PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Czy odkurzacze centralne są dobre dla alergików?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Odkurzanie bywa dla alergików prawdziwą zmorą. Powodujące uczulenie alergeny, takie jak pyłki czy roztocza w kurzu, wsysane są przez odkurzacz i częściowo wydmuchiwane z niego wraz z powietrzem. Wzbijają się w górę, powodując atak kichania i łzawienia oczu. Dlatego tak istotny w przypadku alergików jest przemyślany wybór odkurzacza. Wśród najbardziej polecanych rozwiązań jest centralny system odkurzania.

Alergia to powszechny problem

Szacuje się, że co trzecia osoba na świecie zmaga się z alergią. Najczęściej choroba ta diagnozowana jest u dzieci i osób młodych. Na alergiczny nieżyt nosa choruje od 10 do 25% populacji, czyli nawet 500 milionów osób na świecie. Najczęściej za katar sienny odpowiedzialne są pyłki roślin, ale nieprzyjemne kichanie i swędzenie oczu powodują również roztocza kurzu domowego.

Niepokojące są również dane dotyczące astmy – w zależności od kraju zapada na nią od 1 do 18% jego mieszkańców. Co ciekawe, na tę chorobę bardziej narażone są kobiety. Na całym świecie choruje na nią ok. 300 mln osób. Jedną z tych czynności, które gwałtownie nasilają objawy alergii, jest odkurzanie. Podczas odkurzania pył oraz roztocza unoszą się, co wzmaga dolegliwości związane z alergią.

Częściowym rozwiązaniem może być zakup odkurzacza z filtrem HEPA. Bo o ile standardowe filtry używane w odkurzaczach nie wyłapują alergenów, o tyle HEPA, czyli wysokowydajny filtr cząstek stałych, radzi sobie z nimi całkiem dobrze. Niestety, wymaga czyszczenia i wymiany, co ponownie naraża alergików na kontakt ze środowiskiem alergenów.

Odkurzacze centralne - dlaczego alergicy je pokochają?

Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem dla alergików są odkurzacze centralne, które całkowicie usuwają zassane powietrze wraz z alergenami poza budynek.

Jak działają odkurzacze centralne?

Zebrany podczas odkurzania pył i kurz za pośrednictwem węża transportowany jest do instalacji PVC, która jest rozmieszczona w ścianach, a stamtąd – po przejściu przez system filtrów – do jednostki centralnej, na zewnątrz budynku.

Zatem w odkurzaczach centralnych wydmuch zasysanego powietrza nie następuje z powrotem do pomieszczenia, a szkodliwe alergeny na stałe zostają usunięte z domu. Dzięki temu osoby uczulone chronione są przed kontaktem nawet ze śladowymi ilościami alergenów, które mogą przedostać się przez filtr.

Schemat instalacji centralnego odkurzania
Schemat instalacji centralnego odkurzania

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Przy wyborze odkurzacza centralnego należy zwrócić szczególną uwagę na moc ssania, bowiem to od tego parametru zależy dokładność odkurzania, a co za tym idzie, gwarancja usunięcia wszystkich alergenów z czyszczonych powierzchni. Duża moc ssania (powyżej 380 airwattów) zapobiega również osadzaniu się kurzu i roztoczy na ściankach rur, a przecież tym, na czym najbardziej zależy osobom uczulonym, jest całkowite usunięcie alergenów z pomieszczeń mieszkalnych.

Warto przy tym wiedzieć, że na polskim rynku polecane są urządzenia dwóch czołowych producentów – firmy Venton oraz Enke, których wyłącznym importerem jest firma Comfort System. W zakresie mocy ssania, firma Venton oferuje odkurzacze osiągające - w zależności od modelu - moc ssącą od 457-680 airwattów, przy czym wyższe zakresy dedykowane są dużym obiektom komercyjnym.

Enke posiada w swojej ofercie odkurzacz o mocy ssącej od 390 do 450 airwattów. Obie firmy wyposażyły swoje urządzenia w doskonałej jakości silniki. W przypadku firmy Venton jest to turbina typu By-pass marki Ametek o mocy 1,8 kW z systemem Soft Start. Porównywalne parametry oferują odkurzacze firmy Enke, w których moc silników osiąga wartość aż 1,9 kW.

Ważnym parametrem odkurzacza jest również dobrej jakości system filtracji. W tym zakresie na uwagę zasługuje m.in. seria odkurzaczy centralnych Venton, opatrzona znakiem Perfect Filtration, który poświadcza wyposażenie odkurzacza w najwyższej klasy trójstopniowy system filtracji tj. podwójny filtr cykloniczny oraz dokładny wkład filtracyjny.

Odkurzacze produkowane przez Enke również charakteryzują się doskonałym systemem filtracji, na który składają się filtr dokładny poliestrowy oraz filtr wstępny z mikrowłókniny. Firma wypuściła również pionierską serię HF, wyposażoną w system filtracji hybrydowej, który opiera się na połączeniu trzech współdziałających ze sobą systemów filtracji: filtracji cyklonicznej, filtracji poprzez samoczyszczący worek odwrócony oraz filtracji dokładnej (filtr poliestrowy), chroniącej turbinę jednostki.

Budowa odkurzacza centralnego Enke
Budowa odkurzacza centralnego Enke

Zarówno firma Venton jak i Enke oferują odkurzacze, których liczne walory doceniane są przez ich obecnych użytkowników. Szczególną uwagę zwracają oni m.in. na cichą pracę tych urządzeń, która zapewnia duży komfort sprzątania.

Odkurzacze centralne nie tylko dobre dla zdrowia

Rozwój technologii sprawia, że życie osób o szczególnych potrzebach staje się coraz łatwiejsze. Systemy odkurzaczy centralnych są tego doskonałym przykładem, bowiem w znaczący sposób ułatwiają alergikom codzienne funkcjonowanie.

Dzięki szerokiej gamie szczotek i akcesoriów są w stanie dotrzeć w najgłębsze zakamarki domu, radykalnie usuwając z niego pyłki, kurz i roztocza. Odkurzanie przy pomocy odkurzacza centralnego jest nie tylko dobre dla zdrowia, ale również bardzo dokładne, ciche i komfortowe.

Turboszczotka do tapicerki (fot. 1),  miękka szczotka do delikatnych powierzchni i zakamarków (fot. 2, 3)
Turboszczotka do tapicerki (fot. 1),  miękka szczotka do delikatnych powierzchni i zakamarków (fot. 2, 3)

źródło i zdjęcia: Comfort System