PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Warto to mieć! Odkurzacz centralny w pytaniach i odpowiedziach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

System centralnego odkurzania to instalacja, do której inwestorów nie trzeba już  przekonywać. Nowoczesna technologia podzespołów odkurzaczy centralnych ENKE,  VENTON i DISAN, estetyczne wzornictwo widocznych elementów (gniazdka ssące, korpus jednostki centralnej, akcesoria do sprzątania) gwarantują sprzątanie skuteczne, szybkie i komfortowe.

Odkurzacze centralne ENKE, VENTON i DISAN, będące od ponad 20 lat w ofercie ich wyłącznego importera, Firmy COMFORT SYSTEM, sprawnie działają w setkach domów mieszkalnych, hoteli i biur w Polsce.

Wybrane modele odkurzaczy centralnych
Wybrane modele odkurzaczy centralnych

Cenne doświadczenia zebrane w ciągu lat przez doradców technicznych COMFORT SYSTEM pozwalają na zebranie najczęściej pojawiających się (w różnych momentach planowania i prowadzenia budowy) pytań od inwestorów i udzielenie istotnych rad i wyjaśnień. Oto kilka z nich:

Gdzie najlepiej zamontować odkurzacz i jak dużo miejsca zajmuje?

Odkurzacz powinien znajdować się na najniższej kondygnacji budynku - w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym  lub garażu. Jego  wymiary - ok. 120 cm wys. i 35 cm średnicy.

Schemat instalacji centralnego odkurzania
Schemat instalacji centralnego odkurzania

Ile gniazd powinno być w budynku?

Ich ilość ogranicza się do niezbędnego minimum - tak, aby wężem ssącym o dług. 9 mb wygodnie i niezależnie od ustawienia mebli, posprzątać  żądaną powierzchnię. Najczęściej są  to 2 gniazda na kondygnacji.

Wybrane modele gniazd ssących
Wybrane modele gniazd ssących

Czy wydmuch z odkurzacza musi być wyprowadzony na zewnątrz?

Tak, zdecydowanie zaleca się wyprowadzenie wydmuchu powietrza na zewnątrz budynku. Można to wykonać przez bezpośrednie przejście w ścianie budynku lub wyprowadzić wydmuch do wolnego kanału w kominie wentylacyjnym. Wyjątkowo, jeśli nie ma tej możliwości, należy zastosować dodatkowy filtr wydmuchu za tłumikiem odkurzacza.

Mam już zmontowane w ścianach puszki gniazd ssących, czy wszystkie typy gniazd dostępne na rynku będą do nich  pasowały?

Nie - są różne typy puszek podejściowych i należy dopasować odpowiednie gniazdo do zamontowanej puszki. Te informacje podaje zawsze dostawca gniazdek i należy to ustalić przed zakupem gniazd.

Na jakiej wysokości montuje się gniazda ssące?

Zazwyczaj na tych samych wysokościach, co gniazda wtykowe elektryczne.

Jaki zasięg ma wąż ssący w przeliczeniu na m2?

Najczęściej stosowane są węże ssące o dł. 9 mb – daje to możliwość posprzątania powierzchni około  90-120m2, zależnie od rozkładu pomieszczeń.

Jak często należy wymieniać filtr w odkurzaczu i jak często opróżniać zbiornik na śmieci?

W nowoczesnych jednostkach, np. VENTON czy ENKE, elektronika odkurzacza  informuje o konieczności wymiany filtra lub worka na śmieci. Najczęściej śmieci wyrzuca się tylko 2 razy w roku a filtr wymienia jedynie co 4-5 lat!

Jak często potrzebny jest profesjonalny serwis systemu?

Producenci odkurzaczy VENTON i ENKE zalecają serwis co 2-3 lata.

Czy można zainstalować system centralnego odkurzania w domu już zamieszkałym?

Tak, oczywiście - wymaga to jedynie drobnych prac adaptacyjnych i trochę pomysłowości, aby uniknąć później zbędnych napraw. Instalację można poprowadzić w kominach wentylacyjnych, nie wkuwając się w ściany albo obudować  płytą gipsowo-kartonową lub dostać się do odpowiedniego miejsca do montażu  gniazd z sąsiadujących pomieszczeń (np. z garażu lub schowków).

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, które tu się  nie znalazły, z przyjemnością na wszystkie osobiście i wyczerpująco odpowiemy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi: Robert Zdybel - 609 321 261, Jakub Szymański - 601 706 585, Łukasz Ryfa - 609 321 161 i zakupu systemów ENKE, VENTON lub DISAN - odkurzacze tych sprawdzonych, solidnych marek nigdy Państwa nie zawiodą, a nasza Firma IMPORTER COMFORT SYSTEM gwarantuje profesjonalną obsługę także przez sieć największych hurtowni instalacyjnych (Bims Plus, Hydrosolar, Elements) oraz u przeszkolonych Dystrybutorów na terenie całego kraju - ENKE, VENTON lub DISAN.

źródło i zdjęcia: Comfort System - odkurzacze centralne - wyłączny importer

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum