Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Warto to mieć! Odkurzacz centralny w pytaniach i odpowiedziach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

System centralnego odkurzania to instalacja, do której inwestorów nie trzeba już  przekonywać. Nowoczesna technologia podzespołów odkurzaczy centralnych ENKE,  VENTON i DISAN, estetyczne wzornictwo widocznych elementów (gniazdka ssące, korpus jednostki centralnej, akcesoria do sprzątania) gwarantują sprzątanie skuteczne, szybkie i komfortowe.

Odkurzacze centralne ENKE, VENTON i DISAN, będące od ponad 20 lat w ofercie ich wyłącznego importera, Firmy COMFORT SYSTEM, sprawnie działają w setkach domów mieszkalnych, hoteli i biur w Polsce.

Wybrane modele odkurzaczy centralnych
Wybrane modele odkurzaczy centralnych

Cenne doświadczenia zebrane w ciągu lat przez doradców technicznych COMFORT SYSTEM pozwalają na zebranie najczęściej pojawiających się (w różnych momentach planowania i prowadzenia budowy) pytań od inwestorów i udzielenie istotnych rad i wyjaśnień. Oto kilka z nich:

Gdzie najlepiej zamontować odkurzacz i jak dużo miejsca zajmuje?

Odkurzacz powinien znajdować się na najniższej kondygnacji budynku - w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym  lub garażu. Jego  wymiary - ok. 120 cm wys. i 35 cm średnicy.

Schemat instalacji centralnego odkurzania
Schemat instalacji centralnego odkurzania

Ile gniazd powinno być w budynku?

Ich ilość ogranicza się do niezbędnego minimum - tak, aby wężem ssącym o dług. 9 mb wygodnie i niezależnie od ustawienia mebli, posprzątać  żądaną powierzchnię. Najczęściej są  to 2 gniazda na kondygnacji.

Wybrane modele gniazd ssących
Wybrane modele gniazd ssących

Czy wydmuch z odkurzacza musi być wyprowadzony na zewnątrz?

Tak, zdecydowanie zaleca się wyprowadzenie wydmuchu powietrza na zewnątrz budynku. Można to wykonać przez bezpośrednie przejście w ścianie budynku lub wyprowadzić wydmuch do wolnego kanału w kominie wentylacyjnym. Wyjątkowo, jeśli nie ma tej możliwości, należy zastosować dodatkowy filtr wydmuchu za tłumikiem odkurzacza.

Mam już zmontowane w ścianach puszki gniazd ssących, czy wszystkie typy gniazd dostępne na rynku będą do nich  pasowały?

Nie - są różne typy puszek podejściowych i należy dopasować odpowiednie gniazdo do zamontowanej puszki. Te informacje podaje zawsze dostawca gniazdek i należy to ustalić przed zakupem gniazd.

Na jakiej wysokości montuje się gniazda ssące?

Zazwyczaj na tych samych wysokościach, co gniazda wtykowe elektryczne.

Jaki zasięg ma wąż ssący w przeliczeniu na m2?

Najczęściej stosowane są węże ssące o dł. 9 mb – daje to możliwość posprzątania powierzchni około  90-120m2, zależnie od rozkładu pomieszczeń.

Jak często należy wymieniać filtr w odkurzaczu i jak często opróżniać zbiornik na śmieci?

W nowoczesnych jednostkach, np. VENTON czy ENKE, elektronika odkurzacza  informuje o konieczności wymiany filtra lub worka na śmieci. Najczęściej śmieci wyrzuca się tylko 2 razy w roku a filtr wymienia jedynie co 4-5 lat!

Jak często potrzebny jest profesjonalny serwis systemu?

Producenci odkurzaczy VENTON i ENKE zalecają serwis co 2-3 lata.

Czy można zainstalować system centralnego odkurzania w domu już zamieszkałym?

Tak, oczywiście - wymaga to jedynie drobnych prac adaptacyjnych i trochę pomysłowości, aby uniknąć później zbędnych napraw. Instalację można poprowadzić w kominach wentylacyjnych, nie wkuwając się w ściany albo obudować  płytą gipsowo-kartonową lub dostać się do odpowiedniego miejsca do montażu  gniazd z sąsiadujących pomieszczeń (np. z garażu lub schowków).

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, które tu się  nie znalazły, z przyjemnością na wszystkie osobiście i wyczerpująco odpowiemy.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi: Robert Zdybel - 609 321 261, Jakub Szymański - 601 706 585, Łukasz Ryfa - 609 321 161 i zakupu systemów ENKE, VENTON lub DISAN - odkurzacze tych sprawdzonych, solidnych marek nigdy Państwa nie zawiodą, a nasza Firma IMPORTER COMFORT SYSTEM gwarantuje profesjonalną obsługę także przez sieć największych hurtowni instalacyjnych (Bims Plus, Hydrosolar, Elements) oraz u przeszkolonych Dystrybutorów na terenie całego kraju - ENKE, VENTON lub DISAN.

źródło i zdjęcia: Comfort System - odkurzacze centralne - wyłączny importer

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum