Które akcesoria do centralnego odkurzacza warto kupić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Które akcesoria do centralnego odkurzacza warto kupić?

Sprzątanie za pomocą centralnego odkurzacza wymaga użycia akcesoriów, podobnych do tych, które są używane z tradycyjnym odkurzaczem. Standardowy zestaw przyrządów (kupowany w komplecie z jednostką centralną) obejmuje zwykle wąż, rurę teleskopową, ssawki, szczotkę uniwersalną, wieszak na wąż oraz torbę na akcesoria. Zobaczmy, jakie jeszcze dodatki mogą ułatwić domowe porządki.

Akcesoria do centralnego odkurzacza - szczotki, ssawki, miotełki

Podstawowy pakiet akcesoriów można rozbudować m.in. o małe szczotki, przeznaczone specjalnie do czyszczenia grzejników, żaluzji czy rolet przeciwsłonecznych. Do odkurzania dywanów, wykładzin i tapicerek poleca się turboszczotki, a do twardych posadzek - szczotki z długim włosiem. Właścicielom zwierząt dedykowane są końcówki do wyczesywania czworonogów i usuwania sierści z tapicerki, dywanów.

Do sprzątania samochodu i garażu najlepiej kupić osobny zestaw (wąż, rurę, końcówki) - tzw. garażowy - nie będzie trzeba się martwić, że szczotki używane w pomieszczeniu gospodarczym zbytnio się zabrudzą. Ponadto w zestawie takim znajdują się specjalne końcówki do sprzątania samochodu. Dodatkowy zestaw warto też kupić do odkurzania poddasza albo piętra - nie będzie trzeba nosić węża i szczotek z dołu na górę i z powrotem.

Odkurzacz centralny ze specjalną końcówką do wykładzin
Dzięki rozmaitym końcówkom, za pomocą centralnego odkurzacza posprzątamy zarówno podłogi drewniane, dywany, jak i tapicerkę samochodu (fot. Dominujące Systemy)

Akcesoria do centralnego odkurzacza - węże (nie)standardowe

Węże przeznaczone do centralnego odkurzania są lekkie, giętkie i znacznie dłuższe, niż te przy odkurzaczach przenośnych - mogą mieć 7, 9, 12 albo 15 m długości. Sprzątanie zakamarków czy wysoko zamocowanych półek nie stanowi więc problemu. Jednak im krótszy wąż, tym mniej się plącze i łatwiej go przenosić oraz przechowywać. Im zaś dłuższy, tym większy opór przepływu powietrza, ale taki model umożliwia zaplanowanie mniejszej liczby gniazd ssawnych. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mebli albo narożników ścian podczas sprzątania, warto kupić bawełniany pokrowiec na wąż.

Za pomocą węża uruchamia się odkurzanie - najczęściej poprzez włożenie go do gniazda ssawnego, umieszczonego w ścianie, albo włączenie przycisku w rączce. Oprócz tradycyjnych węży ssawnych producenci oferują też bardziej nowatorskie rozwiązania. Tzw. wąż rozciągany można wydłużyć nawet kilkakrotnie na czas sprzątania, a po skończeniu pracy bez problemu schować go w szufladzie (podczas codziennego sprzątania nie jest on jednak w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnego węża).

Montowane są również systemy z wężami chowanymi w rurociągu. Do pracy wyciąga się je z poszczególnych gniazd ssawnych (na odpowiednią długość) i podłącza doń teleskopową rurę. Rozwiązanie to jest jednak bardzo kosztowne i rzadko stosowane. Kolejną opcję stanowią poręczne 5-7 m węże znajdujące się w niewielkich kasetach, umieszczanych wewnątrz szafki kuchennej czy w garażu (oczywiście tak jak wszystkie pozostałe rodzaje węży, podłączone są one do rurociągu).

W garażu dość często montuje się kasety z tzw. wężem do szybkiego sprzątania
W garażu dość często montuje się kasety z tzw. wężem do szybkiego sprzątania, który jest dość krótki, a więc poręczny (fot. Vacuflo)

Akcesoria do centralnego odkurzacza - rozmaite separatory

W wielu domach niezbędne okazują się separatory, umożliwiające zbieranie zanieczyszczeń, których standardowo nie należy sprzątać za pomocą odkurzacza centralnego, bo mogłyby uszkodzić jednostkę (płyny oraz popiół i sadza z kominka lub kotła). Separator to zbiornik składający się z pojemnika na odpadki i filtra. Na rynku znajdziemy separatory uniwersalne oraz przeznaczone do usuwania konkretnego rodzaju zanieczyszczeń, na przykład popiołu, wody itd.

Separator zanieczyszczeń
Z jednej strony separatora podłącza się wąż ssawny - który łączy go z instalacją centralnego odkurzania - a z drugiej krótką rurę (wąż) do zbierania nieczystości (fot. L. Jampolska)

Redaktor: Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: UST-M

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!