Co to jest styl Boho?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Co to jest styl Boho?

Malowniczość, swoboda i dezynwoltura. Artystyczny rozmach, cygański folklor i barwne wizje z epoki dzieci-kwiatów - w tym nurcie znajdziemy wszystko, co tylko podpowie nam nieskrępowana wyobraźnia. Poza jednym: regułami.

aktualizacja: 2023-04-18 06:25:03

Skąd pochodzi styl boho?

Zaskakujący, nieszablonowy, kipiący kolorami - styl boho zwinnie wymyka się schematom. Tu wolno wszystko. Swoboda jest kluczowym pojęciem nurtu, który narodził się u schyłku XIX wieku w stolicy Francji, już wówczas cieszącej się opinią kolebki mody i trendów. I to właśnie w Paryżu na nowo zinterpretowano określenie la boheme (z franc. cyganeria), którego w tej nowej interpretacji nie odnoszono już do nacji Romów, ale do barwnego środowiska młodych niepokornych artystów.

Manifestując jedność życia i sztuki, eksperymentując, bawiąc się i tworząc, ci odważni prekursorzy przełamywali artystyczne i mieszczańskie konwenanse, za co przypinano im nierzadko łatkę rozwiązłych awanturników. Ale nawet oni nie działali w próżni; by zrozumieć istotę dzisiejszego stylu boho, nie sposób pominąć romskiej tradycji, gdyż to właśnie cygańska malowniczość i swoboda, przywiezione przez Romów jeszcze w Średniowieczu prawdopodobnie z obszaru dzisiejszych Indii, stały się fundamentem kierunku, który odrzuca wszystko, co bezbarwne, "grzeczne" i powtarzalne.

Wnętrza w stylu boho - czyli jakie?

I takie są też wnętrza w stylu boho: wielobarwne, niejednoznaczne, nie dające się zaszufladkować. Klasyka obok ludowych dekoracji? Sztuczne futro, koronki i szydełkowe narzuty? Owszem. Znajdziemy tu aranżacje skomponowane z motywów indiańskich i orientalnych (fot. 1), z soczystych barw (fot. 3), z bogatej gamy wzorów, które stylistyczni puryści uznaliby za niemożliwe do połączenia, a które zestawione wprawną ręką tworzą swoistą harmonię (fot. 2). Jest też boho azylem dla motywów ludowych i baśniowych, zwłaszcza tych stylizowanych, lokowanych przez projektantów na tekstyliach i tapetach (fot. 4).

Motywy indiańskie i orientalne
Fot. 1) Motywy indiańskie i orientalne (fot. Madam Stoltz)
Motywy indiańskie i orientalne tworzą swoistą harmonię
Fot. 2) Motywy indiańskie i orientalne tworzą swoistą harmonię (fot. AS Création)
Aranżacja skomponowana z soczystych barw
Fot. 3) Aranżacja skomponowana z soczystych barw (fot. Nordic Decoration)
Motywy ludowe i baśniowe na tapecie
Fot. 4) Motywy ludowe i baśniowe na tapecie (fot. CatalinaEstrada.com)

Przewodnikiem po świecie boho jest wyobraźnia; kodeks estetyczny i zawarte w nim zasady tracą obowiązującą moc. Czy jednak ułatwia nam to aranżacyjne zadanie? Niekoniecznie. Tam, gdzie nie ma ścisłych reguł i wytycznych, pozostaje całkowicie zawierzyć intuicji, a ta, jak wiadomo, bywa omylna. Dlatego boho nie jest propozycją dla każdego. To nurt, w którym odnajdą się natury twórcze, brawurowe i niespokojne duchy - ci, którzy latem zarzucają plecak na ramię i goniąc za przygodą bez planu przemierzają bezdroża, albo objeżdżają świat kamperem z kwiatami na karoserii.

W charakter boho, obok swobody, wpisana jest bowiem pewna tymczasowość, a nawet prowizoryczność. Ten styl nobilituje inwencję i ręczną robotę, choć nie każdy, któremu bliska jest barwność bohemy, musi dziergać na drutach, szyć, zbijać półki czy konstruować lampy. Tego jednak, kto się na taką aktywność zdecyduje, czeka nagroda: zaoszczędzi sporo gotówki, a przede wszystkim zapewni sobie otoczenie przedmiotów niebanalnych i niepowtarzalnych, na jakie nie natknie się u sąsiadów.

Filozofia nurtu boho

Choć z pozoru łączenie wszystkiego ze wszystkim może wydawać się chaotyczne, nurt boho ma jednak swoją filozofię. Co ciekawe, narodziła się ona w ostatnich dziesięcioleciach i została niejako dołączona do kanonu gatunku, wzbogacając go i przeistaczając z przekornej, ale pozbawionej głębszej refleksji afirmacji wszystkiego, co kolorowe i sprzeczne z zasadami, w kierunek przemyślany i doskonale ucieleśniający ducha czasu. Jego miłośnicy z zapałem bowiem przyswoili stosunkowo młodą koncepcję 3R - Reduce, Reuse, Recycle (ogranicz konsumpcję, użyj ponownie, zutylizuj).

Dzięki niej nurt zdobył w ostatnim czasie spore grono sympatyków, a nawet dochował się "własnych" projektantów. Sztandarowi przedstawiciele tej grupy to bracia Fernando i Humberto Campana, słynni projektanci z Brazylii, autorzy mebli z surowców wtórnych, którzy zasadę 3R stosują w codziennej pracy i poddają twórczej interpretacji, przy okazji zdobywając rokrocznie morze nagród w dziedzinie designu. Z tych samych powodów motywem ściśle zrośniętym z estetyką boho jest patchwork, traktowany tu niemal symbolicznie; tworzenie nowych mebli, tkanin i dekoracji z odpadów masowej produkcji to kwintesencja współczesnego proekologicznego ducha bohemy.

Co zresztą nie jest w takim wnętrzu patchworkiem? Jeśli termin ten przetłumaczyć mniej dosłownie - nie jako oryginalną technikę szycia, ale jako "sklejanie" skrawków różnego pochodzenia - to doskonale odda on pełną ideę nurtu. Bo boho od ponad stu lat rozwija się i dojrzewa, wchłaniając po drodze i miksując wszystko, co pachnie wolnością. Kiedyś były to dalekie podróże, które do wnętrz wniosły elementy egzotyki: orientalne tkaniny (fot. 5), chińskie jedwabie i lampiony (fot. 6, 8), afrykańskie ozdoby, indiańskie koralikowe ornamenty czy płytki i dywany z Maroka. W latach 60. boho zasymilowało estetykę hipisowską; w mieszkaniach pojawiły się frędzle, pompony (fot. 7) i szydełkowane wielobarwne tkaniny, a jeans i sztruks - materiały wcześniej wykorzystywane przez przemysł odzieżowy - trafiły na sofy i fotele jako tworzywo tapicerki.

Orientalne tkaniny
Fot. 5) Orientalne tkaniny (fot. Madam Stoltz)
Chińskie jedwabie
Fot. 6) Chińskie jedwabie (fot. Zimmer + Rohde)
Fot. 7) Boho zasymilowało estetykę hipisowską; w mieszkaniach pojawiły się frędzle, pompony (fot. z lewej: Élitis, fot. z prawej: Impresje Home Collection/Jane Churchill)
Fot. 8) Chińskie jedwabie i lampiony (fot. z lewej: Zimmer + Rohde, fot. z prawej: IKEA)

Dodatki w stylu boho

Ten styl karmi się dodatkami. Baza może być dowolna - klasyczny apartament z wielkimi stylowymi oknami czy niedoświetlone mieszkanie w bloku z wielkiej płyty. O nastroju wnętrza zdecydują i tak meble, detale, a przede wszystkim - jego "garderoba", czyli tekstylia. Kilkuwarstwowe zasłony, narzuty ułożone jedna na drugiej, stosy poduszek, a między pokojami, zamiast drzwi - obszyta paciorkami kotara... Świetny efekt wprowadzą girlandy i wisiorki, a także oryginalne, kolorowe lampy - ozdobione tasiemkami, piórami, drewnianymi koralami. A jeśli abażur własnej roboty będzie trochę przypominał efekt dziecięcej pracy na lekcji ZPT, tym lepiej! Ten niezobowiązujący i niezwykle radosny nurt chętnie przygarnia rzeczy z fantazją, nawet jeśli nie są doskonałe.

Żelazny kinkiet marki Nordal z poliestrowymi frędzlami wokół klosza
Żelazny kinkiet marki Nordal z poliestrowymi frędzlami wokół klosza (fot. Nordic Decoration)
Drewniany zegar ścienny Dreamcatcher marki Nextime, o formie inspirowanej indiańskimi amuletami
Drewniany zegar ścienny Dreamcatcher marki Nextime, o formie inspirowanej indiańskimi amuletami (fot. Fabryka Form)
Poduszka Fringes z niebieskiego denimu
Poduszka Fringes z niebieskiego denimu (fot. BoConcept)
Zawieszka pawie pióro na eleganckiej tasiemce
Zawieszka pawie pióro na eleganckiej tasiemce (fot. More Madam)
Fotel Dressy z dekoracyjnym białym ornamentem; tapicerka z lnu, poliestru i ekoskóry
Fotel Dressy z dekoracyjnym białym ornamentem; tapicerka z lnu, poliestru i ekoskóry (fot. Kare24)
Niepowtarzalny dywan marki Motarnia z połączonych, ręcznie wykonanych szydełkiem krążków z bawełnianego sznurka
Niepowtarzalny dywan marki Motarnia z połączonych, ręcznie wykonanych szydełkiem krążków z bawełnianego sznurka (fot. Pufa Design)
Pled Mandala Orange, doskonały też jako ręcznik lub dywanik dekoracyjny
Pled Mandala Orange, doskonały też jako ręcznik lub dywanik dekoracyjny (fot. Komfort.pl)
Ręcznie pleciony, wełniany hamak Bohemian marki HK Living
Ręcznie pleciony, wełniany hamak Bohemian marki HK Living (fot. Dutchhouse)
Tapicerowane krzesło Econo marki Kare Design
Tapicerowane krzesło Econo marki Kare Design (fot. Kare24)
Krzesło Twelve marki Zuiver w patchworkowym obiciu
Krzesło Twelve marki Zuiver w patchworkowym obiciu (fot. Formazone)
Ręcznie tkana poszewka marki Madam Stoltz
Ręcznie tkana poszewka marki Madam Stoltz (fot. Nordic Decoration)
Kinetyczna rzeźba wiatrowa Frogmore SP555, przeznaczona do ogrodu
Kinetyczna rzeźba wiatrowa Frogmore SP555, przeznaczona do ogrodu (fot. Aurora-garden.pl)

Materiał pochodzi z numeru specjalnego Budujemy Dom: Twój dom, Twój styl - poradnik shoppingowy
fot. otwierająca: Pixers

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły