Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Centralne odkurzanie

Jakich zasad przestrzegać, aby uniknąć błędów przy montażu systemu centralnego odkurzania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Instalacja systemu centralnego odkurzania nie jest instalacją trudną do zaprojektowania i ułożenia. Ważne są jednak zasady, których należy zdecydowanie przestrzegać, aby uniknąć błędów.

Błędy mogą pojawić się już na etapie projektu - dobry projekt wykonany przez wykwalifikowaną osobę to podstawa zadowolenia z użytkowania odkurzacza.

  • Jednym z najczęściej popełnianych błędów, na etapie projektu a potem montażu, jest zbyt duża ilość gniazd ssących w budynku. Nie ma potrzeby montowania ich w każdym pomieszczeniu. Standardowa długość elastycznego węża do sprzątania ma długość 7,5 m lub 9 m. Mając tak duży zasięg węża, przy optymalnym rozmieszczeniu gniazd jesteśmy w stanie dotrzeć w każde miejsce.
  • Błędne rozmieszczenie gniazd może przyczynić się do trudności w aranżacji wnętrz lub trudności w sprzątaniu całego obiektu. Najlepszą ich lokalizacją są miejsca zawsze łatwo dostępne. Warto uwzględnić też w cokole szafek kuchennych i szaf w wiatrołapie „ szufelkę automatyczną” KitVac – wyjątkowo przydatne gniazdo meblowe ułatwiające sprzątanie tych pomieszczeń.
  • Odkurzacz centralny należy umiejscowić na najniższej kondygnacji, koniecznie w wentylowanym pomieszczeniu i z łatwym dostępem do urządzenia, aby wygodnie opróżnić pojemnik na śmieci.
  • Błędy zdarzają się na etapie układania instalacji PVC - wynikają z braku wiedzy lub z braku staranności – poprawne i dokładne jej zamontowanie to moc odkurzacza i trwałość całego systemu.
Instalacja systemu centralnego odkurzania
Instalacja systemu centralnego odkurzania

Poniżej kilka najważniejszych zasad:

  • Podejścia pod gniazda ssące powinny być zakończone "kolankiem bezpieczeństwa" - krótkim kolanem PVC lub kolanem PVC z przewężeniem, zabezpieczającym instalację przed zapchaniem - zatrzymują już na początku większe elementy.
  • Trójniki używane w trakcie układania instalacji należy umieszczać zgodnie z kierunkiem przepływu zasysanego powietrza. Ważne, aby droga przepływu zabrudzeń była jak najprostsza i jeżeli jest taka możliwość, jak najkrótsza.
  • Istotne jest dokładne i właściwe klejenie elementów instalacji - smarujemy zawsze elementy zewnętrzne czyli rury – nigdy nie nanosimy kleju do środka kształtek! Przy takim błędzie, w trakcie sklejania mogą wystąpić nadlewki kleju wewnątrz rurociągu. Nadlewki zwężają nam wewnętrzną średnicę rury, przez co mogą blokować się zabrudzenia, a to w konsekwencji może spowodować zapychanie się instalacji.
  • Kolejna ważna reguła - staranność wykonanych cięć oraz późniejsze gradowanie krawędzi rur. To istotny szczegół, który ma wpływ na drożność instalacji, aby wyeliminować możliwe "haczenie" i osadzanie się zanieczyszczeń wewnątrz rur. Jest to też bardzo istotne w systemach węża chowanego Retraflex.
  • Przy tzw. posadzkach przemysłowych występują duże siły kurczenia i nacisku na elementy pod posadzką - z tego powodu nie można zapomnieć o zastosowaniu certyfikowanych materiałów PVC oraz przewodów elektrycznych najlepiej w peszlu niepalnym. Daje nam to gwarancję na długi czas.
Zapraszamy do sklepu internetowego Comfort System

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zaleceń to cały system będzie pracował na maksymalnych parametrach przez wiele lat.

 

źródło i zdjęcia: Comfort System

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum