaków, należy wziąć pod uwagę to, jakie przedmioty będą na nich przechowywane. Warto zaopatrzyć się w systemy przewidziane do konkretnych części garderoby. Wprawdzie można bazować na pudełkach i tekstylnych organizatorach, ale lepiej od razu zainwestować w odpowiednie szuflady, wieszaki, pantografy, kosze i wysuwane cargo, które znacznie ułatwią korzystanie z szaf.

Drążki długości do metra przytwierdza się do ściany lub sufitu, aby pod wpływem ciężaru ubrań się nie odkształcały. Ponadto odsuwa się je od ściany na ok. 40 cm, żeby swobodnie umieścić na nich wieszak z ubraniem. Jeżeli wnęka jest płytka (standardowa powinna mieć 60-70 cm), ale ma co najmniej 55 cm, można zamontować wieszak wysuwany do przodu spod półki.

W wysokich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się pantografy (drążki z uchwytem, który służy do ich opuszczania, aby był swobodny dostęp do odzieży). Ubrania sezonowe powinny wisieć na dolnych drążkach, te na inne pory roku trzymamy wysoko.

Ubrania i dodatki można przechowywać w przezroczystych wysuwanych pojemnikach
Ubrania i dodatki można przechowywać w przezroczystych wysuwanych pojemnikach. (fot. Leroy Merlin)

Bluzki, swetry

Ubrania, które się nie gniotą, najlepiej przechowywać złożone na półkach lub w wysuwanych szufladach lub koszach. Dzięki możliwości wysunięcia półki, odzież łatwiej znaleźć i wyjąć. Szuflady najczęściej mają 20-30 cm wysokości i szerokość od 50 do 100 cm. Grube albo długie swetry, zajmujące dużo miejsca na standardowych półkach, można ułożyć w wysuwanych ażurowych koszach. Podobnie jak ręczniki i pościel.

Spodnie, spódnice, sukienki

Spodnie wygodnie jest powiesić na wysuwanych wieszakach. Zmieści się na nich co najmniej kilka par. Tak przechowywane nie będą się gnieść. Wieszaki są oferowane w kilku szerokościach, od 50 do 100 cm, i głębokości ok. 50 cm.

Spodnie (fot. z lewej: Rejs) i koszule (fot. z prawej: Amix) można powiesić na wysuwanych stelażach

Garnitury, długie sukienki, płaszcze

Dłuższe ubrania najlepiej trzymać na wieszakach zawieszonych na drążku. W wysokich szafach warto zamontować drążki na dwóch poziomach, co dwukrotnie zwiększy przestrzeń do przechowywania odzieży. Pomocny przy zdejmowaniu ubrań zawieszonych wysoko jest pantograf, czyli drążek zamontowany na podnośnikach. Dzięki nim nie ma problemu z dostępem do tych rzeczy, bo drążek opuszcza się, by odzież była w zasięgu ręki. Zdjęcie lub powieszenie wieszaka jest łatwe i nie wymaga używania krzesła. Maksymalny udźwig tych elementów wyposażenia to kilkanaście kilogramów. Pantografy mają regulowaną szerokość, w kilku zakresach od 450 do 1100 mm.

Pantograf umożliwia zdejmowanie ubrań wysoko zawieszonych bez konieczności korzystania ze stołka lub drabinki
Pantograf umożliwia zdejmowanie ubrań wysoko zawieszonych bez konieczności korzystania ze stołka lub drabinki. (fot. Rejs)

Buty

Obuwie najlepiej przechowywać w wysuwanych odpowiednio wyprofilowanych stelażach, montowanych w dolnych częściach garderoby albo na wysuwanych półkach. Tak traktowane nie zdeformują się, ani nie pobrudzą. Każda para będzie miała osobne miejsce. Rzadziej używane obuwie dobrze jest przechowywać w oznaczonych (np. naklejonym zdjęciem pantofla) lub przezroczystych pudełkach. Dzięki temu łatwo można znaleźć potrzebne w danej chwili buty.

Buty umieszczone w garderobie wygodnie wyjmuje się z wysuwanych półek
Buty wygodnie wyjmuje się z wysuwanych półek. (fot. Amix)

Dodatki i biżuteria

Drobne rzeczy, takie jak paski, apaszki, krawaty, najlepiej przechowywać w szufladach ze specjalnymi wkładami. Podobnie jak bieliznę i skarpetki. Zaleca się je posegregować, np. kolorystycznie, i trzymać we wkładach.

Biżuterię można ułożyć w płytkich szufladach (5 lub 8 cm wysokości) wyściełanych miękką tkaniną, np. aksamitem, i wyposażonych w specjalne przegródki. Dzięki temu nie będą się mieszać, plątać i rysować. Łatwiej też będzie je znaleźć, gdy będą potrzebne. Liczne warianty wkładów dostępne są w wielu konfiguracjach i wymiarach, można je więc dopasować do prawie każdej szuflady.

Dodatki ułożone w garderobie na wysuwanych półkach i w szufladach
Dodatki ułożone na wysuwanych półkach i w szufladach. (fot. Studio Estima)
Biżuterię w garderobie dobrze jest przechowywać w niskich szufladach z przegródkami, wyściełanych miękkim materiałem
Biżuterię dobrze jest przechowywać w niskich szufladach z przegródkami, wyściełanych miękkim materiałem. (fot. IKEA)

Rzeczy rzadko używane

Walizki, torby podróżne, sprzęt sportowy (rakiety do tenisa, narty i buty narciarskie, kaski), kombinezony najwygodniej jest przechowywać na najwyższych półkach. Sporadycznie używane nie będą zabierać miejsca przedmiotom, z których korzysta się na co dzień. Wysokość półek powinna być odpowiednia do magazynowanych rzeczy. W wysuwanych ażurowych koszach lub przezroczystych pojemnikach, zamocowanych na dole szafy, można składować kołdry, poduszki i koce.

Sprzęty i preparaty do sprzątania

Jeżeli w domu nie ma kącika gospodarczego, np. w kotłowni, garażu, można takie miejsce zaplanować w garderobie. Znajdzie się tu odkurzacz, deska do prasowania, żelazko, wiadro i mop oraz środki czystości. Do zawieszenia rury od odkurzacza można wykorzystać stelaż, na którym będzie przechowywana bez jej skręcania. Przytwierdza się go do ściany lub do wewnętrznej strony frontu szafy albo drzwi. Można wybrać wieszak z kilkoma ażurowymi półkami na detergenty i akcesoria do sprzątania, z haczykami i uchwytami na mopy i szczotki. Odkurzacz można też trzymać na wysuwanym stelażu, który pomieści także rurę i akcesoria. Najczęściej taki element na środki do czyszczenia wyłożony jest antypoślizgową matą, dzięki czemu butelki nie przesuwają się podczas jego wysuwania. Detergenty równie wygodnie przechowuje się w szufladach, cargo albo w koszykach zawieszonych na drzwiach szaf lub bezpośrednio na ścianie.

Wygodnym pomysłem na kącik gospodarczy jest wysuwany kosz na odkurzacz i inne sprzęty do sprzątania
Wygodnym pomysłem na kącik gospodarczy jest wysuwany kosz na odkurzacz i inne sprzęty do sprzątania. (fot. Rejs)

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: materiały prasowe Komandor

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie wymiary ma garderoba i jak najlepiej zagospodarować tę przestrzeń?

    Garderoba ma wymiary 3 m x 3,5 m, co daje 10,5 m² o niemal kwadratowym rzucie. Najlepiej umieścić zabudowę przy każdej ścianie, sięgającą od posadzki do sufitu, z głębokością przynajmniej 60 cm. Zalecana jest też przestrzeń o szerokości ok. 150 cm między ciągami szaf, by było wygodne miejsce na przymierzanie ubrań.
  • Jakie wyposażenie wybrać do przechowywania ubrań i dodatków w garderobie?

    Należy zastosować półki, kosze, wysuwane wieszaki, pantografy oraz cargo, które ułatwią dostęp do odzieży i dodatków. Wysuwane szuflady i kosze sprawdzą się do bluzek i swetrów, a wysuwane wieszaki do spodni i spódnic. Dla biżuterii i drobiazgów polecane są szuflady z przegródkami.
  • Jakie elementy są kluczowe przy planowaniu drzwi do garderoby?

    Drzwi można wybrać przesuwne, składane, rozwierane lub oddzielić garderobę zasłoną. Jeśli otwór wejściowy znajduje się na środku ściany, najlepszym wyborem będą drzwi przesuwne, aby oszczędzić miejsce, ale można również zamontować drzwi składane lub tradycyjne.
  • Jakie są zalecenia dotyczące oświetlenia i wentylacji w garderobie?

    Oświetlenie najlepiej zapewnić przez okno z roletą lub żaluzją, by chronić ubrania przed słońcem, a w miejscach bez okna - oświetlenie LED lub reflektory. Wentylacja powinna być sprawna, z kratką wentylacyjną lub anemostatem, zwłaszcza w pomieszczeniach bez okna.
  • Jakie materiały wybrać na wykończenie podłóg i ścian w garderobie?

    Na podłogę zaleca się płytki ceramiczne, panele lub parkiet, które są łatwe do odkurzenia i mycia. Ściany powinny być pokryte farbą odporną na zmywanie lub tapetą, by można było je łatwo przetrzeć wilgotną ściereczką.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz